Zamkněte dveře na devět zámků
Ochránit v pohádce poklad nebo princeznu nebylo nic těžkého. Stačilo je zavřít do věže a zamknout zámek na devět západů. Jenže život není pohádka a ani devět západů by před současnými zloději neobstálo. Mnohem lepší ochranu tak nabízejí bezpečnostní zámky a kování.
Máte pocit, že je to spíš věcí osudu než zabezpečení, zda vás zloději vykradou, nebo ne? A že tedy investovat do takových věcí jsou vyhozené peníze? Omyl. Zkušenosti odborníků dokládají, že zloději přece jen jdou cestou nejmenšího odporu. Pokud tedy mají vedle sebe dveře nezabezpečené a opatřené aspoň bezpečnostním zámkem, dají přednost těm prvním. Investovat do kvalitních zámků a kování se tedy rozhodně vyplatí.
S TÍM SI NEPORADÍ ANI VRTÁK
Zámek samotný dokáže vaše vstupní dveře do domu či bytu udělat bezpečnější, takže zloděje odradí, nebo je naopak bude přímo zvát, ať se podívají dovnitř. To třeba v případě, kdy stále používáte klasický dozický klíč. Platí, že kupovat byste měli zadlabací zámek, tedy takový, který je ukrytý uvnitř dveří. Chránit by ho měl kvalitní kovový štít, který nepůjde odtrhnout, navrtat, odlomit nebo odšroubovat. Tvoří první stupeň v ochraně vašich dveří. Rozhodně se ale nemusíte bát, že by takové kování působilo na dveřích mohutně a naznačovalo, že doma máte něco pro zloděje zajímavého. I bezpečnostní kování totiž může vypadat hezky a zajímavě a firmy nabízejí možnost sladit jeho tvar s modely, které používáte v interiéru. Tedy i u vstupních dveří máte široký výběr v druzích a tvarech, volit můžete zapuštěné hranaté a kulaté rozety, s překrytkou i bez ní.
CYLINDRICKÁ VLOŽKA CHRÁNÍ VAŠE BYDLENÍ
Tím, že nezvaná návštěva nepřekoná tuto bariéru, ztížíte jí přístup k nejdůležitější části uzamykacího systému, což bývá nejčastěji bezpečnostní cylindrická vložka. Těch se vyrábí desítky a stovky typů a ne vždy platí, že čím dražší, tím lepší. Pomoci při výběru může to, že je budete kupovat u odborníků – pozor, ti po vás budou chtít vědět například to, zda máte dveře s levým či pravým otevíráním, jaká je jejich tloušťka a podobné údaje – a nezapomeňte se podívat na bezpečnostní třídu, do níž patří. Čím vyšší, tím lepší. Pro rodinné domy a byty se doporučuje zařazení do kategorie tři nebo čtyři. Rozdíl je ve vnitřním řešení, kdy kromě klasických kovových stavítek využívají třeba magnetického principu nebo kombinovaného mechanického a magnetického kódování. Překonání je tak mnohem těžší než u obyčejných dveří. Některé typy bezpečnostních vložek také dovolují překódování, například když ztratíte klíče nebo jste okradeni. Je to levnější, než kdybyste museli kupovat a nechat si vyměnit celou vložku. A původní klíč už do ní pasovat nebude. Pozor ale, abyste se při zabezpečení nezaměřovali jen na zámek a nepustili zloděje domů druhou stranou, tedy přes závěsy dveří. Ty by lupiči mohli vysadit, proto se doporučuje používat mechanické zábrany vysazení pantů.
7 pravidel bezpečnostních zámků
1. Bezpečnostní zámky stejně jako zabezpečení všeobecně kupujte pouze u autorizovaných firem.
2. Kvalitu bezpečnostních zámků určuje norma ČSN P ENV 1627.
3. Ptejte se na bezpečnostní třídu a žádejte výrobky zařazené minimálně do třetí, lépe však do čtvrté kategorie.
4. Pokud zjistíte, že vám náhradní klíč k zámku udělají kdekoli, neberte ho. Žádejte takové, kde k vyrobení kopie potřebujete bezpečnostní kartu a doklad totožnosti.
5. K zámku byste měli dostat i návod v českém jazyce a návod na údržbu, tedy jak často a čím ho promazávat.
6. Pokud zámek začíná drhnout a klíč do něj nedostanete napoprvé, bude pravděpodobně poškozený a raději ho vyměňte.
7. Rada, která je velmi účinná a zadarmo: nikomu nepůjčujte klíče, zvýšíte tak bezpečnost svého bydlení.
KDYŽ KLÍČE NEJSOU SKORO TŘEBA
Ještě větší pocit bezpečí vám nabídnou speciální typy zámků, které jsou už skoro chytřejší než vy. Rozhodně mezi ně patří ty samozamykací. Stačí jednoduše zavřít dveře a zámek se automaticky uvede do polohy zamčeno. To je stejné, jako byste zamkli dveře dvakrát otočením klíče. Otevření je naprosto klasické – stačí použít klíč, odemknout si a vstoupit. Ale existují i další alternativní varianty, které například dovolí ve spojení s elektromotorickou vložkou odemknout dveře bez použití klíče – pomocí magnetických karet, klávesnic nebo různých spínačů. Pro zapomnětlivé jsou pak ideální typy se čtečkou prstů, kdy si dveře otevřete jen přiložením palce. Čím dál častěji se můžete setkat i s takzvaným generálním klíčem, kdy s sebou nemusíte tahat celý svazek, ale k otevření celého domu a bytu vám bude stačit jeden univerzální klíč. Ten dovoluje nejen všechny dveře otevřít, ale také některé zablokovat. I když se používá hlavně ve firmách, někteří z nás by ocenili, kdyby třeba děti neměly doma přístup k technickému zázemí domu nebo do garáže.
POZOR NA OKNA!
Bydlíte v rodinném domě, přízemí, nebo naopak nejvyšším patře paneláku? Pak byste měli věnovat stejnou pozornost jako dveřím také oknům. I ta mohou představovat jednoduchou cestu, kudy se k vám může nezvaná návštěva dostat. A zapomeňte na to, že by dlažební kostkou rozbíjela sklo. Existuje mnohem jednodušší a méně nápadný způsob – vypáčení. Proto se i při nákupu nových oken ptejte, jak jsou zabezpečená. Ideální je, pokud budou opatřena celoobvodovým kováním a doplněna čtyřmi zamykacími body. Důležité také je, aby systém fungoval stejně spolehlivě během celé životnosti okna a odolával třeba i změně klimatických podmínek. To dokážou například typy s hřibovým čepem a integrovaným výškovým seřízením. Díky tomu se okno zavírá vždy téměř bez otěru, což prodlužuje jeho životnost a zajišťuje dlouhou a spolehlivou funkčnost.
Datum vydání: 25. 11. 2015