Zájem o fotovoltaické elektrárny loni významně stoupl

Fotovoltaické elektrárny v Česku rostou jako houby po dešti. Nikoliv ty na polích, ale ty soukromé na střechách rodinných domů. Případně i na trávnících, když na to přijde. Vždy je třeba najít místo s vhodnou orientací a náklonem.

Podle údajů Solární asociace se v ČR loni nainstalovalo o 20,6 % výkonu ze solárních elektráren více než v roce 2020. Mohou za to lepší dostupnost fotovoltaiky pro rodiny, ale také zvyšující se ceny energií.

Zájem domácností stoupá, firmy zaostávají

Celkem bylo v roce 2021 na území ČR připojeno 9321 nových FVE. Většinu z nich tvořily právě střešní sady pro domy i byty. Ne že by podniková sféra neměla takový zájem, avšak ze všech elektráren ty firemní a komerční tvořily jen necelé čtyři stovky. Na vině je podle Solární asociace zdlouhavá administrace i realizace.

Čekací doba na fotovoltaické elektrárny dnes dosahuje i měsíců, takový je o ně zájem. Nepříjemnou zprávou také je, že aktuálně solární panely zdražují, stejně jako zdražuje snad všechno. Přesto jsou cenově dostupnější než před takovými deseti lety. První průkopníci FVE zaplatili za panel 10 až 20 tisíc korun. Dnes ho pořídíte i za tři a půl tisíce.

Fotovoltaika i do sto tisíc

A kolik tedy fotovoltaika stojí? Záleží na tom, o jaký typ máte zájem. Základní kombinace fotovoltaiky s ohřevem vody se dá pořídit i pod sto tisíc korun. Klasická a nejčastěji instalovaná s bateriovým úložištěm pak vyjde zhruba na 200 000 Kč. Uvedené ceny jsou již po zahrnutí dotací. Na fotovoltaické elektrárny je totiž stále možné čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Loni se přes tento dotační program proplatilo téměř 6000 žádostí, přispívá zhruba 50 %.

Dobré zprávy se pojí i s návratností. Před pár lety se investice do fotovoltaiky s baterií vrátila za zhruba 12 let. Zvyšující se cena elektřiny však tuto lhůtu dramaticky snižuje a dnes se vám investice vrátí zhruba do 8 let, nebo i dříve. Samozřejmě záleží na konkrétní spotřebě rodinného domu.

Definitivní sbohem uhlí?

Ačkoliv se loni o polovinu zvýšil počet instalací FVE, celkový výkon ze světelných elektráren v ČR vzrostl pouze o v úvodu zmiňovaných 20,6 %. Může za to právě fakt, že z většiny šlo o malé výrobny. Do roku 2030 chce však ČR dosáhnout výroby 12 tisíc megawattů sluneční energie ročně. Petr Fiala za tímto účelem slíbil instalaci 100 000 nových solárních střech, řada z nich by měla vyrůst v Praze například na střechách dopravních dep a parkovacích domů. EU se snaží podnikat stejné kroky.

Loni se solární elektrárny instalovaly zejména ve druhém pololetí roku, kdy se energetika otřásla krachem Bohemia Energy a zvyšujícími se cenami elektřiny. Češi se prostě v krizi začali obracet ke slunci a zdá se, že to rozhodně není špatná volba.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 20. 1. 2022

Edit: