Zdravé a soběstačné bydlení

Jaký je ideál bydlení? Energetická nezávislost, dostatek čerstvého vzduchu a denního světla, klid, zeleň a provozní komfort. Lze to vše spojit?

Dobře izolovaná novostavba s optimálně navrženými okny a kvalitním řízeným větráním by se zmíněnému ideálu mohla hodně přiblížit.

energeticky úsporný rodinný dům

Energeticky úsporný rodinný dům s izolačními trojskly HELUZ IZOS. Instalaci včetně velkoformátového prosklení rohu realizovala firma Vorlíček okna. Foto: IZOS

Dům, který dýchá

termoizolační cihla

Termoizolační HELUZ FAMILY 50 2in1. Foto: Heluz

Vlastní stavba domu by vám měla zajistit skvělou tepelnou izolaci a prodyšnost konstrukce, aby se vám uvnitř příjemně žilo a v budoucnu nehrozily problémy s plísní. Aniž bychom chtěli podceňovat beton, z něhož můžete zajisté postavit nízkoenergetický či dokonce pasivní dům s výbornou akumulací tepla, zdravější varianty pro výstavbu energeticky úsporných rodinných domů představují dnes dřevostavby a především domy z cihel či tvárnic. Ať už půjde o tradiční cihly z pálené keramické hlíny, vápenopískové cihly nebo tvárnice z pórobetonu, vždy mají zdravý přírodní základ. A hlavně (ještě lépe než dřevostavby) dovedou izolovat a zároveň „dýchat“ – pracovat s vlhkostí a vytvářet zdravé vnitřní mikroklima. Fyzická životnost zděného domu je téměř neomezená. U moderních dřevostaveb sendvičového typu se odhaduje nejméně na 100 let, u masivní dřevostavby bude ještě delší. Trumfem sendvičové dřevostavby je rychlost výstavby, ale ani zděná stavba dnes – díky přesnému zdění z broušených cihel či tvárnic – netrvá dlouho. Podstatnými prvky zděných konstrukcí i dřevostaveb je ohleduplnost vůči přírodě ve spojení se všemi technickými inovacemi a nároky současného života.

tiny house domeczech

Nízkoenergetický tiny house Domeczech má základ konstrukce z dřevěných KVH hranolů a na ploše pouhých 15 metrů čtverečních poskytuje pohodlné bydlení pro dvě osoby. Přírodní lněná izolace, cena včetně nábytku 1 080 000 Kč. Foto: Estetico

Více světla!

Značnou část vnější obálky budovy představují okna. V případě klasických rodinných domů je to 15 až 20 % plochy všech stěn, u moderněji pojatých staveb může být toto číslo ještě vyšší. Okny proudí do interiéru blahodárné světlo i čerstvý vzduch zvenčí, ale také tudy může z domu unikat až 50 % tepla. Čím hůře okna těsní, tím více je pak nutné topit. Proto při snaze o zdravé a energeticky úsporné bydlení hraje zásadní roli právě výměna oken. Jestliže si chcete doma udržet co nejvíce tepla, při volbě oken se musíte zaměřit na kvalitu jejich tepelné izolace. Na tu má zásadní vliv zasklení, protože zabírá většinu plochy okna. Ještě před pár lety bylo běžné použití dvojskla, ale s rostoucími nároky na tepelnou izolaci je dnes již prakticky standardem (u novostaveb dokonce požadavkem) izolační trojsklo. Mezera mezi jednotlivými tabulemi skla přitom bývá téměř vždy vyplněna inertním plynem (zpravidla argonem), který vyniká velmi nízkou tepelnou vodivostí a zlepšuje tak tepelněizolační vlastnosti zasklení.

velkoformátové okno

Dřevěné velkoformátové okno VEKRA NATURA s lazurou Javor. Středové těsnění, akustické zasklení Klidea. Foto: Vekra

Možnosti zasklení

Na okna, jejich zasklení, velikost a orientaci vůči světovým stranám je nanejvýš žádoucí myslet už ve fázi projektu rodinného domu. Vlastnosti zasklení se v návrhu výrazně projevují, protože při určité ploše zasklení a vhodné orientaci domu se díky solárním ziskům okny můžete dostat do výrazného energetického plusu. Přitom jedna specifická vlastnost zasklení nemusí vylučovat jinou. Moderní zasklení je komplexní výrobek, který dokáže splnit vaše očekávání v mnoha směrech. Klíčový je vhodný výběr podle konkrétních podmínek domu.

Podle světových stran

Pro co nejefektivnější využití výhod jednotlivých druhů zasklení je důležitá volba konkrétního zasklení ve vztahu ke světovým stranám. Na jižní stranu lze nabídnout izolační trojsklo, které snižuje prostup sluneční energie a z větší části dokáže nahradit stínicí techniku. Zamezuje přehřívání interiéru v létě a tím snižuje náklady na klimatizaci. Ovšem pokud chcete zasklení naopak využívat pro vyhřívání interiéru (například na východní straně), nabízí se izolační trojsklo Energy+. To aktivně využívá teplo ze slunečního záření a tím šetří náklady na vytápění. V zimě vám zajistí nemalou energetickou úsporu, pro letní období ovšem rozhodně doporučujeme účinné venkovní stínění, aby se interiér nepřehříval.

panoramatické prosklení

Panoramatické prosklení rohu domu se zabudovaným izolačním trojsklem HELUZ IZOS. Realizace Vorlíček okna. Vpravo přehledné schéma, jak lze s maximální úsporou energie využít jednotlivé typy zasklení. Foto: IZOS

Tichá domácnost

Na neustálé zvuky, které každý den pronikají zvenčí do našich domovů, jsme si už pomalu zvykli. Ale neměli bychom! Doma si zasloužíte především odpočívat a k odpočinku patří také ticho. „I při těch nejmenších zvucích se uvolňují stresové hormony adrenalin, noradrenalin a kortizol. Náš nervový systém je proto kvůli ustavičnému hluku stále v pohotovosti, jinými slovy ve stresu. To je nejen vyčerpávající, ale z dlouhodobého hlediska také pořádná zátěž,“ uvádí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Dlouhodobé působení hluku proto může vést i k různým zdravotním obtížím. Pokud tedy bydlíte v rušné lokalitě s frekventovanou dopravou nebo blízkým výrobním závodem, vyplatí se investovat do speciálních oken, která jsou k tomu již z výroby uzpůsobená. „Aby si okno s okolními zvuky dokázalo poradit, musí být osazeno speciálním akustickým zasklením. Pro naše okna proto máme k dispozici speciální úpravu Klidea. Takto vyrobená okna jsou osazena skleněnou výplní ze zvukově izolačního trojskla s integrovanou akustickou fólií. Pro jejich montáž se navíc používá speciální akustická montážní pěna. Oproti běžným oknům pak dokážou utlumit hluk až o 70 % více. Jsou také bezpečnější proti rozbití či vloupání. Tato úprava je dostupná pro okna ze všech materiálů,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA. Podobný efekt zásadního útlumu hluku zvenčí nabízejí také skla IZOS se speciální úpravou Acoustic. Jde o trojsklo se zvýšenou vzduchovou neprůzvučností, které dokáže hluk z frekventované ulice na úrovni 70 dB snížit na pouhých 18 dB, což je zvuková úroveň klidné zahrady za bezvětří.

pasivní domy

Již 16 let funguje unikátní soubor 13 pasivních domů v obci Koberovy na okraji Českého ráje. Jde o dřevostavby realizované certifikovaným systémem ATREA včetně řízeného větrání. Foto: Domy Atrea

Stále čerstvý vzduch

Chcete mít doma neustále čerstvý vzduch, ale přitom neotevírat okna? Dýchat doma zdravý vzduch bez prachu, pylů a škodlivin umožňuje řízené větrání! „Systémy řízeného větrání zajišťují nepřetržitou výměnu vzduchu, který je vysoce účinně filtrován. Do interiéru přivádí čerstvý vzduch zvenčí bez jakýchkoli nečistot, prachu a pylů, což ocení zejména alergici. Z interiéru je pak odváděn nejen vydýchaný vzduch, ale také škodliviny ve formě těkavých organických sloučenin, mezi které patří pachy různých stavebních materiálů,“ říká Ing. Roman Šubrt, obchodně-technický zástupce pro komfortní větrání Zehnder. Pokud je systém řízeného větrání navíc vybaven rekuperací (zpětným získáváním tepla), přívodní vzduch je v zimě tím odváděným ohříván a v létě naopak odpadním chladnějším vzduchem ochlazován. Toto řešení nejenže dopomáhá ke klimatickému komfortu, a tím přispívá k vytvoření zdravého prostředí, ale navíc vám pomáhá zásadně šetřit za energie na vytápění a klimatizaci. Trvale čerstvý zdravý vzduch ovšem ovlivňuje nejen kvalita větrací jednotky, ale i samotných rozvodů vzduchu.

schéma rozvodu řízeného větrání

Schéma rozvodu řízeného větrání v rodinném domě. Foto: Zehnder

Budiž teplo

Jestliže nemáte pasivní dům a v něm řízené větrání s rekuperací tepla, logicky vás musí zajímat otázka vytápění. Jako perspektivní alternativní zdroje energie se nabízejí biomasa, tepelná čerpadla a solární systémy. Jednotlivé zdroje lze přitom kombinovat a přebytky energie (zejména ze solárních systémů v letním období) ukládat do baterií. Fotovoltaické solární systémy mají dnes univerzální využití: Umožní vám získávat elektřinu ze slunečního svitu a zároveň jejím prostřednictvím ohřívat vodu pro dům či bazén. Celý systém přitom může být zapojený do veřejné distribuční sítě, nebo může být hybridní či ostrovní. Systém zapojený do sítě má jednu výhodu: Kdykoli vyrábí přebytek energie, dodává jej do sítě. V době nedostatku vlastního výkonu může tento solární systém naopak odebírat elektřinu z rozvodné sítě, takže nemusíte mít strach, že vám bude energie chybět. Pokud nemáte možnost levného připojení k rozvodné elektrické síti, představuje ideální řešení ostrovní systém. Typickými příklady jsou chatové oblasti, obytné automobily nebo lodě. Nezbytnou součást ostrovních fotovoltaických systémů tvoří speciální baterie, která vám uchová vyrobenou energii a zajistí tak vaši soběstačnost.

fotovoltaika

Fotovoltaika představuje dnes jednu z nejperspektivnějších cest k energetické nezávislosti. Přebytky energie lze posílat do sítě nebo ukládat do baterie. Foto: Schlieger

Řešení s baterií

Přebytky energie z léta a ze slunných dnů si můžete uložit na pozdější využití – buď do reálné bateriové stanice (například modulární systémy AES a HES od české společnosti AERS), nebo formou tzv. virtuální baterie (pro akumulaci energie zde slouží samotná distribuční síť). Virtuální baterii lze uvést do provozu rychle a bez vysokých vstupních investic, jen za minimální měsíční poplatek pro distributora. Není třeba nic zapojovat ani instalovat. Přehled o výrobě a množství své uskladněné elektřiny najdete jednoduše v aplikaci na webu. Fyzické bateriové úložiště je po vstupní investici (v řádu statisíců, ale s možností dotace) již bez poplatků. Kromě instalace ovšem vyžaduje kontroly a drobnou údržbu. Odměnou vám může být úspora energie a vysoká míra svobody.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Schlieger, IZOS, Vekra, Zehnder, Domy Atrea, Estetico, HELUZ

Datum vydání: 23. 11. 2023

Edit: