Zastřešení bazénu: léto pokračuje
Máte pocit, že letošní léto uteklo rychleji než to minulé a vy jste skoro vůbec nevyužili bazén na zahradě? Když si k němu pořídíte zastřešení, koupací sezona může ještě týdny pokračovat.
Poslední roky to dokazují: spoléhat se na slunce a počasí se moc nedá, dokážou pěkně zkazit celou koupací sezonu. Tak zvažte, pokud už jste investovali několik desítek nebo i stovek tisíc korun do zapuštěného bazénu, zda se vám nevyplatí přidat další obnos a doplnit bazén zastřešením. Vyzrajete tak nejen na nepříznivé počasí, ale i nečistoty ve vodě a pracnou údržbu.
VÍTE, PROČ INVESTOVAT DO STŘECHY?
Myslíte, že dávat několik desítek tisíc za zastřešení jenom proto, že se budete koupat o nějaký ten týden déle, jsou vyhozené peníze? Ale zastřešení vám dokáže nabídnout mnohem více. Pokud si kromě střechy pořídíte i některý z jednoduchých systémů vytápění, můžete mít teplou vodu a ideální podmínky ke koupání i půl roku. A to za mnohem méně peněz, než když budete bazén pouze ohřívat. Statistiky uvádějí, že zastřešením se sníží náklady na vytápění bazénu o celou třetinu. A je to i naopak – sezonu si prodloužíte také tehdy, když budete mít jen zastřešení bez ohřevu. Na jeho výrobu se používá komůrkový polykarbonát, který svým solárním efektem zdarma zvyšuje teplotu bazénové vody, a to o šest až deset stupňů Celsia podle velikosti a venkovních podmínek. Na méně peněz vás přijde i péče o vodu. Dovnitř nepadají nečistoty jako listí, prach či hmyz, které pak nemusíte složitě vysavačem nebo síťkami uklízet. A také se méně voda „kazí“, proto není třeba do ní přidávat tolik chemikálií a ušetříte za jejich nákup.
KDYŽ CHCETE I POSEDĚT
Téměř ideální je pak zastřešení pro rodiny s dětmi, které mají dům v satelitním městečku nebo jiné hustěji osídlené oblasti. Střecha představuje nepřekonatelný bezpečnostní prvek, který zabrání tomu, aby vám do vody omylem spadly děti či domácí zvířata. A protože dvířka bývají zamykací, nedostanou se dovnitř ani starší děti, které by mohly bazén využít jako předmět zkoumání nebo k různým experimentům. V hustě zabydlených oblastech pak určitě mnozí uvítají soukromí, které poskytuje. Zde však hodně záleží, který ze dvou základních typů si pořídíte – zda nízké nebo vysoké zastřešení. To první zakrývá hladinu a – na rozdíl třeba od zastřešení plachtami – nabízí uvnitř nezbytný prostor pro plavání, což znamená, že v nejvyšším bodě má zpravidla výšku kolem jednoho metru. To stačí, abyste pohodlně do bazénu vstoupili po schůdkách a v klidu a naprostém soukromí si zaplavali za jakéhokoli počasí. Navíc v zahradě moc „netrčí“, neruší okolí a působí poměrně nenápadně. Pokud se u vás stal bazén centrem dění a na lehátku vedle něj jste strávili celé léto a rády zde poseděly i návštěvy, zvažte, zda se vám nevyplatí investovat více peněz a zvolit podchozí, tedy vysoké zastřešení, pod kterým si můžete udělat i malý relaxační koutek. Toto zastřešení se liší od předchozího typu především výškou, která má dva až tři metry. Jen na vás pak záleží, jaký bude mít tvar a jestli zvolíte takovou šířku – ta se běžně počítá na metry – , aby posezení mohlo být pouze po jedné straně nebo obou. Ale počítejte s tím, že během krásných letních dnů vám bude jedno, jakou střechu na bazénu máte. V tom období oceníte něco jiného: aby jednotlivé segmenty bylo možné maximálně zasunout pod sebe a odvézt buď na okraj, nebo ideálně zcela mimo vodní plochu. Je přece škoda plavat pod střechou, když svítí slunce.
JAKÝ TYP ZVOLIT
Zastřešení bazénů se dělí na dvě základní skupiny – kolejnicové a bezkolejnicové. V prvním případě, jak napovídá název, se jednotlivé segmenty pohybují na kolejničkách vyrobených z odolné hliníkové slitiny. Právě odolnost je u tohoto materiálu důležitá, protože zajistí nejen dlouhou životnost zastřešení, ale především bezproblémovou funkčnost. To znamená, že pohybovat okny je jednoduché a nevyžaduje to žádnou extra sílu, zpravidla to zvládnou i děti. Jenže někdo může mít s kolejnicemi potíže – bojíte se, že se v nich bude usazovat listí nebo děti do nich nastrkají hračky, které nepůjdou vyndat? Pak si pořiďte bezkolejnicový systém. V tomto případě se segmenty pohybují po odolných kolečkách a zastřešení je zakotveno do okolní dlažby pomocí speciálních úchytek. Důležitá je zde i vysoká tuhost oblouku, která nepotřebuje žádné další podpěry, a přesto odolává nástrahám počasí. Těsnicí gumy mezi jednotlivými posuvnými díly spolu s kartáčky zamezují vniknutí listí a dalších nečistot do bazénu. Levnější variantou, někdy se mu říká zastřešení „na zkoušku“, je to přenosné. Skládá se z lehké konstrukce z hliníkové slitiny a krycí textilie, A S 8 velice pevné PVC tkaniny, jaká se používá například na výrobu kamionových plachet. Vydrží i značnou nepřízeň počasí, liják nebo vítr. Přenosné zastřešení se hodí jak pro velké zapuštění, tak menší nadzemní bazény. K jeho výhodám patří i rychlá montáž a demontáž, velice podobná stavbě stanu. Konstrukci postavíte, přehodíte přes ni plachtu, kterou ke konstrukci snadno přichytíte, patky konstrukce pak ukotvíte do země. Přenosné zastřešení lze také otevřít ze všech stran, nemusíte se tak řídit umístěním schůdků či bazénu samotného.
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 5. 9. 2016