Zelená je dobrá!

Také se rok co rok snažíte, aby váš trávník prospíval, zelenal se a připomínal hebký koberec? Přitom je prorostlý mechem, žloutne, je řídký, zkrátka se mu nedaří? Možná děláte něco špatně. Kde může být chyba?

Na cestě k trávníku, který vám bude dělat radost, je potřeba provést několik úkonů, ale pouze jednorázové zásahy jeho trvalé prospívání nezajistí. Dokonalý trávník vyžaduje systematickou péči. Tentokrát se zaměříme na kroky, které byste měli absolvovat na jaře.

Nejnovější systém Mow N’Stow® patentovaný firmou Briggs & Stratton umožňuje unikátní způsob skladovaní sekačky se spalovacím motorem ve svislé poloze, a to bez rizika úniku oleje či paliva. Sekačka tak zabere o 70 % méně místa. www.briggsandstratton.com

NECHEJTE HO NADECHNOUT

Trávník po zimě se potřebuje především nadechnout, a to doslova. Provzdušnění čili takzvaná vertikutace je tak prvním krokem, kterým byste jarní péči měli začít. Provádějte ji na trávníku, který je již vyschlý, abyste z něj nevyrobili blátivou oranici. K provzdušňování trávníku se používá vertikutátor, který pomocí systému nožů prořezává půdu do určité hloubky, tím ji provzdušňuje a zároveň ji zbavuje zplstnatělých zbytků trávy, plevelů, mechů. Zlepšuje se díky tomu příjem vzduchu, živin i vláhy, je podpořeno hlubší a bohatší prokořenění vegetace, především travin, a nastartují se správné procesy růstu. Doporučuje se prořezání do hloubky tří až pěti milimetrů.
Provzdušnění byste měli trávníku dopřát nejen na jaře, ale i na podzim. Vždy s ním ale vyčkejte do chvíle, kdy bude trávník dostatečně proschlý (tedy nikoli po dešti nebo během něj). Pokud se budete do vertikutace pouštět poprvé, nelekejte se, po zásahu působí plocha trávníku poněkud neutěšeně. To, že trávníku prospěla, zjistíte během dalších týdnů.
Vertikutátory bývají podobně jako travní sekačky vybaveny sběrnými koši na odpad. Připravte se, že zejména na trávníku značně prorostlém mechem bude odpadu požehnaně. Po vertikutaci trávník ještě důkladně vyčistěte od všech zbytků a dosejte případné prázdné plochy. Je třeba zvolit vhodnou travní směs, která nejlépe odpovídá klimatickým podmínkám, prostředí a využití trávníku. Trávníku poté dopřejte zálivku a hnojivo.

Provzdušňovací hrábě Fiskars QuikFit určené pro důkladné vyhrabání mechu a suché trávy z trávníku, 727 Kč. Vytrhávač plevele Fiskars Xact s čelistmi z kvalitní nerezové oceli, 1167 Kč, www.fiskars.cz

SPRÁVNÉ HNOJENÍ

Správné hnojení zahrnuje dobré načasování a vhodný výběr konkrétního produktu. Je nutné poznamenat, že zásadní vliv na to, jak bude trávník prospívat na jaře, má už hnojení podzimní. Prospěšné je zářijové či říjnové hnojení kvalitním hnojivem s větším obsahem draslíku a pozvolným uvolňováním dusíku. To umožní kořínkům trav průběžně přijímat živiny i v zimním období, a tím je udržovat v kondici. Na jaře pak trávník lépe prospívá a stačí jej hnojit již jen jednou. Bez takovéto péče se bude po zimě vzpamatovávat déle. Ale nic není ztraceno. Deficit doženete dodáním dusíku, nejlépe v podobě přípravku, které jej obsahuje vyšší množství, ideálně ve formě umožňující jeho rychlé uvolňování. Přibližně čtyři týdny po tomto zásahu lze přejít k hnojivům s pozvolně se uvolňujícím dusíkem a během roku hnojení zopakovat alespoň třikrát. Podzimnímu hnojení pak pro jistotu věnujte větší pozornost, abyste napřesrok neměli tolik práce.

Nová sekačka Fiskars StaySharp Max přináší řešení problémů vlastních tradičním vřetenovým sekačkám. Díky využití patentovaných technologií snáz se tlačí, má větší žací výkon, nože zůstávají dlouho ostré, větší je rozsah výšky sečení (2,5–10 cm). Lze doplnit sběrným košem. 7774 Kč, www.fiskars.cz

PRAVIDLA SEČENÍ

Pravidelné sečení je neodmyslitelnou činností v rámci péče o trávník. Ale má svá pravidla – špatný postup může totiž trávě ublížit. Zejména je nutné udržovat správnou výšku trávníku, u sekačky mít stále řádně nabroušené ostří a také se řídit počasím. Proč jsou tyto věci důležité? Při sečení se narušuje struktura stébla. Při sečení tupým ostřím se stébla trávy lámou a ohýbají a řez je tak hrubý a zubatý. Takto posečená tráva se snadno dehydratuje a narůstá riziko vzniku houbovitých chorob. Tupé ostří má kromě toho vliv i na spotřebu sekačky… Proč se ohlížet na počasí? Kvůli sekačce – při sečení vlhkého trávníku jsou zbytečně více namáhány nože i motor, mokrá tráva se lepí na stěny sekačky, zanášejí se otvory sběrného koše, zhoršuje se proudění vzduchu a tedy i sběr trávy.
A jak často sekat? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, řiďte se tím, jak trávník roste, někde to může být třikrát za sezónu, jinde dvacetkrát.

Výkonná GARDENA elektrická sekačka na trávu PowerMaxTM 1800/42 vhodná k péči o velké plochy. Funkce QuickFit Plus pro snadné centrální nastavení výšky sečení. Teleskopický rám a skládací rukojeť. 6290 Kč, www.gardena.cz

ČÍM SEKAT?

Vybírat můžete mezi sekačkami s různými druhy pohonu a s různými způsoby sekání trávy. Pohon (a také šíři záběru) volte podle povahy svého pozemku i jeho velikosti. Co jednotlivé typy nabízí?
Benzinové stroje jsou výkonné, ale náročnější na údržbu, a nevýhodou v mnoha situacích je také hlučnost. U elektrických sekaček hlučnost není tak výrazná, jde také o sečení ekologičtější, ale „rozletu“ brání délka elektrického kabelu a v porovnání se sekačkami benzinovými také nižší výkon.
Zvláštním typem elektrických sekaček jsou dnes stále oblíbenější sekačky akumulátorové. Odpadá u nich omezení elektrickým kabelem, podobně jako klasické elektrické sekačky nabízejí příjemně nízkou hmotnost a také hlučnost – rámusem při sečení nebudete obtěžovat rodinu ani sousedy. Nevýhodou je jen omezení časem. Podle typu akumulátoru lze obvykle na jeden zátah posekat plochu do cca 500 metrů čtverečních. Zbývá zmínit ještě sekačky ruční, ale ty se hodí jen na opravdu malé travní plochy. Zato jsou extrémně lehké, bezúdržbové a nevyžadují žádné náklady.

Benzinová sekačka LC 247SP s vlastním pohonem vybavená automatickým sytičem pro snadnější použití. Skelet z kompozitního materiálu. Motor Briggs & Stratton, šíře záběru 47 cm. Akční cena 12 890 Kč, www.husqvarna.cz

JAK SEČOU?

Jednotlivé typy sekaček pracují na různých principech. Nejrozšířenější jsou sekačky rotační využívající k sečení otáčejícího se nože umístěného na spodní straně v šasi. S tímto typem udržíte trávník snadno rovně střižený a chcete-li, i velmi nízký. Bubnové sekačky pracují na podobném principu, nože jsou ale položené výše (ve vysokém bubnu) a nabídnou tak dobrou službu pro sečení vyšších trávníků – třeba v méně udržovaných místech, na loukách a podobně.
Rovnoměrně střiženého trávníku docílíte se sekačkami vřetenovými. Sečení u nich zajišťuje pevný, centrální nůž a k němu připojené spirálovité nože na vřetenu. Jeho pohybem a otáčením dochází k odřezávání trávy, trávník je pak opravdu krásně „střižený“.
Na sečení velkých ploch a také třeba na sečení trávy určené k sušení na seno se hodí lištové sekačky, jejichž základem je lišta s noži, které pracují proti sobě. Tato lišta může mít také poměrně velkou šíři záběru.
Poněkud stranou základní nabídky jsou sekačky strunové, které se spíše než na velké plochy používají do těžko dostupných terénů a příkrých svahů nebo na dočišťování po běžném sečení – snadno s nimi posečete trsy trávy kolem kmenů stromů či třeba obrubníků, na které klasická sekačka nedosáhla. Tento nástroj nedisponuje koly, k sečení nevyužívá nožů, ale rotující ostré a pevné struny. Při práci jeho pohyb po ploše ovládáte pomocí rukou a pro pohodlnější manipulaci bývá k dispozici popruh k zavěšení na ramena.
Nelze opomenout robotické sekačky. Ty jsou naopak více než vhodné k sečení velkých ploch (i když spíše nepříliš členitých a svažitých). Robotické sekačky trávu zastřihávají pomocí velmi ostrých nožů, odpad, který za sebou nechávají, poslouží trávníku jako mulč. Na rozdíl od všech předchozích typů nabízejí sečení, o které se nemusíte starat vůbec.

Ergonomicky propracovaná elektrická sekačka Viking ME 339 s atraktivním designem. Zvládne trávníkové plochy až do 500 m2. Se sběrným košem s objemem 40 l. 6590 Kč, www.stihl.cz

K VÝŠCE SEČENÍ

Nový trávník doporučují odborníci sekat poprvé při výšce stébel 10 centimetrů, neboť tehdy je již dobře zakořeněn. Dalším sečením jej můžete zkrátit na přibližně polovinu a poté již na požadovanou délku stébel. Při běžné údržbě dodržujte pravidlo, že jedním sečením byste měli odstranit maximálně 1/3 výšky porostu trávníku. Je-li tedy trávník přerostlý, pak sekejte raději nadvakrát v odstupu několika dní. V létě je vhodné udržovat trávník vyšší, pomáhá mu to vyrovnat se se sušším a horkým obdobím, lépe zadržuje vlhkost a nežloutne. Trávníky v běžných zahradách spadají do kategorie užitkových trávníků, u kterých se doporučuje výška 35 až 40 milimetrů.

NA JAŘE TRÁVNÍK…

1. ukliďte – shrabejte staré listí, větve apod.
2. provzdušněte
3. dosejte prosvítající místa
4. zalijte
5. ošetřete hnojivem
6. posečte
7 a dále pravidelně sečte a zalévejte

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 26. 6. 2018

Edit: