Zařízení dětského pokoje, který poroste s dítětem
Notoricky známý fakt velmi výrazně zohledňují návrháři dětského nábytku a kromě sestav pro malé a menší nabízejí spoustu variabilních nábytkových kousků pro ty, které už nakročily k dospělosti.
Možná se ani tak nejedná o nový, revoluční přístup, ale o fakt, že se stále zvětšuje počet mladých lidí, kteří vstupují do života a setrvávají mnohem delší časový úsek v jednotném čísle čili jako samostatně hospodařící jednotka. Hlavně pro ně vznikají drobné nábytkové solitéry, které se mohou snadno stěhovat, snadno spojovat a lehce doplňovat. A právě této nabídky lze dobře využít při novém zařizování dětského pokoje, který dětským být přestává.
ČAS HER
Ti malí potřebují ve svém pokoji pohodlné spaní a místo pro hry. O jiný nábytek zájem nemají, na rozdíl od matek, které by si přály, aby se ignorované skříňky a kontejnery vždy večer naplnily vším tím, co zůstalo na zemi. Při zařizování prvního dětského bydlení je dobré myslet na zítřek, počítat s tím, že z mrněte je mávnutím proutku školák a musí také někde dělat úkoly. Pořád se zdá být velmi výhodný systém paland a využití místa pod zvednutou postelí jako úložného. Barvy mají děti rády, proto se jimi nemusí nijak šetřit, ale důležité je nepřeplácat a nepřezdobit. Výtvarno vnášejí děti samy svými výkresy, výtvory z moduritu, plastelíny a podobně. Jen jim pořiďte na vše dobrou nástěnku a pevnou poličku, ať si mohou díla vystavit.
ČAS UČENÍ
Zmenšuje se volná plocha podlahy na hraní, rozdělení pokoje by mělo respektovat potřebu klidu a vytvořit určité zóny, které poskytnou každému z obyvatel aspoň trochu soukromí. Postele jsou už většinou na zemi a větší, mohou se odclonit vzdušnými sestavami z polic, důležitý je najednou – vedle postele, samozřejmě, protože teenager nejraději tráví život vleže – pracovní stůl. Pokud má dítě místnost jen pro sebe, vyplatí se pořídit už dospělé, jednoduché kousky nábytku a kvalitní pracovní stůl s neméně kvalitním sezením, protože to všechno může pak putovat s čerstvým dospělákem do jeho prvního samostatného bydlení. Raději s tím počítejte, a také to tak dítěti při výběru nábytku zdůvodněte. To, že si včas vyzkouší život na vlastní pěst, je mnohem přijatelnější a zdravější, než když si z rodného hnízda udělá mama hotel a ne a ne vyletět.
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 24. 2. 2016