Zdi a zídky – čarování v zahradě

Nejčastěji se uplatní v zahradách ve svahu, ale nejrůznější zdi a zídky mají své místo i v zahradách rovinných. V prvním případě plní především praktickou funkci, neboť chrání pozemek před splavováním půdy a umožňují vytvářet místa k posezení či dětské hře, na rovinné zahradě s jejich pomocí zase vytvoříte intimní zákoutí, kam nedohlédnou oči zvědavců.

shutterstock_1399575

Nižší zídky lze vytvořit ze skládaného kamene. Pokud chcete provázat svou zahradu s okolní krajinou, zvolte kámen z přilehlých lokalit.

 

Svažité zahrady mají sice často své kouzlo, ale z praktického hlediska jim obvykle chybí schopnost vyhovět základnímu požadavku, jímž je možnost posezení, odpočinku, v případě dětí je to poskytnutí prostoru ke hře. Všechny tyto aktivity totiž potřebují ideálně rovnou plochu určité velikosti. Právě s pomocí zahradních zídek je možné taková místa vytvořit i na pozemcích s menším či větším sklonem.

WIENERBERGER IMG_8108

Opěrná zídka z lícových cihel Terca – PAMPAS. Cena 19 Kč/ks. (Zahradní dlažba světlá drsná, cena 819 Kč/m2, obrubník – zahradní dlažba drsná tmavá 689 Kč/m2). WIENERBERGER

 

PŘÍRODNÍ CESTY

Ve velmi prudkých zahradách nebo tam, kde terén okolo rodinného domu tvoří násep, je ze statických důvodů prvotním úkolem zpevnit svah a zajistit jej tím proti klouzání masy zeminy a zmíněné erozi. Zbudování zídky je jedna z možností, ale zejména v divočeji pojatých zahradách tak lze učinit i bez stavění zdí, a to pomocí haťování. „Tato technika je používána staletí především ke zpevňování břehů a hrází, a to za použití přírodních materiálů. Do půdy se po vrstevnici založí svazky vrb, které postupem času svými kořeny svažitou část zpevní a zajistí proti erozi půdy,“ říká Kateřina Karasová z ateliéru zahradní tvorby Avantgarden.

shutterstock_1414218

V zahradách ve svahu mají zdi a zídky důležitou praktickou funkci – chrání pozemek před splavováním půdy.

 

NA ZAHRADĚ SE BYDLÍ

Tento krok však nezajistí, aby zahrada zároveň plnila svrchu zmíněné důležité funkce. Jedině cestou umělého tvarování terénu pomocí zídek či zdí vytvoříte potřebné plochy, kam umístíte zahradní posezení třeba s grilem, kde budou mít svůj prostor ti nejmenší nejen pro pískoviště, ale třeba také na hraní fotbalu.

BETON BROZ_DSC0053

Svahová tvarovka Oktáva ze sortimentu firmy Beton Brož® nabízí díky tvaru stabilní zpevnění svahu i v podobě kolmé dělicí stěny plné zeleně. Rozměry 570 x 385 x 250 mm. V ceně od 126 Kč/ks bez DPH. BETON BROŽ

 

BETON A KÁMEN

Při výběru konkrétního řešení, pokud jde o volbu materiálu, není škála příliš široká. „Pokud má být podpůrná zeď vyšší, například metr a více, je žádoucí použití litého betonu nebo betonových prefabrikátů. Oblíbené jsou dnes také gabiony – drátokamenné prvky, jejichž základním tvarem jsou krychle nebo kvádr vyrobené z ocelového pletiva či svařovaných ocelových sítí a vyplněné nejčastěji přírodním nebo lomovým kamenem. Zejména v moderních zahradách se dají využít také pláty cortenové oceli, která mají patinu zkorodovaného povrchu a nevyžadují žádnou údržbu. Nižší zídky lze vytvořit ze skládaného kamene. Dřevo v tomto případě příliš vhodné není, neboť nemá v porovnání s betonem či kamenem dostatečnou životnost. Pokud už na něm majitelé zahrady trvají, je vhodnější spíše na vytvoření drobnějších stupňů a doporučuji zvolit dřevo dubové či akátové, které je přece jen trvanlivější,“ vysvětluje Kateřina Karasová a dodává, že materiály lze kombinovat a například u vysoké opěrné zdi vytvořit základ z betonu a viditelnou část pro lepší estetický výsledek vyskládat třeba z kamenů.

shutterstock_266337701

V moderních zahradách se uplatní gabiony – drátokamenné prvky vyplněné kamenem.

 

ZÍDKA NA ROVINĚ?

Ani pro rovinnou zahradu nejsou zdi a zídky tabu. S jejich pomocí zde můžete vybudovat zákoutí, která zajistí potřebnou intimitu. Té docílíte například zapuštěním místa pro zahradní posezení pod úroveň okolního terénu, případně ohraničením – vybudováním optické bariéry kolem vytyčené plochy. Pokud naopak pomocí zídky vytvoříte na rovině vyvýšené místo, může posloužit pro výsadbu zajímavých rostlin a podobně. Pro výběr materiálů na zídky v těchto případech platí stejná pravidla, která zazněla výše.

AA IMG_3354

Nižší zídky lze budovat ze skládaných kamenů. FOTO AVANTGARDEN

 

CO ZASADIT VE SVAHU

A nyní zpět do svahu: těžko bude celá zahrada podepřená zídkami, ty zřejmě využijete k vytvoření pobytových míst, kolem cest, schodů a dalších. Na pozemku nejspíš zůstanou i úseky – a podle zahradní architektky je žádoucí zbytečně nerovnat celou zahradu – kde nebudete sedět, nezaložíte záhony, a které bude třeba osázet. Čím? Specifickou skupinou rostlin pro svažité zahrady jsou pokryvné dřeviny, které najdou uplatnění i na těch nejprudších místech. Patří mezi ně keře kvetoucí i ozdobné listem, opadavé i stálezelené. Při výsadbě je důležitý dostatečný počet rostlin na metr čtvereční, aby požadovaný prostor rychle zarostl a zamezilo se tak anexi plevelu a erozi půdy. Nejvhodnější jsou robustněji rostoucí keře s kořenujícími výhony, které nepotřebují žádnou péči, snad jen občasné zmlazení. „Skvěle tu poslouží často již od podzimu žlutě kvetoucí jasmín nahokvětý, který má navíc celoročně zelené výhony, korunatka (Stephanandra incisa), jež na podzim úchvatně zčervená, meruzalka alpská (Ribes alpinum), stálezelený barvínek (Vinca minor a V. major), opadavé i neopadavé nízké skalníky (Cotoneaster salicifolius ‘Parkteppich’, C. horizontalis, C. praecox, C. dammeri ‘Coral Beauty’ a další druhy a kultivary), svídy s barevnými pruty (Cornus alba, C. sanguinea, C. stolonifera ‘Flaviramea’) a celá řada růží, kromě šlechtěných půdopokryvných i růže šípková (Rosa canina), bedrníkolistá (R. pimpinellifolia) či svraskalá (R. rugosa). Stálezelená třezalka (Hypericum calycinum) je vhodná pro lépe přístupná místa, protože je potřeba ji každé jaro seříznout až k zemi. Pomalu a s citem je třeba vysazovat pokryvné jehličnany – ty se hodí spíše do horských či skalnatých míst – patří sem například jalovce Juniperus communis ‘Repanda’, J. horizontalis či na zimu hnědnoucí Microbiota decussata,“ uzavírá Kateřina Karasová.

AA Zahrada_ve_svahu_terasy AA Zahrada_ve_svahu_svahy

Ve svažitých zahradách lze pomocí zídek vytvořit jak menší pobytová zákoutí, tak celé terasy. Skica AVANTGARDEN

 

PĚT RAD PRO ČLENĚNÍ TERÉNU ZAHRADY:

  1. Neterasovat za každou cenu – rovný prostor je důležitý, ale není potřeba tak zpracovat celý pozemek.
  2. Na nejprudších místech nezakládáme trávník, ale sázíme skupiny keřů, které nepotřebují žádnou péči.
  3. Schody, nebo bezbariérový přístup? – zvažte, jak se kam dostane kočárek, vozíčkář, kolo, zahradní kolečko…
  4. Necloníme si výhled nevhodně zasazenými stromy a vysokými keři.
  5. Orientace ke světovým stranám – zásadně ovlivňuje výběr rostlin: jižní svahy si říkají o rostliny, jimž nevadí úpal, severní zas o kapradiny a více stálezelených rostlin.

 

KB Geostone Bent + Shelf_stipany_prirodni

Betonové prvky Geostone Bent a Shelf štípaný přírodní – pro opěrné stěny a svahy různých sklonů s vyztužením pomocí geomříže. Spojování prvků se provádí nasucho pomocí plastových kolíčků. Výhodou je jednoduchá a rychlá montáž, různé povrchové úpravy a barevné varianty. Ceny: od 154,03 Kč (Bent) a 171,34 Kč (Shelf) včetně DPH. KB BLOK

 

Zídky se uplatní především ve svažitých zahradách, ale na rovinných pozemcích také mají svou funkci.

DITON nove

Řada Linie dřeva od českého výrobce betonové dlažby DITON věrně napodobuje dubová a smrková prkna včetně barevnosti, suků, letokruhů a nepravidelností. Předlohou pro výrobu forem na betonové prvky se stala skutečná více než třicet let stará prkna a trámy dubu a smrku. DITON

 

Na budování zahradních zdí je vhodný beton, kámen, moderní jsou gabiony či pláty cortenové oceli.

 

Odborná spolupráce Kateřina Karasová – Avantgarden

Foto: archiv firem, Avantgarden, Shutterstock

Datum vydání: 27. 8. 2015

Edit: