Zařízení domu pro rodinu se třemi dětmi
Interiéry studia In2 jsou typické na míru vyráběným nábytkem a také autorskými malbami, tapetami, roletami nebo koberci. Nejinak tomu bylo i v tomto případě, jen s rozdílem, že designérky zařizovaly celý dům.
Rodinný dům v Dolních Počernicích v Praze disponuje plochou 220 m² včetně garáže. Tu sice designérky ze studia In2 nezařizovaly, ale jinak dům navrhly do puntíku celý. „Návrh jsme vypracovaly na konci roku 2019, stavba pak probíhala během let 2021 až 2022. Finanční omezení jsme neměly skoro žádné, většinu toho, co jsme navrhly, jsme mohly zrealizovat. Byla to vlastně zakázka snů,“ shrnuje s úsměvem Halka Freidingerová.
Jednotící prvky
Velký důraz byl kladen na úložné prostory, ve všech ložnicích probíhá velká šatní skříň až do stropu. Stejně tak je skříň v zádveří, před koupelnou rodičů, v koupelně dětí a také coby součást dřevěného obkladu v patře. Všechny interiérové dveře mají pevný nadsvětlík a rám dveří na celou výšku místnosti. Jako podlahovou krytinu zvolily designérky vinylové dílce, které doplnily dřevěným obkladem schodů. Všechno dřevo, které se v domě nachází, je dubové. Jsou z něj vyrobeny veškeré vestavné skříně kromě dětských pokojů, kde je použito co nejpodobnější lamino. Dále jsou z dubové dýhy všechny obklady v domě, knihovny v obývacím pokoji i dřevěné prvky v koupelnách. „Dost jsme si daly záležet i na osvětlení. Do všech místností jsme rozmístily jednotná stropní svítidla z foukaného skla od firmy Osmont. V obývacím pokoji funguje ještě nepřímé osvětlení zapuštěné do nábytku a do ‚kastlíku‘ ve stropě na stěnách s okny,“ říká Lucie Barešová.
Kuchyňský kout odděluje knihovna a snídaňový pultík.
Barevnost
Světle olivově šedá fasáda domu vyhlíží barevně velmi jemně, jen v přízemí je její část pojatá v tmavším šedém odstínu. K ní ladí antracitově šedé okenní rámy, k tomu všechny kliky a kování (od M&T) jsou v provedení matný nikl. Dům má jedno atypické okno s arkýřem. To designérky navrhly oplechovat antracitově šedým alucobondem, realizaci zajistila firma Sipral. Prvek alucobondových kazet se objevuje ještě mezi všemi horními okny. Výmalba celého domu se nese v jemně šedém odstínu. Soklové lišty jsou nalakované do tmavší šedomodré. „Lišty podle mého názoru mají vizuálně souviset se stěnami, nikoli s podlahou. Preferuji v interiéru spíš světlejší barvy a hlavně v obývacích pokojích. Myslím, že se tmavé barvy víc okoukají a hodí se spíš do jižních krajů, kde je víc temperamentu. Velice pečlivě jsme vzorovaly tapety, aby odstín ladil s okolní výmalbou stěn,“ vysvětluje designérka Halka.
Tapety, rolety a záclony
Majitelé preferovali tapety před nástěnnými malbami, také typickými pro In2. V přízemí designérky navrhly autorskou vliesovou tapetu s rostlinným motivem. Ten je vyplněný jemným geometrickým vzorem, který je použitý v kuchyni na laminátovém obkladu stěn za pracovní deskou. Stejná tapeta dekoruje i schodiště a ložnici rodičů. Tam už ale nemá vnitřní geometrický dekor. Tapety jsou samolepicí, tištěné latexovým tiskem. Síla materiálu je dostatečná (320 g/m²), ale i tak musí být podklad stěny kvalitně připravený a hladký. Interiérové okenní stínění tvoří autorské rolety a autorské tištěné záclony. Rolety z ručně naimpregnovaných látek jsou v dětských pokojích, v ložnici dospělých jde pak o digitálně potištěnou roletovinu. Dekor na záclonách v obývacím pokoji je realizován transferovým tiskem, což designérky použily poprvé. Do dekoru záclon se promítá barva pohovky a dubu.
V dětských pokojích jsou stejné atypické šatní skříně, komody a psací stoly. Postele se odlišují.
Dětské pokoje
„Z původního bytu rodiny na Praze 9 se přestěhovala do nového domu do prostředního pokoje dětí patrová postel, která byla součástí námi realizovaného pokoje z roku 2014. Ostatní pokoje jsme navázaly na tuto barevnou koncepci. Částečně jsou dekorovány typovými vliesovými tapetami se vzorem kostek. Monumentální stromy ze speciálního magnetického laminátu lepeného na překližce se rozdělily do dvou pokojů (původně byly součástí jednoho pokojíčku) a v krajním pokoji jsme tvarově stejné stromy namalovaly magnetickou barvou,“ uzavírají designérky.
Ing. Lucie Barešová & MgA. Halka Freidingerová, autorky interiéru
„Klienti nás oslovili v roce 2019, abychom vytvořily návrh interiéru rodinného domu. Znali jsme se už několik let, v minulosti jsme navrhovaly a realizovaly úpravu jejich bytu na Praze 9. O to jsme byly raději, že si vybrali opět nás. Společně jsme konzultovali jak interiér, tak exteriér domu, řešili jsme každý detail včetně materiálů a barev, například fasády, okenních rámů, klik apod. Lokalita, ve které dům stojí, má ucelený citlivý architektonický ráz. Věděly jsme tedy, že se určitě tomuto stylu rády přizpůsobíme. Moc si vážíme toho, že pro majitele byl důležitý náš názor a věděli, že vše musí mít souvislost.“
Text: Vanda Jesenská
Foto: Adéla Leinweberová
Datum vydání: 19. 10. 2023