Zahrada s bylinkami
Zahrada by měla poskytovat relaxaci v hezkém prostředí. Ale proč si na ni nevysadit i bylinky a trochu zeleniny – jen tak pro radost? Konečně – bylinky, stejně jako dekorativní zeleninu, lze pojmout i jako okrasný prvek zahrady.
Zatímco babičky si bylinky pěstovaly pod okny, dnešní hospodyňky převážně dávají přednost květináčům za oknem, aby bylo stále něco čerstvého do polévek nebo na pesto. Je to mimochodem zaručený způsob, jak na rostliny v bytě zavléct mšice a svilušky – i když teď už to prý z předpěstovaných supermarketových bylinek až tak moc nehrozí.
Něco zdravého si ale můžete vypěstovat přímo na zahradě, aniž by vaše zelená oáza klidu získala vzhled velkozelinářství.
KRÁSA ČESNEKU
Vzpomínáte na film Slavnosti sněženek? Akademický malíř se tam rozněžňoval nad kvítkem bramboru – a oprávněně. Ostatně kdysi se pěstoval jako okrasná exotická rostlina.
Při bližším pohledu však zjistíte, že krásné jsou i docela obyčejné kuchyňské bylinky, včetně šnitlíku – od bujně zelené máty, vznosné šalvěje, přes bazalku a tymián až po kopr.
Všechny tyto zajímavé krásky můžete při troše citu a znalostí směle začlenit do běžných okrasných výsadeb.
Do stínu lze nasázet kromě čechrav i koberec česneku medvědího. Mátu rostoucí kolem stromů nebo na skalce využijete jak v kuchyni, tak i k přípravě osvěžujícího čaje na trávení. Polštáře mateřídoušky či dobromysli ozdobí okraje záhonů nebo skalku hustými polštáři se záplavou drobných kvítků. Navíc už byly vyšlechtěny i kultivary se žlutými nebo červenými lístky, které můžeme s těmi zelenými nakombinovat podle fantazie.
A taková pažitka, když ji necháte vykvést? Krásné fialové střapečky si nezadají s trávničkami a koulenkami.
Odšťavňujete a sušíte? Přečtěte si článek o tom, jak nejen bylinky skladovat a uchovávat.
Ani zelenina nemusí vypadat špatně. Stačí vysázet salát, kedlubny nebo mrkev trochu nápaditěji než do řádků, a záhon třeba mulčovat slámou (ale něco za něco: v tomhle mulči se rádi množí slimáci). Hrášek vysetý do rabátka kolem stromu zakryje jeho kmen a poskytne zdravé mlsání.
A proč se omezovat na obvyklé druhy zeleniny? Brutnák je plný modrých kvítků, mangold může mít atraktivně červené nebo žluté řapíky, na kudrnatou endivii je také hezký pohled. Kopr nebo fenykl mohou vlát třeba nad výsadbou z afrikánů nebo mezi kopretinami a zvonky. Copak nejsou dost hezké?
INSPIRACE PERMAKULTUROU
Myšlenka permakulturních zahrad je příliš košatá, než abychom ji tady zvládli kompletně představit. Jednotlivé nápady se ale hodí. Například pěstování bylinek a zeleniny na vyvýšených záhonech uspořádaných do mozaiky nebo do kruhu přerušeného přístupovou cestičkou (tvar klíčové dírky).
Velmi důležité je střídání druhů, aby si půda odpočinula a na záhonku se nezabydleli škůdci. Zajímavá myšlenka je společné pěstování raných a pozdních druhů pospolu. Ředkvičky se již sklízejí a mezi nimi vyrůstá mrkev nebo zelí.
Zeleninu před některými škůdci ochrání místo pesticidů česnek nebo afrikány. Proti slimákům se však nemusíte bát použít ani vhodné granule – na těch moderních není nic nebezpečného či protipřírodního. Užitečné je vhodnými podmínkami přilákat do zahrady zpěvné ptactvo a dravé brouky.
Permakulturní návody využijí zejména lidé, kteří mají hlubší vztah k přírodě a rádi zahradě věnují čas i trochu práce.
LÉČÍ A KRÁSNĚ KVETOU
Mnohé léčivé rostliny krásně kvetou. Pochopitelně takový náprstník nebude nikdo rozumný používat k samoléčení, ale pořád ještě zbývá dost léčivých pěstovaných i planých druhů, které zahradu ozdobí.
Z těch pěstovaných jmenujme například třapatku nachovou, posilující imunitu při nachlazení. Na nachlazení se hodí i květ slézu maurského, který se stejně jako třapatka běžně pěstuje coby rostlina okrasná. Sléz je spíše solitér, třapatkám to sluší v rozsáhlejší výsadbě nebo ve směsi.
Měsíček lékařský má své léčivé vlastnosti přímo v názvu. Vyrobíte z něj mast, olej i čaj, navíc jsou jeho květy vhodné do salátů nebo do rýže místo kurkumy. Záhon měsíčků lze ponechat osudu a spolehnout se na samovýsev.
Nepřehlédnutelné plané léčivky k solitérnímu pěstování jsou divizna velkokvětá a kostival lékařský. Divizna vyžaduje slunné místo. Její květy vám pomohou proti kašli. Je dvouletá, takže můžeme zabránit jejímu nežádoucímu šíření vyrýpáváním semenáčků během prvního roku. Kostival je třeba pěstovat na zkypřeném záhonu, protože k léčení se používá jeho kořen. Tinktura z něj dokáže zázraky s bolavými klouby.
Moderní a k přírodě šetrné je pěstování léčivek na rozkvetlém trávníku. Vysejeme travní směs s bylinkami a necháme růst do přirozené výšky. Pak už můžeme sbírat řebříček obecný, řepík lékařský nebo jitrocel kopinatý jako na louce, a když trávu posekáme srpem, získáme bezvadné seno pro morčata. Není to lepší, než zelená hmota vypadávající ze sekačky?
Tak hodně zdraví!
Více informací se nachází v listopadovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: Zdeněk Roller
Datum vydání: 13. 12. 2015