Zájem o hypotéky klesá, nízké úrokové sazby zůstávají
Česká národní banka tvrdě zasáhla do hypotečního trhu. V dubnu prosadila své doporučení, na základě kterého banky i nebankovní poskytovatelé hypotéky přestaly nabízet hypotéky nad 90 % LTV a zpřísnila tak podmínky pro získání hypotéky. Úroky se sice stále drží kolem 2 %, avšak stále méně lidí si může hypotéku dovolit. Banky z tohoto důvodu očekávají mírný pokles objemu poskytnutých hypoték a to již v letošním roce.
Hypoteční trh brzdí nejen přísné regulace ze strany České národní banky, ale také nepřestávající růst cen nemovitostí. Negativní vliv mělo také převedení povinnosti zaplacení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z její ceny na kupujícího. Po letech ohromného boomu se zdá, že přichází hubenější roky. Například Hypoteční banka odhaduje, že letošní objem poskytnutých hypoték bude o proti loňskému roku nižší zhruba o 6 miliard korun. Podobné odhady má také Česká spořitelna. Ve stejných číslech jako v loňském roce by měla dle svých slov skončit Komerční banka.
„Kombinací několika faktorů, kterými s největší pravděpodobností budou vyšší úrokové sazby, vyšší ceny nemovitostí a nižší dostupnost hypoték, může v několika následujících letech dojít ke stagnaci nebo mírnému poklesu v objemu poskytnutých hypoték,“ uvedla Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky.
ČNB chce rozhodovat o tom, kdo hypotéku dostane a kdo nikoliv
Česká národní banka se rozhodla do hypotečního trhu zasáhnout již v loňském roce. Prvním krokem bylo omezení maximální výše hypotéky na 95 % LTV. V dubnu letošního roku byla hranice snížena na 90 % LTV. To však neznamená, že získat hypotéku ve výši 90 % LTV je snadné. Objem poskytnutých hypoték ve výši 80 až 90 % totiž smí tvořit nejvýše 15 % ze všech nově poskytnutých hypoték za celý rok.
V současné chvíli mají kupující šanci získat hypotéku ve výši okolo 80 % LTV a to znamená, že potřebují 20 % z vlastních zdrojů. To pro většinu zájemců představuje značný problém. K zakoupení nemovitosti v hodnotě 3 000 000 korun potřebují 600 000 korun. Většina žadatelů takovou částkou nedisponuje, nikdy disponovat nebude, a tak nedostatek vlastních úspor nahrazují dalším spotřebitelským úvěrem.
To však není vše. Banky jsou povinné důkladněji prověřovat každého žadatele o hypotéku a poskytnout ji pouze tomu, kdo si ji může dovolit bez omezení životního standardu. Do budoucna by ČNB chtěla poskytování hypoték omezit mnohem více. Prosadit novelu zákona o ČNB se ji však zatím nepodařilo.
Nižší marže pro banky
Banky nejsou vývojem příliš nadšené a na náladě jim nepřidá ani fakt, že jejich marže neustále klesají. Příčinou poklesu je ostrá konkurence, která úrokové sazby u hypoték drží okolo 2 % již několik let. Je logické, že žádná banka si netroufna výrazně zvýšit úrokovou sazbu oproti stávající konkurenci. Velmi rychle by přišla o klientelu a ztratila tržní podíl.
Banky i nebankovní poskytovatelé naopak udržují stávající situaci a bojují o každý dobře zajištěný úvěr. Každou chvíli některá banka uvede na trhu novinku, kterou prezentuje jako nejlepší hypotéku. Nabídka hypoték je velmi široká a pro běžného spotřebitele je poměrně složité si vybrat výhodnou hypotéku.
Najít levnou hypotéku s dobrými podmínkami pomohou Úspory.cz, specialisté na srovnání hypoték a dalších produktů. Za pomoci kalkulačky hypotéky zájemce získá orientační výpočet hypotéky a zjistí, na jak vysokou hypotéku reálně dosáhne. Úspory.cz mu následně pomohou s dalšími kroky vedoucími k úspěšnému sjednání nejlepší hypotéky.
Komerční prezentace
Datum vydání: 19. 9. 2017