Žhavé trendy na léto
Pokud jste správný Čech, jak tvrdí průzkumy, léto i pro vás rovná se grilování – na balkoně, na zahradě, v parku, u přátel. A pokud také sami voňavé lahůdky na grilu připravujete, nejspíš sledujete, co je v tomto směru nového. Představíme vám nejžhavější trendy a vychytávky, s nimiž bude letošní grilování zase o něco pohodlnější, kvalitnější a chutnější.
Pravdou je, že stále můžete grilovat na lecčems. Ale doby, kdy si zruční kutilové vyráběli domácí grily z plechových zahradních koleček a roštů třeba z kanálu, jsou dávno ty tam. Výhodou moderních grilů je, že s nimi pokrmy připravíte nejen zdravěji, pohodlněji a celkově profesionálněji, ale také to, že se jedná o sofistikované pomocníky, kteří znají vaše potřeby. A co nového přináší sortiment grilů pro letošní sezónu? Je to zejména to, že ačkoli si vyberete jeden typ grilu, nemusíte se nutně vzdávat výhod, které nabízejí typy jiné. Dlouhodobě přitom spolu válčí zejména grily na dřevěné uhlí a grily plynové. Jedny se však učí od druhých. Ale vezměme to popořádku…
PŘIDAT AROMA
To, v čem se grily bez ohledu na zdroj tepla stále zdokonalují, je uživatelský komfort. Pro ten získávají rok od roku stále větší oblibu grily plynové, neboť nabízejí rychlost a maximální pohodlí při používání i přípravě pokrmů. Plynový gril zažehnete elektronicky stiskem jediného tlačítka. Požadované teploty dosáhne během několika minut a pro její kontrolu disponují moderní grily integrovaným teploměrem například na poklopu. Jednou z výhrad vůči tomuto typu grilů je, že při přípravě pokrmů chybí charakteristická vůně. To už neplatí.
Pokud vám totiž nestačí nasávat aroma připravované suroviny, lze gril dovybavit takzvaným smoker boxem, který se plní chipsy z vybraného dřeva. Grilované potraviny pak díky otvorům ve smoker boxu nasávají příjemnou vůni dřeviny.
Specifickou vůni můžete pokrmům připravovaným na plynovém grilu dodat ještě jinak. „Plynové grily mohou být vybavené systémem aroma kolejnic – jsou to jakési stříšky nad hořáky, kam kapou šťávy z grilovaného masa, část se odpařuje zpět, a tím vzniká dým, který dodává masu úžasné kouřové aroma. Zbytek šťáv je odveden do odkapávacích misek, aby se v grilu nevznítily,“ vysvětluje Václav Modelský ze společnosti Weber-Stephen CZ&SK. Rozdíl mezi steakem připraveným na grilu na dřevěné uhlí a na grilu plynovém je přitom neznatelný.
K ČEMU JE POKLOP?
Moderní grily jsou již také poměrně běžně vybaveny poklopem. K čemu je dobrý? „Ať už grilujete na dřevěném uhlí, briketách, plynu či elektřině, poklop snižuje přísun kyslíku a zamezuje tak vznik plamenů. Navíc zaručuje, že se grilovaný pokrm stejnoměrně připravuje seshora i zespodu. Poklop v podstatě vytváří efekt horkovzdušné trouby. Bez něj se rošt ochlazuje a suroviny pak musí zůstávat na grilu déle, a tím se vysušují. Poklop navíc zadržuje typické kouřové aroma, které na grilovaném jídle všichni milujeme,“ říká produktový manažer společnosti Mountfield Martin Veselý.
NEPŘIPÁLÍ SE
Nežádoucí je při přípravě pokrmů na grilu připalování nebo dokonce vzplanutí surovin. Tomu moderní grily dokážou také předcházet. Docilují toho různými způsoby. „Kromě porcelánové vrstvy na roštu se o to umí skvěle postarat sofistikovaná technologie, kterou mohou disponovat všechny typy grilů – plynové, na dřevěné uhlí i elektrické. Ta zpomaluje proudění horkého vzduchu, rovnoměrně distribuuje teplo na celou grilovací plochu a zachovává grilované pokrmy šťavnatější,“ říká Martin Veselý z Mountfieldu.
DVA V JEDNOM
I přes možnosti, které nabízejí plynové a elektrické grily samy o sobě, i způsoby, jak jejich použití rozšířit, si stále nemůžete vybrat? Novinkou a hitem letošní sezóny je hybridní gril, který kombinuje výhody grilování na plynu a dřevěném uhlí. Takže je ideální pro všechny, kteří se ještě nerozhodli pro tu či onu variantu. Tyto grily disponují jak částí plynovou, tak i částí, ve které se griluje na dřevěném uhlí. Podle druhu pokrmu nebo podle nálady, se můžete rozhodnout mezi jednou nebo druhou částí, popřípadě přípravě jídla paralelně na obou částech.
VÝKONNĚJŠÍ ELEKTŘINA
Elektrické grily jsou vyhledávané v situacích, kdy je na obtíž otevřený oheň, a oblíbené i proto, že není třeba řešit zásoby paliva či úklid popele a při používání nevzniká nežádoucí dým. Hlavní nevýhodou elektrických grilů však je, že nedokážou dosáhnout takového žáru, jako grily plynové nebo na dřevěné uhlí, a žár je při grilování to zásadní.
Existují však i elektrické grily, u kterých tato nevýhoda odpadá. „Zatímco běžné elektrické grily jsou založené na elektro-mechanickém ovládání a termostat přidává teplotu přibližně každé 3,5 minuty, což má za následek velké kolísání teploty v grilu, tato zařízení fungují na principu elektronického ovládání teploty, kdy energie osciluje v řádu milisekund, udržuje teplotu rovnoměrnou, a to je pro skvělé výsledky zásadní. Ovládání je přitom jednoduché a přesné,“ popisuje Václav Modelský z Weberu.
GRILOVÁNÍ PŘES TELEFON
Moderní technologie samozřejmě pronikají i do grilování. „Grilujete-li maso vcelku, pak to zásadní, co vás bude zajímat, je jeho vnitřní teplota. Díky ní přesně víte, kdy je maso hotové tak akorát – propečené, ale nevysušené. Existuje řada metod, jak odhadnout, zda je maso upečené, třeba výpočtem podle váhy nebo pomocí odporu či pružnosti, jakou pečeně vykazuje, když na ni zatlačíte prstem. Tyto metody ale vyžadují jistou zkušenost.
Pokud si chcete vše zjednodušit a dosáhnout skvělého výsledku, pořiďte si termosondu,“ radí Václav Modelský. V současnosti se kromě „běžných“ termosond nabízí také termosonda, díky níž lze gril propojit s chytrým telefonem. Nejen, že měří vnitřní a vnější teplotu, ale zároveň ji prostřednictvím bluetooth odesílá přímo do vašeho telefonu. S příslušnou aplikací lze pak sledovat vývoj teploty pokrmu i ze vzdálenosti několika desítek metrů od grilu! A na dosažení požadované teploty vás telefon beztak upozorní.
…VZHLEDEM KONČE
I když to zdaleka není nejdůležitější aspekt, který by významně ovlivňoval kvalitu připravených pokrmů či komfort používání grilu, v posledních letech jde kupředu i design těchto zařízení. A to od těch nejjednodušších, například přenosných, které si s sebou můžete vzít do parku na piknik, až po ty rozměrné, které bývají trvalou součástí zahradní kuchyně a skýtají množství moderních technologií. Gril totiž kromě toho, že slouží, musí vaši zahradu, ale i pouhou sešlost u rybníka také zdobit.
ŠIRŠÍ MOŽNOSTI
Způsoby použití grilu lze také rozšiřovat. Kouzlo spočívá ve dvou základních metodách práce s palivem. „Těmito dvěma metodami jsou přímý a nepřímý žár. V prvním případě umístíte palivo přímo pod grilovanou potravinu (tento způsob je vhodný pro prudké pečení – například steaků). V případě nepřímého žáru je palivo umístěno na stranách palivového roštu nebo na jeho okrajích tak, aby vznikla místa, kde není tak vysoký žár, a pokrm se může připravovat pozvolněji, což je skvělé pro různé druhy pečeného masa. Vhodným pomocníkem k požadovanému rozmístění briket či dřevěného uhlí jsou nejrůznější palivové nádoby nebo přepážky. A samozřejmě kromě práce s palivem je tu pro větší variabilitu grilování celá řada příslušenství…“ popisuje Václav Modelský.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 11. 7. 2018