Zahradní posezení na dřevě
Zahradní nábytek vyrobený ze dřeva patří stále mezi nejoblíbenější. Víte, které dřeviny se k výrobě nejčastěji používají, jak se o ně starat, jak poznáte, zda při výrobě nedošlo k poškození životního prostředí, nebo to, jak má správně vypadat teak?
Dřevo vítězí nad kovy a umělými materiály pro svůj přirozený vzhled, krásu, neopakovatelnou kresbu i barevnost a příjemný pocit na dotek. Výrobci zahradního nábytku navíc zdokonalují design, takže zahradní nábytek z tohoto tradičního materiálu má své místo i v moderních exteriérech. Kde při výběru začít?
NENÍ DŘEVO JAKO DŘEVO
Ačkoli si můžete nechat vyrobit či pořídit zahradní stůl, židle a další kusy téměř z jakéhokoli druhu dřeva, vyplatí se sáhnout spíše po odolnějších dřevinách, mezi které patří v první řadě ty pocházející z tropických oblastí, například meranti, eukalyptus či dlouhodobě populární teak.
Nezaměnitelný červenohnědý odstín je typický pro extrémně tvrdé meranti. Tato dřevina dobře odolává vlhkosti, ale i dřevokaznému hmyzu či slunečním paprskům, nicméně vyžaduje ošetřování v pravidelných intervalech. Žlutá barva je charakteristická pro eukalyptus, postupem času však může šednout. Tato dřevina si žádá suché prostředí a rovněž péči, a to za použití přípravků na bázi vody.
STŘÍBRNÝ, NEBO MEDOVÝ?
Teak je jedna z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších dřevin používaných při výrobě nábytku do exteriéru. Díky vysokému obsahu olejnatých pryskyřic je velmi odolný proti výkyvům vlhkosti – minimálně sesychá či bobtná, ale zmíněné olejnaté pryskyřice také zajišťují ochranu železných spojovacích prvků (například šrouby či hřebíky v něm nerezavějí). Teak může mít různou přirozenou barevnost, mimo jiné také podle lokality, odkud pochází. Ta ovšem mění časem svůj vzhled, což mějte na paměti při koupi jednotlivých výrobků. Bez speciální péče získá teakové dřevo stříbrnošedou patinu, která po další době přechází v nepravidelné temně šedé zbarvení. Je to důsledek nenáročné – pouze základní péče. Při každoroční posezonní údržbě si vystačíte s teplou vodou, jemným mýdlem a jemným kartáčem. Pokud chcete zachovat typické medové zbarvení, je třeba ošetřovat nábytek pravidelně speciálními prostředky, například teakovým olejem. Ten se do dřeva rychle vsákne, chrání ho před UV zářením a povětrnostními vlivy, oživuje charakteristickou hnědou barvu a chrání dřevo před vysoušením. Existují i speciální prostředky na čištění teakového dřeva (nabízejí sice snadné použití, ale speciálními přípravky oživíte jeho barvu účinněji) i na jeho ochranu, které zachovávají nejen typické zbarvení několikrát déle než teakový olej, ale také prodlužují životnost nábytku.
KVALITA ZPRACOVÁNÍ
Z evropských dřevin pak vykazují značnou odolnost a na výrobu zahradního nábytku se hojně používají severský smrk a borovice. Jsou mnohonásobně odolnější než středoevropské druhy, neboť pocházejí z drsných podmínek severských lesních porostů, a to je činí velmi odolnými vůči povětrnostním vlivům. Setkáte se ovšem i s množstvím dalších dřevin, jimiž mohou být akácie, buk, smrk, borovice, modřín, olše… Konečná odolnost dřeva či životnost zahradního nábytku z něj vyrobeného ovšem nezávisí jen na použitém materiálu. Důležitá je i kvalita opracování a zpracování, a stejně tak následná péče, kterou výrobci obvykle doporučují provádět jednou až dvakrát ročně – na začátku a na konci sezony. K péči se obvykle používají impregnace, mořidla, speciální čisticí prostředky, oleje, barvy a laky na dřevo…, které mohou být vodoodpudivé či obsahovat přísady prodlužující životnost nátěru nebo chránit dřevo před účinky UV záření. Na potřebnou péči se vždy vyptejte prodejce. Reklamace v případě jejího podcenění určitě nebudou uznány.
CERTIFIKÁT PŮVODU
Při pořizování zahradního nábytku vyrobeného z exotických dřevin můžete brát ohled také na původ materiálu a okolnosti jeho zpracování. Například certifikát FSC (Forest Stewardship Council) zaručuje, že na výrobu bylo použito přirozeně nahraditelné dřevo, čímž se předchází jeho nadměrné těžbě, a že při procesu byly dodrženy také sociálně správné postupy, které chrání domorodce a místní obyvatele.
Sedm rad pro péči o dřevěný nábytek:
1. Před aplikací nátěru musí být dřevo zbaveno všech nečistot, mastnot a nerovností, se kterými si poradíte prostřednictvím brusného papíru.
2. Následně nanášejte tenkou vrstvu ošetřujícího prostředku.
3. Ideálně nátěr ještě jednou zopakujte, čímž zajistíte, že se tak snadno neopotřebuje.
4. Přípravky a oleje neaplikujte na přímém slunci nebo za vysoké vlhkosti (po dešti ani před deštěm).
5. Přípravky a oleje nanášejte ve směru struktury dřeva
6. Po aplikaci olejů otřete nábytek měkkým savým hadříkem.
7. Zkontrolujte dotažení všech kovových spojů a ošetřete je olejem proti korozi.
Zdroj: OBI
Šedé zbarvení teaku je důsledkem nenáročné – pouze základní péče, charakteristickou medovou barvu zachová jen pravidelné ošetřování.
Odolnost či životnost zahradního nábytku nezávisí jen na použité dřevině. Důležitá je i kvalita opracování a zpracování a stejně tak následná péče.
Foto: archiv firem
Vybíráte nový zahradní nábytek? Kompletní nabídku včetně příslušenství naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek
Datum vydání: 10. 7. 2016