Zařízení bytu pro seniory
Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaké to bude, až budete opravdu staří? Kde budete bydlet a s kým, co budete dělat, jak si své dny zaplníte, aby se kolem vás stále něco dělo a pořád jste se cítili jako zamlada? Je toho spousta, co nepodcenit, aby vám i na stará kolena bylo dobře.
Co všechno tedy zvážit, když zařizujete byt pro seniora? Prvním bodem k zamyšlení je samotná velikost bytu a jeho situování – menší byt je lepší a útulnější, senioři se v něm lépe orientují a cítí se tam pohodlněji. I náklady na provoz jsou nižší, snazší je i úklid. Když bude byt navíc ještě v lokalitě blízké vašemu bydlišti, získáváte další velký bonus.
Pokud jde o vybavení domácnosti, volte jednoduché, nekomplikované a pouze takové, které senior opravdu využije a zvládne i soběstačně obsluhovat. Nepodceňte ale estetickou stránku, s věkem se vnímaní krásy nijak nesnižuje. Soustřeďte se především na:
- centrální vytápění a případně i bezpečný přenosný přímotop (záložní zdroj tepla, starší člověk má výrazně vyšší potřebu tepla)
- termostatickou baterii s bezpečnostní pojistkou proti opaření horkou vodou
- snadno přístupnou vanu a WC
- nižší a logicky uspořádaný nábytek, pohodlné křeslo, hřejivý pléd
- dostatečné osvětlení (centrální i doplňkové)
- automatickou pračku s jednoduchým ovládáním
- ledničku s mrazákem (obojí snadno přístupné)
- rychlovarnou konvici s funkcí udržování nastavené teploty
- varnou desku s pojistkou (když se dlouho nic neděje, deska se automaticky vypne)
- snadno ovladatelné zastínění oken
Bezbariérové řešení
Stoprocentně nezbytný je výtah (může se hodit již od 1. patra), stejně tak jako preventivní odstranění zbytečných prahů a schodů (pokud je to samozřejmě možné) a vytvoření dostatečně volného prostoru v bytě. Nábytek by neměl mít ostré rohy, ale zaoblené, vyvarujte se i starých koberců, které mohou být alergenní a navíc komplikovat seniorovi pohyb (koberec může mít zvedlé a zohýbané rohy a ještě se posouvat po podlaze).
I malý detail se počítá
Každý senior potřebuje jinou péči a má jiné nároky na uspořádání svého životního prostoru. S přibývajícím věkem je ale velmi pravděpodobné, že téměř každý starý člověk ocení madla v koupelně a na WC (stejně tak i protiskluzové pásky na zemi ve sprše), ale i na chodbě a u dveří, bude se cítit bezpečněji, když bude mít všechny své důležité věci vždy na stejném místě a na dosah ruky a rád se uvelebí v pohodlném křesle, které třeba zase nesplňuje vaše estetické nároky. Možná bude dědeček nebo babička potřebovat sedátko do vany nebo speciální chodítko. Se všemi detaily této péče vám nejlépe poradí ve specializovaných centrech péče o seniory nebo v prodejně zdravotnických pomůcek.
Hodně pro radost
Nebraňte seniorovi, aby si bydlení po estetické stránce zařídil podle svého. Jeho domov je pro něho soukromým útočištěm pro udržení duševního zdraví a veselé mysli, s nimiž jde ruku v ruce i tělesná aktivita, kterou není dobré ani v pokročilém věku podceňovat. Zároveň by měl mít pocit, že je stále ještě alespoň částečně samostatný, soběstačný a není opuštěný. Jak to všechno zajistit? Máme pár tipů…
- vlastní zahrádka nebo záhonek ve vnitrobloku
- balkon nebo terasa, o kterou by se mohl starat
- malé domácí zvíře (kočka, pes, kanárek – preventivní očkování a návštěvy zvěrolékaře budou ve vaší kompetenci)
- televize s kvalitním obrazem a zvukem, rádio
- domácí knihovna s koutkem na čtení (křeslo, lampa, stolek)
- podpora v zájmových aktivitách (sběratelství, výlety za kulturou, turistika, nové knihy, ruční práce…)
- psací stůl s počítačem s možností internetu a e-mailu (od vás se vyžaduje velká trpělivost)
- časté návštěvy (setkávání s vnoučaty, přáteli…)
Pro jistotu a bezpečí
V první řadě pořiďte mobilní telefon – kompaktní a s jednoduchým ovládáním, který nabízí možnost tísňového volání pomocí jednoho tlačítka. Pokud jde o zabezpečení bytu, opatrnosti není v tomto případě nikdy dost. Dveře vybavte dvěma kvalitními zámky, kukátkem ve dveřích ve výšce očí, řetízkem na dveřích a bezpečnostní fólií nebo mřížemi na oknech v přízemí a prvním patře. Není na škodu babičku nebo dědečka ještě raději poučit o tzv. přiměřené důvěře, tedy aby nedůvěřovali každému, kdo u nich zazvoní a nabízí jim něco opravdu výhodného nebo naléhá, že si od nich potřebuje nutně zavolat.
Ulehčete to jim i sobě
V novém bydlišti obejděte sousedy a vytipujte si ty opravdu milé, kterým můžete důvěřovat. Sousedská výpomoc v době vaší nepřítomnosti je službou nad zlato – dobří sousedé vám mohou pomoci obstarat nákup, zkontrolovat babičku nebo za ní jen tak zaskočit na kafe a popovídat si.
Pokud budete v bytě uklízet sami, zvolte si vhodné úklidové prostředky, kvalitní kousky, na které je spolehnutí – například kompaktní vysavač, set kbelíku a mopu s automatickým ždímacím mechanismem (nemusíte se dotýkat špinavé vody, ani mopu), antistatické prachovky, jednorázové dezinfekční utěrky, ale vůbec nejlepší je objednat si úklidovou firmu a vy zatím můžete jít s babičkou / dědečkem na procházku.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv redakce a firem
Datum vydání: 4. 5. 2016