Zahradní jezírko přispěje k rovnováze
Vodní prvek v zahradě přináší bonus v podobě příjemného klimatu, zásoby vody a někdy i místa k rekreaci. A když se povede, úspěšně plní i estetickou funkci.
Předchozí suchá léta odhalují fakt, že příroda je živým, vzájemně propojeným organismem i jak důležité je zadržování vody v krajině. Každý z nás má možnost ovlivnit své bezprostřední okolí třeba tím, že přestane tak často sekat zahradu a ponechá alespoň někde kousek „louky“, která lépe absorbuje dešťovou vodu do půdy a poskytuje útočiště užitečnému hmyzu. Další, i když výrazně náročnější a nákladnější možností je vybudování třeba i malého zahradního jezírka. Pokud po něm toužíte, v první řadě zvažte, k jakému účelu bude sloužit. Stačí vám pouze menší okrasné, nebo v něm budete pěstovat „zlaté rybičky“ (kapry koi), či ho chcete využívat k příležitostnému zaplavání, případně některé z těchto funkcí kombinovat? Z toho pak vyplyne jeho velikost a hloubka. A zásadní otázkou, kterou byste si měli před pořízením jezírka poctivě zodpovědět, je, chceteli, aby bylo stále krásné a čisté, zkrátka jestli jste ochotni se o něj pravidelně starat.
Péče a údržba
Odborníci ze specializovaných obchodů doporučují údržbu a především čištění na jaře a na podzim přibližně jedenkrát měsíčně, v letní sezoně pak dokonce jednou až dvakrát týdně. Jen tehdy může vodní plocha v zahradě dobře plnit svůj účel. Nelze se tedy spoléhat na bezúdržbové jezírko, zázračné přípravky ani rostliny. Ke správnému fungování jezírka vždy potřebujete čerpadlo, filtry a UV lampu, jejichž parametry odpovídají jeho velikosti. U koupacího jezírka je z bezpečnostních důvodů vhodné čerpadlo umístit do šachty mimo něj. Pro snadný přístup se doporučuje ze dvou stran vybudovat dřevěné molo, abyste při čištění dosáhli na dno i v chladných měsících, kdy se nechcete zbytečně máčet ve vodě.
Pro bezproblémový provoz koupacího bazénu či biojezírka je také zcela zásadní jeho projekt a realizace, na jejímž začátku je správně provedená hydroizolace.
Vodní prvky
Jak říká zahradní architekt Ferdinand Leffler z Atelieru Flera: „I na zahradě chceme vodu voňavou, bez chemie a raději plnou života než chloru. Trendem zůstávají vodní prvky jako takové. Dnes se dá k jakékoli architektuře vymyslet adekvátní forma vody, k funkcionalistické vile či venkovské chalupě lze vybrat vhodný design kamenného umyvadla i přírodního jezírka. Pokud to výraz a styl zahrady dovolí, doporučuji, obzvlášť do menších zahrad, raději realizovat vodní prvky, které se nesnaží napodobovat ani horskou bystřinu, ani lesní tůň. Vybudujte si zkrátka jednoduché, na první pohled člověkem vytvořené vodní plochy, které oslavují vodu jako takovou. Koupací jezero můžete na rozdíl od bazénu využívat celoročně. V létě ke koupání, v zimě třeba coby ochlazovací bazének při saunování a na jeho zamrzlé ploše se děti mohou naučit bruslit. Je třeba ale pamatovat na to, že oproti bazénu se voda v něm nedá přihřívat.“
text Dita Fingerlandová
foto se souhlasem firem Prirodni zahradni jezirka, Jezirka Banat, Flera, Hornbach, Starfish
Datum vydání: 17. 9. 2021