Zdravě dýchat?! Čističky a zvlhčovače vzduchu

Zdravé prostředí interiéru je prioritou, jeho dobrá kvalita ale bohužel není tak běžná. A zatímco o zlepšování ovzduší obecně se hovoří už několik desetiletí a dokonce se pro ně i mnoho činí, v uzavřených prostorách, především v domácnostech si s kvalitou prostředí musíme zatím poradit sami.
Sortiment přístrojů, které mohou pomoci kvalitu prostředí v domácnosti zlepšit, je široký. Téměř na každý neduh je možné pořídit lék v podobě moderního pomocníka. Jsou tu zvlhčovače, odvlhčovače, čističky vzduchu, ionizátory, případně přístroje, které jednotlivé funkce kombinují…

Zvlhčovač vzduchu (design Matti Walker) pracuje na ultrazvukovém principu s nízkou spotřebou energie při masivním výkonu. Automatický režim s adaptivním způsobem zvlhčování – přizpůsobí se aktuální vlhkosti. Externí vlhkostní čidlo funguje zároveň jako dálkový ovladač. Pro místnosti až 80 m2. Zásobník na vodu 6,3 l. Také v bílé. Foto: Stadlerform

VLHKOSTI ANI MÁLO, ANI MOC

Velmi častým problémem bývá špatná vlhkost v prostředí. Optimální je přitom hodnota mezi 40 až 60 procenty. Je-li nižší, trpí dýchací cesty, pokožka těla se vysušuje a rychleji stárne, ale neprospívá to ani vybavení domova. Naopak vyšší vlhkost podporuje růst plísní, vznik respiračních onemocnění a jiných zdravotních potíží. Vlhkost, na rozdíl od jiných hodnot charakterizujících kvalitu ovzduší, můžete snadno změřit, poslouží k tomu vlhkoměry určené pro interiér, čidla pro sledování vlhkosti vzduchu bývají rovněž součástí například domácích meteostanic či pokojových termostatů.

Airbi PURE – multifunkční čistička vzduchu s fotokatalyzátorem. Pro místnosti do 46 m2. Množství provozních režimů – manuální, automatický, noční, s časovačem a senzorovým režimem. Pachový a prachový senzor pomáhají identifikovat kvalitu ovzduší a upravují tzv. senzorový režim přístroje. Kontrolní systém pro včasnou výměnu filtrů a UV lampy. Foto: Airbi

IONTY I DOMA

Na to, jak se doma cítíte, má také vliv přítomnost záporných iontů, která může za čerstvost vzduchu. Venkovní ovzduší je ionizovanými částicemi pravidelně dotováno, v uzavřených špatně větraných místnostech je tento přirozený stav narušen. Přirozené ionizaci brání konstrukční materiály, ale negativně k tomu přispívají i takové věci, jako kladně nabitá televizní obrazovka, přítomnost syntetických materiálů a tak dále.

Dyson AM10 kombinuje funkce ventilátoru a zvlhčovače vzduchu. Díky patentované technologii Air MultiplierTM z přístroje vychází silný proud zvlhčeného vzduchu. Přístroj umí pomocí speciální UV technologie dezinfikovat vodu v nádržce, aby byla mlha distribuovaná do okolí bez bakterií. Foto: Dyson

PROČ SE TÍM ZABÝVAT

Možná si řeknete, že je to jen další uměle vytvořený problém. Negativními důsledky nezdravého prostředí, tedy takzvaným syndromem nezdravých budov, možná ale trpíte i vy. Patří k nim dlouhodobá únava, pálení očí, časté škrábání v krku, rýmy, opakované záněty dýchacích cest, podrážděná a suchá pokožka, bolesti hlavy… Kvalitou prostředí doma i v práci by se pak určitě měli zabývat pacienti léčící se s alergií či s astmatem.

Čistička vzduchu Electrolux Essential (EAP300) s výkonem až 335 m3/hod. Filtrace částic o velikosti až 0,1 mikrometru bezpečně zastaví téměř všechny typy látek znečišťujících vzduch. Neomyvatelný hygienický filtr Hygiene FilterTM, elektronický display, dálkové ovládání. Foto: Electrolux

KDO A CO ZA TO MŮŽE?

Co zhoršuje prostředí v uzavřených prostorách? Je mimo jiné důsledkem snahy o co možná nejvyšší úspory energií, kvalitního zateplení, nedostatečného větrání… To přispívá ke kumulaci škodlivin, které se uvolňují z konstrukčních materiálů, nábytku či díky nadměrnému užívaní chemických čisticích prostředků. Přidává se prach, pyl, spory plísní, bakterie, viry, případně zvířecí alergeny. A samozřejmě špatná vlhkost vzduchu.

  • Domácnost pravidelně zbavujte prachu, používejte k úklidu vhodné přípravky, správně je dávkujte.
  • Svůj vysavač udržujte v čistotě, případně jej vyměňte za nový. Moderní vysavače nečistoty dostatečně zadrží, ale také zpět do místnosti vypouštějí čistý vzduch.
  • Zelené rostliny v interiéru částečně fungují jako přírodní čističky vzduchu.
  • Osvědčené jsou v tomto ohledu lopatkovec, nefrolepka, fikus, zelenec či aloe vera.
  • Pokud bojujete s nadměrnou vlhkostí, zkuste napravit své zvyky, pokud jde o větrání, používejte digestoř, přestaňte v místnosti sušit prádlo. Odvlhčovač je až dalším krokem.
  • Nízkou vlhkost vzduchu mohou částečně vyřešit odpařovače na topení.

 

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 28. 11. 2017

Edit: