Zabezpečovací systémy
Co se pravidelně opakuje, lze nazvat tradicí. Tradicí se tak už stává onen trend, kdy v létě s obdobím dovolených roste počet vykradených domů a bytů. A přestože policie i firmy vydávají varovná prohlášení, platí, že mnozí se rozhodnou chránit svou nemovitost teprve ve chvíli, kdy jsou vykradeni oni sami nebo někdo z rodiny či blízkého okolí. Nečekejte na tuto zkušenost a dejte zlodějům stopku!
Stále nižší ceny a také možnost bezdrátové instalace, díky níž lze zařízení instalovat do už hotových bytů a domů bez jakéhokoli stavebního zásahu, přispěly k tomu, že standardem v zabezpečení domácností se stávají kromě dveří i elektronické systémy.
Elektronika se stává standardem
Jak už napovídá označení elektronické zabezpečovací systémy, jde o několik zařízení, která dohromady dokážou upozornit, případně vyplašit nezvané návštěvy. Mezi hlavní části patří detektory, ústředna či vstupní zařízení. Ale pozor, i když jde o relativně samostatné prvky, vždy je pořizujte a kupujte jako systém od jedné firmy. Nekalkulujte s tím, že ušetříte několik set korun, když tuhle koupíte levnější čidlo tříštění skla a jinde objednáte ústřednu nabízenou v akci. Má-li totiž systém opravdu fungovat a chránit vás, je třeba pořizovat všechny díly od jedné firmy, abyste měli jistotu a také garantovanou záruku, že vše bude kompatibilní a dohromady funkční. Stejně tak platí, že i když je elektronické zabezpečovací zařízení volně prodejné, je třeba ho nechat nainstalovat odbornou firmou. Můžete na tom jen vydělat, protože certifikát o takové instalaci požadují pojišťovny, a to jak v těch lepších případech, tedy když vám poskytují slevu na pojistném, tak v těch horších, tedy po vykradení, když budete chtít uhradit škodu.
Co to umí?
Detektory elektronického zabezpečení hlídají, zda nedošlo k otevření dveří, oken, jestli někdo nechodí po bytě – ta mohou být infrapasivní nebo mikrovlnná – , ale i zda se lupič nepokouší vrtat či řezat do vašeho trezoru. I když jsou to na první pohled jednoduchá a nenápadná zařízení, patří v celém systému k nejcitlivějším. Právě jejichnekvalita, kdy vyvolávají plané poplachy, může otupit pozornost nejen majitelů. Čidla posílají signál do ústředny, která vyšle signál dál, nejčastěji majitelům na mobil, pult centralizované ochrany nebo sirénu. Právě o účinnosti sirén se jednu dobu velmi diskutovalo – alarmy tehdy houkaly zvlášť ve velkých městech téměř neustále. Výsledek hovoří v jejich prospěch. Hlasitý poplach vnitřních i vnějších sirén pachatele sice nedopadnou, ale vystraší a odradí. Ale vzhledem k občasné pasivitě okolí je dobré informovat ještě majitele nebo bezpečnostní agenturu. Přitom moderní ústředny jsou natolik inteligentní, že dokážou chránit nejen prázdný dům, když jste na dovolené, ale i vás, když v něm v noci spíte. V případě přepadení nebo jiných problémů můžete dálkově vyhlásit tísňové volání. Elektronické zabezpečení vás však chrání nejen před zloději, ale i jinými domácími katastrofami, mezi něž patří třeba únik plynu či vznik požáru. I taková čidla lze na ústřední jednotku napojit.
Elektronické, nebo mechanické?
Při pořizování zabezpečení ten problém řeší skoro každý. Proč kupovat jak mechanické, tak elektronické? Nestačilo by jen jedno? Odpověď zní: nestačilo. Každé totiž dělá něco jiného. Mechanické zabezpečení je pasivní ochranou a má za úkol zabránit nebo maximálně ztížit pachateli vniknutí do objektu. Elektronická signalizace je naopak aktivní ochranou, která registruje pokus o vykradení vašeho bytu a přenáší tuto informaci dál. Ideální je tak kombinace obojího. Vždy však platí, že základem dobře zabezpečeného bytu jsou kvalitní dveře a také zámky. Zvlášť ty a vstupní systémy celkově prošly v posledních letech snad největší změnou. Klasické mechanické klíče v mnoha případech nahrazují elektronické klíčenky, které zlodějům lépe odolají a hůře se zneužívají. Přitom zloděje nemusíte upozornit na elektronické otevírání tím, že se vám budena přívěšku pohubovat speciální čip, který každý pozná. Na trhu se totiž objevily „obyčejné“ klíče, které mají čip zabudovaný ve své hlavové části. Snadno a velmi nenápadně s ním tak otevřete jak zámek s vložkou, tak i elektronický přístup. Variantou klíčů se pak stávají i kódovací klávesnice, které vás pustí dovnitř po zadání příslušný číselné kombinace. Pro ně jsou velmi důležité dvě vlastnosti – vysoká variabilita a vysoká odolnost proti opotřebení, čímže se zvyšuje jejich bezpečnost. Tím, že jsou tlačítka chráněná, nezůstává na nich ani při častém používání patrné, která čísla je třeba mačkat. U nejednoho domu už jste mohli vidět „ohmataná“ čtyři čísla, z nichž jste správnou kombinaci našli cestou pokusu a omylu během pár minut. To se zde nestane. Navíc moderní klávesnicové systémy dovolují používat naráz více než dvě stovky kódů a ty smí obsahovat až 32 znaků. Pokud by se vám to zdálo stále málo bezpečné, můžete si pořídit místo klíče čtečku prstů. Jde o jeden z nejstarších způsobů ochrany, který využívá k identifikaci a tím i otevření dveří absolutně jednoznačný a nezaměnitelný otisk prstu.
Staré dobré mříže
Zastáváte názor, že čím je ochrana jednodušší, tím bude po vás lepší? Pak kromě bezpečnostních dveří sáhněte po mechanickém zabezpečení oken. Mezi nejméně nápadné a velmi účinné systémy ochrany patří bezpečnostní fólie. Jde o laminovaný polyesterový film o tloušťce tři desetiny milimetru, který se lepí na vnější sklo z vnitřní strany. Pokud zloděj okno rozbije, střepy zůstanou nalepené na fólii, kterou už není snadné prorazit. Odolá úderům kamene, sekyře a dalším nástrojům, které zloději používají. Fólie není na okně vidět a ani nezmenšuje množství světla přicházejícího do bytu. Tradičním a léty vyzkoušeným způsobem zabezpečení jsou mříže. U domů se používají ty pevné, ale pouze v místech, kde moc nebrání ve výhledu – třeba u sklepních okének, chodeb nebo technických místností – případně nůžkové. Jak napovídá název, jejich pohyb připomíná rozevírání a zavírání nůžek. Pokud je rodina doma, mříže se shrnou ke straně oken a nijak nebrání ve výhledu. Při odchodu se zatáhnou a zamknou. Méně obvyklou variantou jsou rolovací mříže, které se navíjejí podobně jako roleta. Využívají se většinou k zabezpečení komerčních objektů. Velmi elegantním způsobem ochrany, které zastaví nejen zloděje, ale i nepříjemné letní slunce a v zimě brání únikům draze zaplaceného tepla, jsou hliníkové předokenní rolety. Hliník sám o sobě představuje pro zloděje poměrně účinnou překážku, navíc lamely jsou navíc ještě vyplněné polyuretanem. Zloděj je tak neprokopne ani neprorazí. Navíc veškeré ovládací prvky – vybrat si můžete mezi mechanickým nebo ovládáním pomocí elektromotoru – jsou ukryté zevnitř.
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 25. 4. 2016