Zákony zachování energie i peněz

Chcete v rodinném domě šetřit horentní výdaje za energie? Využijte účelně dotace, které vám nabízí Nová zelená úsporám, a vrhněte se na rekonstrukci! Dnes se zaměříme na tři oblasti: na výměnu oken či dveří a jejich správné zasklení, na komplexní řešení střešního pláště a na obnovu fasády spojenou se zateplením.

Dřevěné eurookno VEKRA Natura 78 (odstín RAL 7016) spojuje eleganci, tepelnou izolaci a dobrou cenu. Středové těsnění, trojsklo, nízkoenergetický standard. Foto Vekra

I/ OKNA

Nejlevnější zdroj energie představuje slunce. I v zimě je jeho záření dostatečně silné na to, aby prohřálo dům. Stačí, když je pustíte dovnitř skrze okna. Správně zvolené zasklení je proto klíčové při snižování nákladů na vytápění domu.
Dnes problematika zasklení nabývá na významu především kvůli vysokým cenám energií na vytápění, ale také v souvislosti s horkými letními dny a přehříváním interiérů. „Výběr izolačního skla a jeho umístění ovlivňují, jestli obyvatelům v domě nebude v létě příliš horko, kolik protopí v zimě a kolik světla bude pronikat do interiéru. Dobře zvolená skla pracují se sluneční energií, propouští ji, nebo naopak blokují podle potřeby. Tím výrazně zvyšují energetické úspory a komfort v domě,“ vysvětluje Ing. Petr Stejskal, obchodní ředitel společnosti HELUZ IZOS, největšího dodavatele okenního zasklení u nás. Výběr vhodného zasklení je přitom jednoduchý a vychází z logiky věci – vybírat zasklení podle světových stran a účelu místnosti a využívat rozdílné vlastnosti zasklení z hlediska příjmu, či naopak blokování tepelné energie, izolace hluku a bezpečnosti.

Slunce svítí zadarmo

Velký potenciál představuje zasklení především v zimních měsících, kdy díky němu můžete získávat tepelnou energii ze slunečního záření. Sluníčko totiž složenky neposílá… Pasivní solární zisky čili energie získaná prostupem slunečních paprsků okny, mohou snížit potřebu na vytápění interiéru až o desítky procent. „Zasklení se stává zásadním krokem při návrhu celého domu, protože pomáhá významně snížit nejen provozní náklady, ale i náklady na pořízení technologického vybavení domu,“ upozorňuje Ing. Petr Stejskal. Z tohoto důvodu by měly být jižní, východní, případně západní strany domů osazeny zasklením s vysokou propustností tepla ze slunečního záření. To je charakterizováno takzvaným solárním faktorem „g“ a platí, že čím je jeho hodnota vyšší, tím více tepla sklo propustí a tím více se interiér prohřeje. A o to méně vy musíte dům vytápět.

 

Izolace ze severu

Na severní straně, kam slunce nesvítí, není potřebné řešit solární faktor. Zde hraje prim především co nejvyšší termoizolační schopnost, charakterizovaná součinitelem prostupu tepla „U“. Tento součinitel se (rozlišuje zvlášť pro rám (Uf – frame), sklo (Ug – glass) a celé okno (Uw – window). Čím je jeho hodnota nižší, tím lépe okno izoluje. „Nejkvalitnější výrobky jsou tvořeny třemi skleněnými tabulemi se speciálním pokovením zabraňujícím únikům tepla. Hodnota součinitele prostupu tepla Ug dosahuje u těchto produktů až 0,5 W/m2K, což je úroveň vyhovující s velkou rezervou i pasivním domům. Výsledné trojsklo přitom může být vsazeno do plastového, dřevěného nebo hliníkového rámu, podle preference klienta,“ shrnuje Ing. Stejskal.

 

Pro komfort i bezpečí

Pomocí správně zvoleného zasklení můžete efektivně řešit různé stavební situace. Skla s vysokou světelnou reflexí například vyřeší přehřívání domu v případě, že nemůžete nebo nechcete stínit okna žaluziemi. Významně díky tomu zvýšíte komfort bydlení a ušetříte za provoz klimatizace. Majitelé domů u rušných komunikací zase ocení zasklení s protihlukovou fólií, která sníží venkovní hluk až na úroveň kolem 52 dB. Bezpečnostní skla pro změnu ochrání obyvatele domu před poraněním při případném pádu do skleněné tabule, která se díky kalení rozsype na neostré úlomky. Je-li sklo doplněno bezpečnostní fólií, výrazně eliminuje riziko vniknutí nezvaných hostů do vašeho domu a chrání váš majetek proti vandalismu.

 

Kdy má smysl výměna

Uzpůsobit starší dům současným požadavkům na bydlení nebývá jednoduchý úkol. Jedním z prvních logických kroků je výměna nevyhovujících oken. To se ovšem může stát poměrně nákladnou a náročnou akcí. Než se do ní pustíte, chcete mít jistotu, že ta původní už mají své nejlepší roky opravdu za sebou. „Dnešním potřebám ovšem nemusí odpovídat nejen vyloženě stará špaletová nebo zdvojená okna, ale ani ta poměrně nová. V poslední době roste zájem o výměny všech typů oken pořízených před 10 až 20 lety. Mnoho majitelů uvěřilo, že všechna okna jsou v podstatě stejná a zvolilo levnější nabídku. Takové výrobky ale už dnes často nejdou seřídit a jejich vlastnosti nesplňují svoje papírové předpoklady, takže okna již nevyhovují,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Nefunkční okna lze poznat podle několika jevů:

Nedostatečná těsnost: Pokud okno není dostatečně kvalitní, nemá dobré izolační vlastnosti a není správně nainstalované a seřízené, bude kvůli němu docházet k většímu úniku energie. To vede nejen k zimnímu prochládání interiéru, ale i k jeho letnímu přehřívání a také k vyššímu účtu za energie. Viníkem může být nejen sklo, ale také rámový profil, způsob zasazení skla do okenního křídla nebo kvalita distančního rámečku mezi skly.

Tvarové deformace: Stará okna se mohou časem zkroutit nebo zdeformovat. Křídlo pak nedolehne těsně k rámu a jde špatně zavřít. To s sebou nese kromě úniku tepla i bezpečnostní riziko – pro případné zloděje je nedostatečně zavřené okno snadnou překážkou.

Vlhkost a plísně: Častým problémem bývá rosení skla, na ostění se mohou tvořit vlhké mapy a v důsledku toho i plísně. Ty nejsou jen estetickou vadou – při dlouhodobém působení mohou být příčinou řady zdravotních obtíží.

Pronikající hluk: Dalším častým problémem je venkovní hluk, který stará, špatně těsnící okna nedokážou izolovat.

Plánujete rekonstrukci: Jestli se chystáte zateplovat dům, abyste snížili jeho tepelné ztráty a ušetřili tak za vytápění, měla by být výměna oken logickým prvním krokem. Pokud je energetická úspora hlavním důvodem k rekonstrukci domu, představuje výměna starých oken jedno z nejefektivnějších opatření. Senioři a nízkopříjmové domácnosti navíc teď mohou využít dotační program Nová zelená úsporám Light.

 

Rodinný dům v Neveklově má na střeše betonovou krytinu Classic Protector PLUS v tmavohnědém odstínu. Skvělý poměr cena/výkon. Foto Bramac

II/ STŘECHA

Také rekonstrukce střešního pláště domu se rozhodně vyplatí! A co je potěšitelné: Dá se – alespoň relativně – pořídit „hodně muziky za málo peněz“. Nabídneme vám hned několik zajímavých tipů na úspory – každý šetří trochu jinak.
Jako příklad střešní tašky, která má velmi dobrý poměr cena/výkon, uvádíme betonovou krytinu Classic Protector PLUS. Vyznačuje se totiž kvalitnější a odolnější povrchovou úpravou. Na betonovém těle tašky je vrstva vysoce probarveného jemnozrnného betonu a krycí vrstva, která dlouhodobě zabraňuje zašpinění. Jako příklad tašek, které jsou ekonomické z pohledu výstavby, můžeme uvést krytiny větších rozměrů. Mezi těmi pálenými jsou to například drážkové posuvné velkoplošné tašky Renoton 11 nebo Figaro 11 (spotřeba 11 tašek na metr čtvereční), mezi betonovými představuje nejekonomičtější řešení Bramac MAX (rozměry 36,5 x 48 cm, spotřeba 7,5 až 8 tašek na metr čtvereční). S velkoformátovými krytinami rádi pracují i technici a pokrývači: Menší počet tašek totiž znamená méně latí, rychlejší montáž i nižší spotřebu doplňkových a řezaných tašek při vytváření detailů. Že úspora práce i materiálu znamená ve výsledku taky finanční úsporu pro vás, je zřejmé.

Inteligentní systém

Další možnost úspor představuje systém nadkrokevní tepelné izolace BramacTherm, který je registrován i v rámci Nové zelené úsporám. Máte možnost volby z pěti variant – Kompakt, Basic, Top, Basic ALU a Clima Comfort. Ať zvolíte kteroukoliv z nich, získáte záruku 15 let na funkčnost střešního systému. Reálná funkčnost je ovšem přinejmenším dvojnásobná. Při rekonstrukci střechy je vždy dobré si uvědomit, že hledáte řešení nejméně na dalších 30 let. Proto se vyplatí uvažovat progresivně, s myšlenkou na budoucnost. Jen kvalitní střešní konstrukce, u nichž jsou optimálně splněny stavebně fyzikální požadavky na tepelnou ochranu a ochranu proti kondenzaci vodní páry, zaručují skutečnou pohodu bydlení a nízké náklady na vytápění při trvalé funkčnosti. Kvalitní tepelný izolant z polyuretanu (PUR/PIR), který využívá nadkrokevní systém BramacTherm, umožňuje díky své malé tepelné vodivosti výrazně zeštíhlit zateplení při dodržení jeho vysoké účinnosti. Výsledkem je nejen úspora, ale rovněž dodatečný zisk obytného prostoru. S izolací BramacTherm úzce souvisí také ucelená střešní skladba Bramac COOL, kterou jsme podrobně představili v zimě.

 

Ne cena, ale kvalita

Jestliže se rozhodnete pro rekonstrukci střechy nikoliv s použitím tradiční skládané krytiny, nýbrž lehčí krytiny plechové, mějte prosím na paměti, že mezi střešními krytinami z kovu jsou velké rozdíly nejen v ceně, ale také v kvalitě a délce záruky. Proto platí výše zmíněné: Nehledejte variantu pro dnešní den, nýbrž řešení na následujících 30 až 50 let. Kvalitní ocelové a hliníkové krytiny jsou schopné vám takové řešení nabídnout, zatímco levné plechové krytiny vám může už zítra poškodit silný vítr.

 

Provětrávaná fasáda nabízí kvalitní tepelnou izolaci, zdravé odvětrání vlhkosti a estetickou úpravu fasády. Foto AHF Stavby

III/ FASÁDA

Rekonstrukce fasády zpravidla neznamená výměnu obvodového zdiva. Ano, dnes máte k dispozici vysoce kvalitní jednovrstvé zdivo, ale kdo by chtěl zbořit jednou postavený dům a stavět znovu od píky? Jednovrstva je pro novostavby – pro starší dům se hodí zásadní renovace spojená se zateplením.
Chystáte se s pomocí Nové zelené úsporám Light zateplit dům? Nevíte, kde začít? Aby stavební úpravy skutečně zlepšily termoizolační vlastnosti vašeho domu a veškeré úsilí i dotace tak měly smysl, stačí dodržet správné pořadí jednotlivých prací a správné umístění oken. „Při návrhu a zaměření oken je třeba počítat s konkrétními parametry zateplovacího systému, s jeho návazností na okno a s případným osazením budoucích doplňků jako jsou sítě proti hmyzu nebo stínicí technika. Jen tak je možné dosáhnout maximální úspory a nová okna umístit, pokud je to možné, na vnější hranu zdiva,“ radí Roman Kubálek, obchodní ředitel značky VEKRA, největšího českého výrobce oken, a doplňuje: „Případně lze využít předsazenou montáž, kdy se okno kotví na speciální hranoly rámující montážní otvor. Ty jsou po osazení oken zakryty v jedné rovině vnějším tepelně izolačním pláštěm.“ Po správně provedené výměně oken už nic nebrání zateplení fasády.

Jak na izolaci

Tepelná izolace fasády může být buď kontaktní, nebo provětrávaná. Jak se tyto systémy liší? Kontaktní termoizolační systémy bývají lepidlem, PUR pěnou nebo tmelem pevně spojeny s podkladem a zpravidla ještě ukotveny hmoždinkami. Odborníci se shodují, že kontaktní zateplení vlivem změn vnějších podmínek pracuje, a proto je i při kvalitním lepení (po celém obvodu desek + bodově uvnitř) pojistné kotvení nutné! Podmínkou pro využití kontaktního zateplení je suché zdivo a pevný a únosný podklad. Nejrozšířenější jsou systémy ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems), které tvoří ucelené a do detailů propracované sestavy tepelné izolace. Výhodou systémů ETICS je, že jsou vždy sestaveny z produktů jednoho výrobce, které se vzájemně doplňují a brání tvorbě tepelných mostů. Systém by měl být aplikován vyškolenou odbornou firmou. Pro radu se můžete obrátit na profesní sdružení výrobců nejčastěji používaných izolačních materiálů: Sdružení EPS ČR (pěnový polystyren – www.epscr.cz) nebo Asociaci výrobců minerální izolace (www.avmi.cz). Izolaci pevně spojenou se stavebním materiálem představují rovněž kalcium-silikátové minerální desky Multipor, které díky obdobnému složení ideálně doplňují pórobetonové tvárnice Ytong.

 

Ať to větrá!

U rodinných domů se dnes hojně uplatňují moderní systémy provětrávané fasády, které cíleně kladou důraz na to, aby stěna dýchala a mohla z ní přirozeně odvětrávat vlhkost. Jejich principem je proto vytvoření větrané mezery mezi izolantem a fasádou. Pro vnější obklad můžete zvolit téměř libovolný materiál. Jedná se o tzv. bezkontaktní zateplení domu, kdy je mezi tepelným izolantem (nejčastěji desky minerální vaty) a fasádním obkladem vzduchová mezera, která díky komínovému efektu (proudění vzduchu) pomáhá odvádět vlhkost z celé konstrukce domu. Zabraňuje tak tvorbě plísní uvnitř objektu a zároveň konstrukci aktivně vysouší. Navíc se tímto způsobem budova v horkých letních dnech příjemně ochlazuje. Vlastní fasádní obklad je zavěšen na dřevěném nebo kovovém roštu a v případě potřeby se dá jeho poškozená část snadno vyměnit. Předností provětrávané fasády je i útlum hluku zvenčí, bezpečný odvod dešťové vody (trvale suché zdivo prodlužuje životnost celého domu) a vyrovnávání tepelných rozdílů mezi interiérem a exteriérem.

 

Nová tvář pro jednovrstvé zdivo

Provětrávaná fasáda nabízí estetické osvěžení vnějšího vzhledu i pro jednovrstvé obvodové zdivo z kvalitních cihel, které již nepotřebuje vkládat tepelnou izolaci (například systém HELUZ FAMILY). Zdivo se vzduchovou mezerou nabízí jednak zdravé bydlení bez rizika plísní, jednak opravdu rozmanité možnosti povrchové úpravy. Obklad fasády mohou dnes tvořit desky ze skla, kovu, plastu či dřeva, ale také vláknocementové šablony, keramika nebo fotovoltaické panely. Samotné zdivo obvodové konstrukce je díky větrané mezeře bezpečně chráněno před vlhkostí a všemi rozmary počasí, takže životnost stavby se tímto řešením prodlužuje. Dutina mezi zdivem a obkladem zároveň působí jako izolant, což zvyšuje komfort bydlení.

 

 

text Vít Straňák

foto Shutterstock a se souhlasem firem AHF Stavby, Wienerberger, Vekra, Bramac, Schüco, IZOS, Hormann

Datum vydání: 16. 5. 2023

Edit: