Zavlažujte a neplýtvejte vodou

Během léta se pečlivě udržovaný zahradní trávník snadno změní v polopoušť, květinové a zeleninové záhony musíte zalévat i dvakrát denně. Navíc často není vody nazbyt. K úsporné zálivce vám pomůže automatický zavlažovací systém.

Zdá se vám to divné? Automatickou závlahu můžete nastavit podle aktuálních potřeb a zajistit rovnoměrné prolití celé zahrady, jaké ručním kropením hadicí nikdy nedocílíte. Při ruční zálivce zpravidla dochází k nerovnoměrnému přelévání a vyšší spotřebě. Vhodný výběr zavlažovacího systému tak tvoří první krok k tomu, abyste vodou neplýtvali.

NADZEMNÍ SYSTÉMY

Přenosný nadzemní zavlažovací systém bývá cenově příznivější, zpravidla jej však nelze plně automatizovat. K takové realizaci je v zásadě třeba jen hadice s příslušenstvím a vhodný rozstřikovač. Podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku pak můžete vybírat ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů. Většina základních rozstřikovačů stříká vodu v kruzích okolo sebe. Do pravoúhlých zahrad jsou ovšem vhodnější překlápěcí (kývavé) postřikovače, které vodu stříkají na obdélníkovou plochu. Drobnou nevýhodou je, že vodu stříkají do výšky, proto je nelze efektivně využívat při silném větru: ten by vodu odnášel k sousedům. Jestliže pravidelně zavlažujete menší plochu, kterou rozstřikovač zvládá celou, můžete systém doplnit i o programovatelnou jednotku, která bude zavlažování automaticky spouštět. U větších pozemků budete pravděpodobně muset rozstřikovač posouvat tak, aby byl postupně zavlažen trávník celý. V tomto případě ztrácí využití programovatelné jednotky smysl. Zásadní výhodou zavlažovacího systému je jeho variabilita – dá se využít kdekoli v rámci zahrady. Nevýhodou pak je, že systém není možné automatizovat. Pokud nechcete mít v trávníku stopy po ležící hadici, musíte ji po každém použití uklízet, případně ji odstranit alespoň před každým sečením.

Zavlažovací sada Rain Box obsahuje filtr, manžety pro kapénkovou závlahu, připojovací díly a hadice. Ideální start pro efektivní zavlažovaní. Možnost okamžitého zapojení. Cena 2 380 Kč. Kärcher.

PODZEMNÍ SYSTÉMY

Jaké výhody vás čekají, když zvolíte podzemní systém zavlažování? Počáteční vyšší investice se vrátí na ušetřené práci při zalévání a odmění vás trávníkem, který vydrží svěží a zelený po celou sezonu. Systém je zcela skrytý, nikde neruší vzhled zahrady, postřikovací trysky se vysunou ze země jen při zalévání. Jednotlivé trysky vodu rozstřikují v kruzích nebo v kruhových výsečích různých úhlů, což umožňuje realizaci podzemního zavlažování i v zahradách s nepravidelným tvarem. Řídicí jednotky nabízejí také postupné spínání několika zavlažovacích větví. Systém tak dokáže beze spěchu zavlažit i poměrně velkou zahradu, kterou díky omezenému průtoku zdroje vody není možné zalít celou najednou. Soustavu lze doplnit o senzory. Dešťový senzor vyhodnotí průměrné dešťové srážky a přizpůsobí zavlažování aktuálním potřebám. Větrný senzor zase zajistí odložený start závlahy, pokud fouká silný vítr, který by vodu odnášel od trysek pryč z pozemku. Základním požadavkem pro vybudování podzemního zavlažovacího systému je dostatečný a vydatný zdroj vody. Ten však lze pořídit i velmi ekologicky, například přes čističku spojenou s jímkou. V ní budete zachytávat vyčištěnou vodu, kterou následně využijete pro zavlažování rozstřikem. Vodu vyčerpanou ze studny nebo vrtu tak vracíte zpět přírodě. Že je to další náklad navíc? I tato investice se vám bude rychle vracet formou ušetřených poplatků za kanalizaci nebo pravidelné vyvážení septiku.

Hranatý sud na dešťovou vodu s víkem a kohoutem. Recyklovaný plast, kovové výztuže pro zvýšení stability. Objem 300 l, rozměry 80 x 66 x 92 cm, hmotnost 8 kg, cena 1 210 Kč. www.destovenadrze.cz

PÉČE V DOBĚ SUCHA

Pokud je v létě dlouhotrvající sucho, leckdo si nemůže dovolit plýtvat vodou na údržbu věčně zeleného pažitu. Navíc bývá zalévání z obecního vodovodu v době nedostatku vody zakázáno. V takovém případě tvoří základ úplná změna přístupu k zalévání a sečení trávníku. Intenzitu sečení snižte na minimum, v době extrémního sucha můžete sečení úplně zrušit. Trávník sekejte na nejvyšší stupeň délky. Nízký anglický trávník má sice exkluzivní vzhled, nedokáže však zadržet tolik vláhy. Proto půda rychleji vysychá. Vyšší trávník si lépe drží vlastní mikroklima, delší stébla lépe zadržují vlhkost, dovedou hospodařit i s rosou.

MODERNÍ ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD

Čistírna odpadních vod STMH5 využívá jako jediná v České republice moderní bezúdržbový třístupňový systém čištění. Je navržena pro průměrný denní nátok odpadní vody cca 0,75 m3/den (využitelné pro 2 až 8 osob).

  • jediné stabilní třístupňové čištění v ČR
  • zcela bezúdržbový provoz
  • vhodné i pro objekty s nepravidelným provozem (dovolená, rekreační objekty)
  • použití pro vsak (postřik, zálivka zahrady) nebo povrchové vody (rybník, kanalizace, řeka)
  • velmi dlouhá životnost čistírny
  • hygienicky bezproblémový provoz, žádná manipulace s česlicovým košem ani s přebytečným kalem
  • velmi nízké provozní náklady, nepatrná elektrická energie (30 W/h)
  • nezvykle jednoduchá konstrukce vnitřní vestavby se zvláštními výhodami
  • robustní vnější odolný tvar s nízkou hmotností, bez betonování
    Akční cena 90850 Kč. Hellstein.

VYUŽITÍ DEŠŤOVKY

Díky tomu, že pitnou vodu má většina z nás aktuálně snadno a spolehlivě dostupnou, odnaučili jsme se hospodařit s ní šetrně. Přitom na splachování toalet či zalévání zahrady by bylo vhodné (a také poměrně jednoduché) nahradit pitnou vodu jiným zdrojem – především vodou dešťovou. Systematické využívání dešťové vody je dnes navíc spojeno s lákavou možností státních dotací (www.dotacedestovka. cz). Ale zdaleka nejde jen o dotace. Využíváním dešťové vody zlepšíte životní prostředí nejen pro sebe, ale i pro své děti. Zvýšíte tím také vlastní soběstačnost: Efektivním využíváním dešťové vody snižujete svou závislost na dodávce z vodovodního řadu. To je neocenitelná možnost a jistota do budoucna. A v neposlední řadě jde o velmi prozíravý krok z ekonomického hlediska: Současná investice do systému sice nebude malá, ale s využitím zmíněné dotace se vám bude rychle vracet. A věřte nebo ne, cena pitné vody v budoucnu poroste…

NÁPADY A OSVĚTA

Na hospodárné nakládání s vodou se zaměřuje rovněž ekologická soutěž E.ON Energy Globe. Její prestižní ocenění bývá někdy označováno za „ekologického Oskara“. Už před pěti lety je získal původně kutilský projekt vodního čerpadla od Pavla Floriše, které pohání elektřina získaná z větru. Toto čerpadlo dokáže čerpat vodu z hloubky nejméně 50 metrů, umí ji zbavit hrubých nečistot a poté ji v systému dezinfikovat a odstranit z ní 99,9 % škodlivých bakterií a virů. Na systém lze napojit i zásobník vody, který dodává čistou vodu do napajedel na pastvinách. Také letos v rámci E.ON Energy Globe soutěží projekt zaměřený na vodu: edukační projekt „Voda na 100 způsobů“, který vytvořila Masarykova základní a mateřská škola v Melči na Opavsku. Věřme, že díky podobným projektům nezůstaneme nikdy úplně na suchu…

ZAHRADNÍ JEZÍRKA

Chcete zahradní jezírko? Můžete si je založit i svépomocí. Postup krok za krokem vám poradí například web Hornbachu. Jestli se chcete obrátit na specialisty, rozhodně neuděláte chybu. Jedním z nich je tým Small Lake, který vedle kvalitního webu disponuje také kamennými prodejnami v Praze a Brně.

SKRYTO V ZEMI

Instalace automatického podzemního závlahového systému v sedmi obrazech: Srdce systému, které nabízí možnost regulace jednotlivých větví zavlažování včetně zapojení dešťového a větrného senzoru, je zachyceno na snímku 4 (ve fázi nehotové instalace) a snímku 6 (zakryté poklopem v závěrečné fázi realizace). Zahradní technika Páral.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Datum vydání: 8. 9. 2020

Edit: