Zateplení není nutnost: Vše o výhodách jednovrstvého zdiva
Jednovrstvá konstrukce zděná z kvalitních moderních cihel dosahuje dnes srovnatelných hodnot tepelné izolace jako zateplené dvouvrstvé zdivo stejné tloušťky. Výsledná cenová hladina je také srovnatelná. Čemu tedy dát přednost?
Vyšší pracnost a náročnost realizace zateplené konstrukce (například kotvení) zákonitě znamená, že sázka na dodatečné zateplení zdiva výstavbu rodinného domu zpomalí. A pokusit se v této variantě cokoli uspěchat by bylo hrubou chybou. Pokud pro vás rychlost výstavby nepředstavuje zásadní argument, dává smysl zamyslet se nad otázkou hlouběji.

Rodinný dům v jihočeské obci Nové Homole s téměř nulovou spotřebou energie má obvodové zdivo Porotherm 38 T Profi a střešní tašky Tondach Contiton 12. foto Wienerberger
V kontaktu s fasádou
Dodatečné zateplení budovy zvenčí může být dvojího druhu: buď kontaktní, nebo provětrávané. To kontaktní představují vnější tepelněizolační kompozitní systémy (anglicky External Thermal Insulation Composite Systems – ETICS). S těmito systémy je už dostatek zkušeností (kladných i záporných) a mají nepopiratelný význam u rekonstrukcí, zejména pak při rekonstrukci panelových bytových domů. Ovšem i v případě staršího rodinného domu si lze jen stěží představit bourání obvodového zdiva, zato je snadno představitelné a prakticky změřitelné, že dodatečné zateplení stávajícího zdiva přinese majitelům utěsnění a ochranu celé obálky stavby, prodloužení její životnosti a především nemalou finanční úsporu za vytápění. Důležité je pochopitelně správné provedení. Přestože jsou kontaktní zateplovací systémy léty prověřené, stále se při jejich realizaci dělají chyby – od těch „jen“ estetických, kdy fasádu hyzdí drobné prasklinky špatně provedené perlinky nebo flíčky rozdílně teplých hmoždinek, až po ty závažnější, které sice nemusí být vidět, v konečném důsledku však umožňují prostup tepla mezi interiérem a exteriérem (tepelné mosty), což je v přímém rozporu s prvotním smyslem takové konstrukce. Systém mohou poškodit rovněž ptáci nebo drobné šelmy. Chybně provedený či dodatečně poškozený systém ETICS pak může zadržovat vlhkost v konstrukci.
Větrané systémy
Riziku vlhnutí zatepleného zdiva spolehlivě předcházejí systémy provětrávané fasády, které se dnes uplatňují právě u rodinných domů. Provětrávaná fasáda je takový způsob zateplení budovy, kdy se mezi vnějším obkladem a vrstvou izolace nachází vzduchová mezera. Hlavním smyslem a účelem této mezery je zmírnit výměnu tepla i zvuku a umožnit volnou cirkulaci vzduchu a odvod vlhkosti. Provětrávanou mezeru nese rošt, jehož konstrukce musí být svislá, aby umožňovala komínový efekt, tedy odtah přebytečné vlhkosti vzhůru. Tato mezera musí být shora (v místě přechodu střechy) chráněna před vniknutím zvířecích škůdců. Přesto, že větrané systémy jsou u rodinných domů poměrně spolehlivým řešením tepelné i zvukové izolace, riziko chyb je u dvouvrstvé konstrukce vždy o něco vyšší než u konstrukce jednovrstvé. Nijak to ovšem nezpochybňuje užitečnost zateplení zejména v případě rekonstrukcí.
Z jedné vody načisto
Jednovrstvé zdění novostaveb označují někteří odborníci za trend nejen z hlediska energetické úspornosti, ale také životnosti staveb a ekologie. Stávající trh s cihlami (tvárnicemi) nabízí již řadu tepelněizolačních cihel, které splňují současné i plánované budoucí normy bez vnějšího zateplení. Za tři hlavní výhody oproti dodatečnému (zejména kontaktnímu) zateplení zdiva můžeme považovat toto:
1) jednovrstvá konstrukce zůstává difuzně otevřená – objekt tedy přirozeně dýchá, což je prospěšné pro vnitřní prostředí budovy a nehrozí hromadění vlhkosti uvnitř konstrukcí;
2) podmínkám vnějšího prostředí je vystaveno zdivo s finální vrstvou omítky a barvy, což zvyšuje odolnost vůči mechanickému poškození (nejen vůči prokopnutí nebo oděru, ale i vyklování ptáky) a tedy i životnost (u cihel se odhaduje na 180 let, u zateplení je garantována na 30 let);
3) realizace objektu s jednovrstvým zdivem vyžaduje méně technologických kroků, což samo o sobě znamená menší riziko pro vznik chyby, a méně kroků a materiálu znamená i rychlejší (a v důsledku levnější) výstavbu.
Zateplení kvapné…
…bývá málo platné. Ve prospěch jednovrstvého zdiva v novostavbě mluví i běžná praxe na stavbách – pokud se postaví nový dům, trvá nějakou dobu, než stavba vyschne. V praxi se však na výstavbu spěchá, a proto se zateplení aplikuje ihned po dokončení hrubé stavby, aniž by vlhkost měla šanci přirozeně se odpařit. Zejména při nekvalitně provedeném zateplení se pak stává, že vlhkost nemůže uniknout z pláště domu a kondenzuje ve zdivu, což následně vede k problémům s vlhkostí uvnitř zdiva a ke vzniku plísní, které se obtížně odstraňují. Nepopiratelnou výhodou jednovrstvé konstrukce oproti dvouvrstvé je každopádně celkově lepší paropropustnost, tepelná akumulace i tepelná setrvačnost, ale také výrazně delší životnost materiálu. Ne náhodou jeden z předních výrobců cihelného zdiva u nás nabízí doživotní záruku.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO se souhlasem firem Wienerberger, Isover, Saint-Gobain, Knauf Insulation, Heluz, XELLA
Datum vydání: 24. 4. 2025