Zařízení domácí pracovny
Finanční poradce, advokát, účetní… a zástupci celé řady dalších profesí, kteří vykonávají své povolání doma, potřebují pracovnu splňující přísné požadavky na ergonomii, osvětlení i dostatek vhodného úložného prostoru. Většina domácích pracoven však neslouží pouze jako pracoviště, ale využíváme je i k vyřizování korespondence, internet bankingu apod., a tak musí zvládnout více rolí.
Pracovna, nebo alespoň pracovní kout, dnes chybí v málokteré domácnosti. Polyfunkční místnosti, které jsou v rodinných domech či bytech označovány termínem „pracovna“, musí nejčastěji zároveň zvládnout roli hostinského pokoje nebo azylové místnosti, kam se uchýlíme, když za námi například přijdou kamarádky a v obývacím pokoji se na obrazovce zrovna odehrává veledůležité fotbalové utkání. To už jsou dostatečné důvody pro to, aby tento typ pracovny sice respektoval základní pravidla profesionálních pracovišť, ale zároveň nabízel útulné a vkusné pohodlí. Jak zařídit domácí pracovnu, aby byla skutečně domácká?
Nepostradatelné duo – stůl a židle
Ani polyfunkční domácí pracovna nemůže pochopitelně postrádat pracovní stůl a židli. Jak jsou tyto základní kameny každé pracovny ovlivněny současnými trendy? Celkově se dá říci, že stoly se zmenšují, což souvisí především s tím, že monstrózní PC v domácnostech nahrazují podstatně subtilnější notebooky. Tam, kde stůl slouží k vícero funkcím, to se týká pracovních koutů například v obývacím pokoji, mívá často odklopnou desku, pod kterou se snadno schová notebook. Trh nám v současnosti nabízí i šikovné stoly, na kterých lze nejen pracovat, ale i stolovat, nebo poslouží i jako toaletka, případně se dokáže proměnit v poličky. Co se týče sezení, do domácí pracovny se vyplatí pořídit si kancelářskou židli. Pro pracovní kout, kde opravdu vyřizujeme pouze nejnutnější agendu, postačí stejná židle, jakou máme například u jídelního stolu, ale měla by být otočná, aby nám kromě posezení u pracovního stolu umožňovala i komunikaci s okolím. Body získává židle i za nastavitelnost výšky sedáku, zvláště když ji využívají členové rodiny různých generací. Výhodná jsou i kolečka, zde však je třeba brát ohled na druh podlahové krytiny.
Úložné prostory
Nezmenšují se však jen pracovní stoly, ale i úložné prostory, protože USB nenahrazují pouze katalogy, ale i CD a DVD. Samozřejmě s výjimkou domácností, kde se provádí domácí účetnictví a podobně. Zde se bez přehledných úložných prostor neobejdeme. Vhodné jsou jak pojízdné kontejnery, tak i policové uzavřené a otevřené systémy, zajišťující nám přehled, kde co máme. Vždyť přece i Mark Twain říkal, že nejzbytečněji strávený čas je ten, který věnujeme hledání založených věcí. Úložné a odkládací prostory mají funkčnější podobu než ještě před několika lety a skutečně nám usnadňují orientaci v uložených a odložených věcech, a to i na velmi omezeném prostoru.
Malé velké věci
Na svět neustále přichází nová výbava obohacují každé pracoviště. Víte například, že si dnes můžete pořídit klávesnici, kterou lze velmi snadno přenést, protože ji lze přeložit a strčit do tašky nebo do kapsy? Jedná se o klávesnici, která se s počítačem propojuje pomocí USB konektoru. Je vyrobena z vysoce kvalitního silikonu, a tak ji nepoškodí, ani když na ní třeba svačíte. Navíc je příjemná na dotyk, a když potřebujete na stole místo, srolujete ji a uklidíte do zásuvky. Na stejném principu fungují USB lampičky, větráky či vysavače. Ale jsou zde i malé vkusné nástěnky, vtipné pomůcky na aktuální vzkazy, na svorky, na věčně zatoulané propisovačky. A spousta dalších malých, ale praktických věcí. Domácké pracoviště se přece nemusí tvářit tak vážně.
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 28. 6. 2016