Zelená exotika na zimní zahradě
Dobře založená zahrada se stálezelenými koniferami je zelená i v zimním čase. Nicméně temnější tóny jehličnanů působí v tomto období poněkud usedle. Zkuste výsadbu obohatit interesantními exoty – třeba skupinkou juk či opuncií nebo bambusovým houštím. A začněte od podlahy, tedy od podrostových rostlin.
V zimě zahradu pokrývá tu trávník, tu mulčovací kůra nebo holá zemina. Trávník má ovšem v tuto dobu do svěžího pažitu dost daleko. Nemusíte ovšem spoléhat jen na něj. Zelený kobereček pod dřevinami může zajistit třeba břečťan. Pravda, jeho listy mají spíše tmavý tón, ale lze sehnat i panašované formy, zejména „Variegata“. Kultivar „Congesta“ zase bude konci výhonů vyčnívat vzhůru. Podobný zelený kobereček vytvoří i barvínek, tedy brčál menší. Ne nadarmo mu Slováci říkají „zimozeleň“. Obě rostliny – břečťan i brčál – pokrývají půdu nízkou vrstvou. Vyšší souvislý porost poskytne japonský polokeřík Pachysandra terminalis s málo používaným českým jménem tlustonitník klasnatý. Koncem jara navíc rozkvete klasy bílých kvítků. Ovšem zatímco brčál i břečťan před nežádoucím rozrůstáním snadno ohlídáte, tlustonitník se šíří podzemními oddenky, a proto byste měli záhon včas ohraničit zapuštěnou obrubou. Ještě výraznější zelené polštáře umí vykouzlit brslen Fortuneův, lístky si ponechávají i skalníky Dammerovy.
Araukárie
Vyznavači jehličnanů si mohou na zahradu pořídit araukárii neboli blahočet. Krásnější dokonale symetrický a výrazný vánoční stromek nenajdete. Jediný háček: jehlice araukárií jsou tak ostré, že při zdobení světelnými řetězy budete muset používat silné rukavice. Araukárie vyžaduje dostatečně výživnou a vlhkou půdu, na zimu je vhodné nad kořeny přihrnout mulč. Měli byste ji chránit před ledovým větrem. Každou zimu se u nás na delší dobu rozhostí tlaková výše se silnými holomrazy. Tehdy se dokonce doporučuje zakrýt araukárii lehkými rákosovými rohožemi.
Odkud jsou?
Při výběru rostlin vhodných pro celoroční pěstování na našich zahradách jsou zahradníci omezeni na rostliny z mírného pásu, tedy z části Evropy, Asie, Severní Ameriky a jihu jihoamerického kontinentu. To není zrovna malý výběr, ty stálezelené však musíme hledat především v horách nebo na studených pouštích. V těchto extrémních podmínkách si však stálezelené druhy často vybírají místa s výjimečně příhodnými a stálými podmínkami. Proto na zahradě musíte pečlivě vybírat, kam tyto exotické stálezelené poklady zasadit. Zamyslete se tedy nad expozicí vůči větru a slunci, okolní výsadbě a nad vlhkosti půdy.
JUKY A OPUNCIE
Na náhorních planinách And moc druhů rostlin nepřežije, ale trsy juky tam najdete zaručeně. Kompaktní chomáč štíhlých tuhých listů zaujme i na vaší zahradě. Juka upoutá jako solitér, zajímavě působí i ve skupince vsazené do trávníku, případně i na kamenitém prostoru. Rozhodně však nepřežije na převlhčené půdě, a pokud vám přes zimu uhyne, bude to nadbytkem půdní vláhy a ne mrazem. V našich zahradách se obvykle pěstuje juka vláknitá a některé její kultivary mají panašované listy. Zimu překvapivě přečkávají i opuncie. Stejně jako juky však nesnášejí půdní vlhkost. Měly by tedy být vysazovány do písčité půdy pokryté štěrkem na mírném jižním svahu. Pravda, přes zimu se jejich stonkové články trochu scvrknou a zčervenají, ale tím se jen brání účinkům mrazu.
Tam, kde se daří jukám a opunciím, nelze sázet rododendrony či bambusy. Tyto asijské stálezelené rostliny vyžadují i přes zimu dostatek vláhy. Navíc si libují v humózní, spíše kyselé půdě.
PĚNIŠNÍKY A BAMBUSY
Bambusy si pod sebou samy mulčují půdu svými spadanými listy. Tím chrání kořeny před promrznutím i před vysycháním. Svěží zeleň listů, žluté nebo zelené stonky a neustálý pohyb ve větru dělá z bambusového houští příjemně aktivní prvek zimních zahrad. Rododendrony alias pěnišníky dobře doplňují skupiny vzrostlých jehličnanů svým nižším vzrůstem a rozložitějšími tmavě olistěnými větvemi. Světlejší odstíny jim během zimy dodávají jen pupeny a letorosty. Už od podzimu je nutné pěnišníky dostatečně zalévat, aby se půda provlhčila do hloubky. Jinak vám za déletrvajících silných mrazů uschnou.
Pestřejší barvy dodají zahrádce i kvetoucí vilíny, plody cesmíny, tisu či krásnoplodek. Ostatně někde pod zemí už se pomalu probouzejí ze spánku sněženky, talovíny nebo krokusy.
Datum vydání: 11. 3. 2015