Za maminku, za tatínka?
Robotičtí pomocníci odvedou práci za kohokoliv. Třeba hnětení těsta, mytí oken nebo luxování podlahy nepatří právě mezi zrovna oblíbené činnosti mnohých z nás. Vybrali jsme poslední novinky, o kterých byste měli mít alespoň tušení…
Nejrozšířenějším typem robotického pomocníka, s kterým už asi každý z nás přišel někdy do styku, je kuchyňský robot – pokud často pečete koláče, buchty nebo jste milovníci všeho kynutého včetně poctivých domácích houskových knedlíků, pak se pro vás robot stane opravdu nepostradatelným kamarádem, který na sebe vezme pracné hnětení těsta. Ale využijete ho i na spoustu dalších činností, jako je například míchaní, šlehání, mixování, sekání (i ledu), drcení, strouhání, krájení, mletí (třeba máku nebo masa), některé typy zvládnou i domácí nudle nebo zmrzlinu. O tom, co všechno je robot schopen zvládnout, tedy jak bohaté je jeho příslušenství, se detailně informujte v obchodě – některé typy mají v ceně zahrnut například i lis na citrusy nebo nástavec na zpracování nudlí či bramborových hranolků, u jiného si je musíte dokoupit.
JE TO BOREC
Největší předností kuchyňského robota je, že pracuje automaticky, aniž by při práci vyžadoval vaši neustálou přítomnost. Pravdou je, že mu musíte všechno předem nachystat a na kuchyňské lince mu obětovat část prostoru i jeho údržba a péče o něj zabere trochu času, ale pokud máte velkou rodinu, často vaříte a baví vás to, pak neváhejte ani minutu.
Hodí se k vám robotický vysavač?
Ano, pokud…
máte doma alergika nebo máte pohybový handicap
máte velký prostor a minimum nábytku
máte doma psa nebo kočku (nebo jiné chlupaté zvíře)
uklízíte často a pravidelně
bydlíte poblíž frekventované komunikace (prach)
Ne, pokud…
máte malý byt zastavěný nábytkem
máte koberce s příliš vysokým vlasem
míváte příliš znečištěnou podlahu
máte podlahu pokrytou mnoha květináči nebo dekoracemi
máte prostor bytu bohatě členěný se spoustou rohů a zákoutí
máte nábytek příliš nízký a máte ho hodně
NA PODLAHU, NA KOBEREC
S robotickými vysavači se v poslední době roztrhl pytel – téměř každý výrobek už zvládá bravurně vyčistit hladkou podlahu, sofistikovanější kousky i koberce s vyšším vlasem. Ty už mají i vyšší sací výkon a speciální kartáč na koberec, poradit by si měly i se zapeklitými třásněmi po jeho obvodu. Kvalitní kousky mají totiž zabudovaný program, který při zvýšeném odporu otáčení kartáčů obrátí jejich chod a robot se tak ze zajetí (třeba třásní nebo koberce s vyšším vlasem) osvobodí. Podobně funguje i v případě zamotání se do změti kabelů od elektroniky.
Je libo mleté maso?
Většina kuchyňských robotů maso nemele, ale seká pomocí kovových nožů. Chcete-li maso klasicky umleté, vybírejte roboty, které mají v příslušenství mlýnek na maso.
UMÍ I VYTÍRAT
Nemáte-li doma koberce a často vytíráte, i zde vás robot může zastoupit – na trhu jsou už modely, které „mopují“, vysávají „na mokro“. Jak to funguje? Robot nejprve z podlahy vysaje nečistoty, pak na ni nanese roztok čisticího prostředku s vodou a následně vše „vykartáčuje“, odstraní i zaschlé nečistoty. Poslední fází úklidu je vysátí použité vody do nádržky a osušení podlahy. Výrobci doporučují volit na laminátové podlahy robota s jemnějšími kartáči, který dokonale uklidí třeba psí nebo kočičí chlupy, aniž by poškrábal podlahu.
Podle čeho vybrat kuchyňského robota?
Radí Dobroslav Šanda, produktový specialista společnosti Philips.
Zaprvé se zaměřte se na příslušenství, uvědomte si, co budete používat nejčastěji.
Druhou otázkou je materiál, ze kterého je příslušenství zhotoveno. Pokud plast, pak kvalitní, pokud kov, pak nerez anebo sáhněte po kombinaci obou.
Třetím parametrem je příkon neboli výkonnost kuchyňského robotu.
Zajímejte se i o údržbu přístroje – neměla by být složitá, jednotlivé díly by se měly dát umýt v myčce.
Pokud se chystáte v přístroji sekat led či mražené potraviny, měli byste se při nákupu zaměřit také na sekací nůž (nebývá vždy ve standardní výbavě).
Na škodu nejsou ani tzv. přednastavené programy, které si automaticky řídí rychlost zpracování, snižují a zvyšují otáčky pro dokonalý výsledek.
Dokonalejší prohnětení těsta zajistí tzv. planetární systém, tedy robot se speciálním ramenem.
VÝKON A FILTR
Podstatné u robotického vysavače je stejně jako u kuchyňského robota jeho výkon – oproti klasickému vysavači má mnohem nižší sací výkon (na druhou stranu u něho ale odpadá sání vzduchu do výšky hadicí). Nicméně pokud ho budete používat převážně na koberce, volte i tak sací výkon co nejvyšší.
Druhou důležitou složkou kvality vysavače je jeho filtr – odborníci jednoznačně doporučují tzv. HEPA filtry (high efficiency particulate air filter – tedy vysoce účinný filtr vzduchových částic), protože se výborně osvědčují zejména v domácnostech s alergiky. Dokonale zvládají alergenní látky, jako jsou pyly, výtrusy roztočů a podobně. Některé modely jsou ještě doplněny o ultrafialovou lampu pro UV-C dezinfekci, která zničí až 99 % bakterií. Nejnovější trend představuje uhlíkový filtr s částicemi nanostříbra, který zachytí i to, co by nezvládl HEPA filtr a má zároveň antibakteriální vlastnosti.
COŽE, I NA OKNA?
Ano, existují i roboti na mytí oken. Na našem trhu je jich zatím jen pár – vyplatí se všude tam, kde jsou okna opravdu velká a nečleněná, zvládnou i velká zrcadla nebo skleněné výplně dveří. Okenní robot se na okně drží pod tlakem, k němuž je nutná velká spotřeba energie – což by baterie nezvládly a proto má každý robot vlastní přívod energie pomocí kabelu. Akumulátor začne fungovat v případě, že se přeruší dodávka elektřiny – spustí se alarm a baterie „drží“ robota na skle, dokud nepřijde pomoc.
Jak je vidět, okenní robot má ještě své mušky včetně toho, že rohy skel u rámů oken nezvládne vyčistit naprosto dokonale a pracovat může pouze v případě, kdy venkovní teplota dosahuje alespoň 5 °C a nepřesahuje 35 °C. Ale to se většinou nechce uklízet nikomu z nás…
Datum vydání: 23. 9. 2015