Základ dokonalé kuchyně?
Málokdy se dnes ještě v kuchyni setkáme s klasickým samostatně stojícím sporákem. Právě na něm je vidět největší pokrok v dějinách vaření – sporáky plně nahradily varné desky a pečicí trouby zabudované do linky kuchyňské sestavy. Ale vestavěných spotřebičů je v kuchyni mnohem více…
Zůstaňme ale ještě na chvíli u varné desky a trouby. Jednou z předností vestavěné varianty varného centra je především snadnější udržování čistoty, hlavně u ovládacích prvků – dříve u sporáku vyčnívaly knoflíky a jejich čištění nebyla zrovna procházka růžovým sadem. Dnes je to naopak hračka – dotykové senzory varné desky a trouby se vyčistí velice snadno a rychle, troubu je navíc díky vestavbě možné umístit do horní polohy, výše od země, takže se k ní nemusíme ani ohýbat a velmi jednoduše můžeme také pokrm během pečení sledovat. Klasická trouba není jediná, kterou lze umístit do výšky očí – stejně to můžeme provést i s troubou horkovzdušnou, parní nebo mikrovlnnou a často se do jejich těsného sousedství umísťuje i kávovar.
CO VŠE LZE VESTAVĚT?
Například chladničku, bez ohledu na její rozměry a funkce, které nabízí. Kromě klasické je na trhu k mání i varianta vestavné zásuvkové chladničky, která je velmi elegantní – suroviny se do ní ukládají pěkně přehledně jako do šuplíku. Do kuchyňské linky běžně instalujeme i dřez – zde je rozdíl pouze v tom, jestli je jeho přední hrana záměrně viditelná nebo skrytá v jejím čele – o tom rozhoduje spíš styl kuchyně, jestli je rustikální, minimalistická a podobně. Jiným běžným spotřebičem vhodným k vestavbě je myčka nádobí – většinou je tak dokonale ukrytá, že na první pohled není možné poznat, kde ve skutečnosti je. Stejně důležitá je i digestoř, kterou lze také vestavět – buď do horní skříňky kuchyňské linky, nebo do podhledu, u nejmodernějších kuchyní bývá dokonce integrovaná do pracovní desky, z které se na povel vysune pomocí dálkového ovládání. Žádnou ostudou není integrovat do kuchyňské linky i pračku – nemáte-li samostatnou prádelnu nebo máte jen malou koupelnu, šup s ní mezi spodní skříňky, před pohledy bude schovaná stejně skvěle jako myčka. Vibrací při odstřeďování se bát nemusíte, moderní spotřebiče je mají téměř nulové a zároveň jsou i docela tiché.
HLAVNÍ VÝHODY VESTAVBY?
◗ Vestavné spotřebiče nenarušují estetický vzhled kuchyňské linky.
◗ Jejich uspořádání si stanovíte sami již při plánování kuchyně.
◗ Pečicí troubu můžete umístit do horní úrovně, což je pohodlnější pro manipulaci s pokrmem i při sledování průběhu pečení.
◗ Nevznikají mezery a škvírky mezi spotřebičem a kuchyňskou linkou, tudíž odpadají starosti s úklidem a vymetáním drobečků.
◗ Obecně se vestavěné spotřebiče udržují mnohem lépe v čistotě a zároveň šetří vzácný prostor v kuchyňské lince.
◗ Pokud se vám rozbije například varná deska a opravář si ji odveze, stále vám ještě zbyde alespoň trouba. U samostatně stojícího sporáku byste přišli najednou o obojí. A pokud vám opravář sporák neopraví, musíte si koupit obojí nové – varnou desku i troubu.
JAK NEJLÉPE VESTAVĚT?
Nejdůležitější je vše si předem důkladně promyslet a načrtnout, a to ještě před návštěvou kuchyňského studia nebo koupí kuchyňské linky. Správně umístit tolik spotřebičů tak, abyste se zbytečně nenaběhali a práce vám šla pěkně od ruky, chce opravdu precizní plán. Na jeho začátku je vytvoření jakéhosi virtuálního postupu při běžném dni – od příchodu s nákupem přes ukládání věcí do ledničky a potravinové skříně, jejich opětovné vyjmutí, omytí ve dřezu až po jejich přípravu, následné vaření a servírování, včetně finálního úklidu zahrnujícího mytí nádobí a úklid zpět do kuchyňské linky. Podle této jednoduché rekonstrukce denního provozu v kuchyni velmi snadno zjistíte, kam který spotřebič umístit a jak ho nejlépe vestavět.
Optimální umístění trojice
oblíbených spotřebičů –
trouba, mikrovlnka, kávovar:
◗ Pokud je umístíte vedle sebe, optimální výška dna je asi 90 cm, maximálně však 115 cm.
◗ Pokud je chcete umístit nad sebou, dejte pečicí troubu do výšky maximálně 70 cm a mikrovlnnou nad ni. Kávovar se tam již nevejde, byl by moc vysoko. Je tedy lepší vrátit pečicí troubu do spodní linie a raději upřednostnit pohodlnou obsluhu kolem kávovaru, ten používáme skoro denně – zabudovat ho tedy nad mikrovlnnou troubu.
◗ V každém případě je lepší zvolit všechny tři spotřebiče od stejné značky – budete mít jistotu, že jde o stejnou kvalitu, materiál a servis.
Zdroj: www.bydleni-iq.cz
JEDNODUCHÁ PRAVIDLA
Největší volnou plochu potřebujete mezi chladničkou a dřezem a další mezi dřezem a varným centrem. Proto by řazení těchto vestavěných spotřebičů mělo zůstat v tomto pořadí – to je základní pravidlo. Pokud se vám to z jakéhokoliv důvodu nepodařilo a musíte zabudovat některé spotřebiče těsně vedle sebe – například troubu vedle chladničky – nebojte se, při běžném provozu si navzájem neublíží ani si nijak zvlášť neomezí životnost. Jen u chladničky mějte na paměti, že ji musíte umístit alespoň 5 cm od stěny, jinak ji neotevřete úplně a ani z ní nevysunete police a zásuvky. To, že posloupnost umístění spotřebičů v kuchyňské lince je pro praváky logická zleva doprava a pro leváky zprava doleva, určitě každý ví… Za připomenutí ale ještě stojí zajištění odvětrání u chladničky a trouby pomocí větrací mřížky, aby se spotřebiče nepřehřívaly.
Datum vydání: 18. 5. 2015