Zastřešení bazénu vám prodlouží léto
Jste rozmrzelí z rozmarného léta? Máme pro vás řešení: Když si necháte bazén zastřešit, už nikdy vás rozmary počasí nezaskočí! A plavání v bazénu můžete mít jako celoroční relax.
Abyste při provozu bazénu příliš neplýtvali, doporučujeme úsporný ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky. Vstupní investice bude sice značná, ale díky trvalé úspoře provozních nákladů (nejen v bazénu) se vám bude postupně vracet. Nezapomeňte však ani na kvalitní odvětrání zastřešeného bazénu, aby vám v zimním období sražená vlhkost nepršela na hlavu…
Zastřešení je cool
Kvalitně zastřešený bazén vám umožní podstatně prodloužit koupací sezonu. Výrazně totiž pomáhá tomu, aby voda zůstávala teplejší. Pod zastřešením se vytváří mikroklima, které významně omezí teplotní ztráty za špatného počasí i v nočních hodinách. Během slunečných dnů funguje solární efekt, kdy voda akumuluje teplo, které se pod zastřešením vytváří. Když zastřešení zkombinujete s ohřevem vody, například pomocí tepelného čerpadla, užijete si bazénu naplno po větší část roku. Hodně lidí si zastřešení pořizuje i kvůli zvýšené ochraně dětí nebo domácích zvířat před pádem do vody. A v neposlední řadě zastřešení chrání bazénovou vodu před znečištěním prachem, pylem či padajícím listím. Díky tomu si ušetříte práci s údržbou bazénu, a navíc spotřebujete méně bazénové chemie. To je dobrá zpráva jak pro vaši peněženku, tak i pro alergiky ve vaší domácnosti.
Systém a konstrukce
Chcete ušetřit? Pak vězte, že nejlevnější variantu představuje zastřešení statické. Daleko vyšší komfort vám ovšem zajistí posuvné zastřešení, jehož jednotlivé segmenty se při odsunutí zasouvají do sebe. Díly lze odsouvat na jednu či obě strany bazénu, mohou se posouvat v kolejničkách nebo bez nich. Bezkolejnicové systémy bývají dražší, jsou však rozhodně elegantní a hlavně zcela bezbariérové. Rámy konstrukce jsou zpravidla vyrobeny z hliníkových profilů s povrchovou úpravou, výplň může být z komůrkového či kompaktního polykarbonátu nebo z akrylátového skla.
Tvar a výška
Na výběr máte spoustu velikostí a tvarů. Kdo chce mít pod zastřešením i prostor pro lehátko, křeslo se stolkem nebo pod ním dokonce chodit, měl by si vybrat asymetrické široké provedení s podchozí výškou. Kdo chce nenápadné zakrytí, může zvolit nejnižší provedení. A pokud hledáte optimální poměr cena/výkon, zvolte obloukové zastřešení, které splňuje požadavky na maximální pevnost i užitek při nízké ceně.
Odborný prodejce by vám měl nejen poradit s volbou vhodného modelu, ale také zajistit dopravu zastřešení a montáž s nadstandardní zárukou. Instalace bazénového zastřešení je možná i dodatečně, ale ekonomicky nejvýhodnější variantu představuje pořízení zastřešení zároveň s montáží bazénu nebo instalací předem připraveného bazénového skeletu. Vždy je ideální, když dodavatelská firma provede kompletní instalaci bazénu včetně zastřešení. Bude to pro vás nejen jednodušší a levnější, ale hlavně vám to zpravidla přinese prodlouženou záruku na celé dílo.
Lamelové zakrytí
Hledáte nejúspornější variantu a nejde vám ani tak o prodloužení koupací sezony, jako spíše o bezpečnost dětí či domácích mazlíčků a ochranu vodní hladiny před znečištěním? Pak vám můžeme doporučit lamelové zakrytí. Lamelový rošt pluje volně na hladině a pokrývá celou její plochu. Dnes už jsou k mání rošty nejen pro obdélníkové bazény, ale i pro oválné nebo atypické tvary. Instalace je rychlá a díky dálkovému ovládání lamel bývá zakrývání opravdu jednoduché. Jen teplotu vody tak spolehlivě udržet nedokáže.
Povrch okolo bazénu
Bezprostřední okolí bazénu byste měli vždy vybavit povrchem, který je odolný vůči mrazu i vlhkosti (včetně chemicky ošetřené bazénové vody) a bezpečně brání uklouznutí. Protiskluzový povrch by měl být navíc příjemný na dotek, nabízet dlouhou životnost a minimální nároky na údržbu. V úvahu přichází protiskluzová mrazuvzdorná dlažba, přírodní nebo umělý kámen, betonové dlaždice, přírodní dřevo či dřevoplast (WPC), případně přírodní kamínkový povrch s pryskyřičným pojivem (TopStone). Okolí bazénu sluší především přírodniny, které dobře korespondují se zahradou i vodní plochou, ale vzhledem k náročným venkovním podmínkám je třeba přírodní materiály (kámen, dřevo) vybírat velmi obezřetně. Dřevo se hodí spíše z exotických dřevin, protože lépe snáší vlhkost i výkyvy teplot. Nyní jsou ale k dispozici i materiály umělé, jež jsou od přírodních téměř k nerozeznání a trumfnou je v užitných vlastnostech, zejména ve snadnosti údržby. Pokud hledáte standardní řešení, rozhodně vás nezklame keramická venkovní dlažba. Kamenné obložení je sice drahé, ale vyvažuje to krásným a luxusním vzhledem. Nádherné je i přírodní dřevo, ale musíte o ně pečovat. V tomto směru se vyplatí dřevoplast, respektive kompozitní materiál WPC (Wood-plastic composite). Kamenný koberec TopStone je dotekově příjemný, zdravě masíruje chodidla a neklouže. Kluzký dnes ovšem nemusí být ani litý beton, natož pak betonová dlažba. Každopádně byste se měli snažit o vytvoření harmonického celku nejen s bazénem samotným, ale i se zahradou. Pocit relaxace je totiž dokonalý jen tehdy, když se s ním snoubí také estetický vjem.
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Albixon, Mountfield, Desjoyaux, ZounekDesign
Datum vydání: 6. 11. 2023