Základ bazénu? Čistá voda!
Jak ale na to? Nachystali jsme pár rad, které by se vám při čištění bazénu mohly hodit. Základní dilema, před které budete postaveni, je: s chlorem, nebo bez?
Pokud se rozhodnete pro bazénovou chemii, tedy úpravu vody pomocí chloru, první, co budete potřebovat, je tester hodnoty pH a přípravek na úpravu pH vody. Hodnota pH (potential of Hydrogen potenciál vodíku) označuje kyselost vody, a pokud hodnoty pH nejsou v doporučené normě, nebudou žádné přípravky bazénové chemie účinkovat. Kromě toho budete potřebovat chlorové tablety na dezinfekci vody, přípravek proti tvorbě řas a flokulant (vločkovač) na shlukování nečistot. Vločkovač shlukuje okem neviditelné nečistoty do chuchvalců, které se pak snadno zachytí v pískové filtraci. Díky němu bude bazén projasněný a voda zářivě čistá. Pokud bydlíte v oblasti s výskytem tvrdé vody, je rozumné čas od času zkontrolovat i její tvrdost a případně ji upravit.
ASPOŇ DVAKRÁT TÝDNĚ
Obecně platí, že by se voda v rodinném bazénu měla během letní sezony kontrolovat dvakrát týdně, mimo sezonu jednou za týden. Pravidelná kontrola vám nezabere více než několik minut a rozhodně se vyplatí. Účinným pomocníkem na pravidelnou dezinfekci vody jsou chlorové tablety, jejichž největší předností je, že obsahují tzv. stabilizátor, který postupně do vody vypouští chlor, ten v ní zůstává, neodpařuje se a vy máte jistotu, že se chlor do vody dostává průběžně a ve správných dávkách. Aplikace je snadná – jednou za týden vložíte do plováku chlorovou tabletu, nastavíte, jak rychle chcete, aby se rozpouštěla, a vhodíte do bazénu.
CO DALŠÍHO NA VÝBĚR?
Na trhu se objevují i jiné dezinfekční prostředky na bázi chloru, pokud ovšem neobsahují zmíněný stabilizátor, nejsou vhodné k používání do rodinných bazénů, protože po jejich aplikaci hrozí, že se do vody dostane najednou velké množství chloru, které ale rychle vyprchá a po pár hodinách ho budete muset znovu doplňovat. Voda bude přechlorovaná, to je celý výsledek. Proto při výběru bazénové chemie buďte opatrní a používejte pouze takové prostředky, které mají zdravotní, hygienické a ekologické certifikáty. V tomto případě se nevyplatí šetřit, jde o zdraví vaše i celé rodiny.
Jaký je koloběh vody v bazénu?
Zleva doprava takto: Voda z bazénu odchází přes skimmer, kde jsou zachyceny nejhrubší mechanické nečistoty. Čerpadlo ji posílá dál do filtrace, kde uvíznou i ty nejjemnější mechanické nečistoty. Následuje tepelné čerpadlo, které vodu ohřívá, dalším krokem je UV lampa, kde se zničí bakterie a jiné biologické nečistoty, které nezachytila filtrace. Alternativou k UV lampě je salinace, při níž vznikne volný chlor, který stačí k dezinfekci vody od biologických nečistot, aniž by dráždil pokožku a oči. Z posledních dvou věcí se vždy používá jen jedna, nikdy ne obě najednou. www.albixon.cz
ZDRAVOTNÍ RIZIKA?
Voda ošetřená chemicky není ideální pro osoby citlivé na chlor ani pro malé děti, co si budeme povídat, chemie je chemie. Voda může být nepříjemně cítit chlorem, dráždit pokožku, oči a sliznice. Nesprávné dávkování přípravku může poškodit i vlasy (jsou lámavé) a plavky (snižuje se jejich elasticita), stejně tak i nafukovací matraci nebo dětský člun. Pravdou je, že moderní chlorové přípravky na čistění vody od renomovaných výrobců procházejí pravidelně velmi přísnými testy zdravotní nezávadnosti a jsou pečlivě hlídány ve všech ohledech, ale samozřejmě je jen na vás, jaký způsob údržby vody v bazénu zvolíte.
A JINÉ ŘEŠENÍ?
Tím je bezchlorová úprava vody, která funguje na bázi aktivního kyslíku. Jde o alternativní způsob péče o bazénovou vodu. Na výběr máte přípravky jak pro malé dětské bazény, tak i pro klasické rodinné. I zde je použití ušité doslova uživateli na míru, aby bylo co nejpohodlnější. Současné moderní prostředky k pravidelné dezinfekci vody v bazénu vám zajistí čistou nezávadnou vodu a zároveň sníží spotřebu klasické bazénové chemie, především již zmíněného chloru. Pak i koupání bude příjemnější… Tento ohleduplný způsob čištění vody je skvělý pro alergiky, děti nebo osoby s astmatem a kožními problémy. Navíc údržba bazénové vody nechemickými prostředky je velmi snadná a lze jimi doplnit již fungující bazén; nikdy není pozdě začít.
PÁR DOBRÝCH RAD…
Zelená voda?
To znamená, že se v bazénu usadily řasy. Voda může být někdy až hnědá nebo dokonce nažloutlá, typický je nepříjemný zápach, kluzké a mazlavé dno i stěny nádrže. Jediným řešením je použít odstraňovač řas, který je zahubí.
Kalná voda?
Může se objevit zejména v horkých letních měsících následkem nedostatečné prevence. Řešením je vyčištění vody pomocí vločkovače.
Zakalená i zabarvená?
Příčinou může být příliš tvrdá voda (ideální je rozmezí 10 až 19), která váže nežádoucí minerály a ty způsobují zabarvení a zákal. Řešením je stabilizátor tvrdosti vody, který minerály odstraní.
Nic nepomáhá?
Pokud se snažíte vodu vyčistit, a žádné prostředky na to nestačí, zbývá jedno – všechnu vodu vypustit, bazén důkladně vyčistit a naplnit novou vodou.
Ideální pH?
To se pohybuje v hodnotách 6,8 až 7,6. Když je moc nízké, začínají reznout kovové části, nekvalitní plastové díly a fólie blednou. Když je příliš vysoké, voda se zakaluje a zvyšuje se i chlorový zápach, dochází k podráždění očí. Řešením je upravit pH vhodnými regulátory – když je pH menší než 6,8, použijete přípravek s označením pH plus, když je pH vyšší než 7,6, použijete přípravek s označením pH minus.
PŘÁTELSKÁ DEZINFEKCE
Nejosvědčenější jsou UV lampy, ionizátory a tzv. salinátory. UV lampa účinně a přitom bezpečně dezinfikuje vodu působením ultrafialového světla, je pro lidský organismus naprosto neškodná, spolehlivě ničí bakterie, plísně i řasy a brání jejich dalšímu množení v bazénu. Ionizátor vodu čistí elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra, pracuje zcela automaticky a výsledkem je krásně čistá voda bez nežádoucích mikroorganismů a řas. Salinace (čištění vody pomocí soli) je jedním z nejefektivnějších způsobů dezinfekce bazénové vody. Mikroprocesorem řízená elektrolýza produkuje ze slané vody přírodní chlor, který se účinně vypořádává s bakteriemi, řasami i viry. Voda je pak čistá a nedráždí kůži ani oči. Mírně slaná voda (koncentrace soli v bazénu je desetkrát nižší než v moři) má navíc potvrzené léčivé účinky na pokožku.
A NĚCO NAVÍC…
Pokud chcete mít kontrolu čistoty vody v bazénu pečlivě ohlídanou, pořiďte si automatickou dávkovací stanici, která za vás průběžně vyhodnocuje kvalitu vody v bazénu a podle naměřených hodnot do ní sama dávkuje optimální množství bazénové chemie. Tím se snižuje její spotřeba a šetří čas potřebný k údržbě bazénu – nemusíte měřit kvalitu vody ani dávkovat čisticí prostředek.
Datum vydání: 6. 8. 2016