Zpomalte a odpočívejte
Venku sněží, fouká ledový vítr, ani huňatá šála nepomáhá. Moře a teplý písek jsou daleko a vy toužíte po klidu a láskyplné péči…
Váš organismus chce totéž – zpomalit, pročistit se a nabrat nové síly. Pod vrstvami svetrů a kabátů se mu hůře dýchá. Co takhle trošku relaxace v sauně nebo ve vířivce? Že se vám nikam nechce? Nemusíte, můžete si vytvořit vaši vlastní relaxační místnost přímo doma. Třeba máte volný prostor v suterénu domu nebo dostatečně velkou koupelnu, kam se sauna, infrakabina či vířivka pohodlně vejdou.
K ČEMU TO VŠECHNO JE?
Koupel ve vířivé vaně (hydroterapie) a saunování je třeba brát jako pozitivní záležitosti, na které se budete těšit a rádi je opakovat. Jak vířivka, tak sauna by vám měly přinášet pouze příjemné zážitky, dokonalý odpočinek a blahodárně působit na vaše tělo i psychiku. Nic jiného od nich nečekejte. Během relaxačních chvil by vás nemělo nic rušit, měli byste se cítit naprosto komfortně. Často o tom rozhoduje malý detail, například pohodlné sezení v sauně nebo snadný vstup do vířivky. Někomu může vadit hlučnost trysek nebo jejich nesprávné rozmístění, což je zcela pochopitelné. Při výběru vířivky je proto dobré dát si pozor na každou drobnost, a především si její interiér vyzkoušet na vlastní kůži, ideální je, když si vybraný kousek necháte výrobcem upravit přímo na míru. U sauny platí totéž – tam je zase důležitým faktorem rozmístění lavic a sedátek, intenzita a barva osvětlení a podobně. Na někoho může malý uzavřený prostor působit stísněně, ale naštěstí výrobci mají v nabídce i prosklené varianty saunovacích kabin, minimálně s celoprosklenými dveřmi.
PRO JEDNOHO, PRO DVA…
… nebo klidně pro pět. Je jen na vás, jak prostornou vířivku zvolíte, na trhu jsou běžně k mání i rodinná provedení, dokonce s výškově nastavitelnými sedátky pro děti. Většina vířivek je navíc členěna na sedadlovou a lehátkovou část, takže si každý z rodiny může zvolit svoji oblíbenou polohu a místečko. Pokud děti vodu milují a vaše finanční a prostorové možnosti jsou adekvátní tomuto záměru, pořiďte si rovnou takzvané swim spa – což je vlastně kombinace vířivky a bazénu s protiproudem. Většina vířivek se vyrábí z tvarované akrylátové skořepiny, jedna od druhé se liší především počtem, rozmístěním a funkcemi hydromasážních trysek. Bývají umístěny po celém interiéru vířivky – na dně, na bocích, za hlavou… Každá tryska má svoji roli – jedna se zaměřuje na záda, druhá je určena pouze na chodidla, další na krční oblast a podobně. Podle jejich funkce se nastavuje i jejich intenzita a účinek. Ovládají se pomocí dotykového panelu, některé modely i prostřednictvím dálkového ovladače či iPhonu. Už cestou z práce si můžete nachystat libovolné „paramet- ry“ vaší večerní relaxační koupele.
INFRAKABINA NENÍ SAUNA
Příjemnou alternativou ke klasické sauně je infrakabina. Slouží k rychlému prohřátí svalstva a kloubů, teplota zde dosahuje pouhých 30 až 60 °C, pobyt v ní je intenzivnější, protože infračervené paprsky pronikají hluboko do těla. Odpadá i tradiční cyklus ohřívání a ochlazování, ani kamna se nepolévají. Může být vhodným řešením pro ty, kterým se v horkém a vlhkém vzduchu klasické sauny hůře dýchá. Prohřátí těla má zázračné účinky na fyzickou kondici i psychiku – pokožka se prokrví, pročistí se póry, při pravidelném užívání se zlepší problémy s ekzémy či celulitidou; napomáhá při revmatu a svalových bolestech, podporuje imunitu… Její pořízení je navíc levnější než u klasické sauny, stejně tak i samotný provoz, a je také technicky a prostorově méně náročná. Lze ji instalovat v podstatě kamkoliv, jediné, co potřebuje, je dokonale rovná podlaha.
STRES JE PRYČ
Napětí, celodenní pocit stresu a bolest unavených zad s každou chvilkou strávenou ve vířivce pomalu odplouvají a připlouvá lepší nálada a uvolnění organismu, máte zároveň i lepší náladu. Ve vodě jste si užili pocit beztíže, odpočinuly si i vaše klouby – váha těla se snížila o 90 %, teplá voda vás mazlivě zklidnila a cítíte se báječně. A to je hlavní smysl hydroterapie.
Za co vděčíme vířivce?
◗ přináší odpočinek a uvolnění (díky hydromasáži)
◗ umí ztišit bolest (díky endorfinům, které se uvolňují v mozku)
◗ podporuje činnost imunitního systému
◗ odstraňuje napětí ve svalech, kloubech a páteři
◗ odbourává úzkosti a deprese, navrací dobrou náladu
◗ zlepšuje krevní oběh i celulitidu
◗ snižuje krevní tlak
SAUNA VŽDYCKY POTĚŠÍ
Pokud budete do sauny chodit pravidelně, zvýšíte si tím obranyschopnost organismu, budete lépe odolávat respiračním nemocem, vaše tělo snadněji zvládne odbourávat škodliviny z těla a zmírní se i bolesti kloubů a svalů. Lékaři saunu doporučují zejména lidem, kteří trpí migrénami, jsou často pod velkým tlakem, pracovně vytížení, po- dráždění a celkově psychicky rozladění. Sauna by jim měla přinést radost a klid, navrátit chuť k jídlu i do života a těm, kteří mají problémy se spánkem, pomoci bez problémů a prášků usnout. Princip saunování je jednoduchý – při teplotě kolem 90 až 110 °C si prohřejete tělo, zpotíte se a následně se rychle zchladíte ve studené vodě. Celý tento cyklus je ideální zopakovat třikrát, celkově byste neměli překročit asi čtvrt hodiny, dětem postačí pět až deset minut. Při saunování postupujte opatrně – nejdříve si sedněte na nejnižší místo v sauně a až později zkuste vyšší úroveň, třeba lehátko u stropu. Zpočátku totiž stací klidně jen 75 °C, což je teplota níže u podlahy, u stropu pak bývá kolem 100 °C a více. Při saunování nechoďte, neběhejte, nedělejte prudké pohyby ani nevyprávějte příliš bujaré historky, snažte se opravdu relaxovat a vnímat, jak se vaše tělo uvolňuje… A ještě si zapamatujte, že do sauny je vždy lepší chodit minimálně ve dvou pro případ, že by se jednomu udělalo nevolno.
KDY JE NEJLEPŠÍ DOBA NA RELAXACI?
Jednoznačně v podvečer, pokud vás už nečeká žádný náročný program. Ideální je krátká sauna, uvolňující lázeň nebo jemná masáž a spánek. A ráno se budete cítit jako znovu narození…
JAK NA NI V INTERIÉRU?
Mít saunu přímo v domě nebo bytě není žádný problém. Existuje mnoho kvalitních firem, které vám s její výrobou a instalací buď pomohou, nebo vám ji kompletně dodají na míru, včetně jejího osazení a zprovoznění. Na vás je, abyste pamatovali na návaznost koupelny a toalety; nebylo by praktické běhat ze sauny do sprchy například přes kuchyň. V úvahu musíte vzít i zvýšenou vlhkost v okolí saunovací kabiny, proto by měly být prostor a podlaha kolem ní dokonale suché a rovné, aby samotná instalace a i provoz byly bez komplikací.
CEDROVOU, NEBO Z BOROVICE?
Výběr sauny je už hračka. První, o čem budete rozhodovat, je její velikost a materiál, tedy druh dřeva. Nejčastěji se používá dřevo z africké vrby abachi, hemlocku (jehličnan ze Severní Ameriky), jasanu, severského smrku a borovice nebo červeného cedru. Všechny tyto dřeviny mají vynikající termoizolační vlastnosti a nízkou tepelnou vodivost, jsou příjemné na dotyk a mají krásnou strukturu a barevnost. A příjemně voní. Nezapomeňte si pořídit také saunovací doplňky – podhlavníky, opěrky, vhodné osvětlení, teploměr, vlhkoměr, polévací vědro, ručníky a osušky, bylinkové mýdlo a případně i vonné esence. Toto vše si ještě připočtěte k základní ceně sauny, která většinou zahrnuje pouze saunovací kabinu, někdy v ní nejsou zahrnuty ani topné těleso, povrchová úprava stěn a podlahový rošt. Na konečnou cenu se tedy ještě před objednáním pečlivě informujte.
Datum vydání: 6. 1. 2016