Z města na venkov
Když se mladému páru narodila dcerka, jejich garsoniéra na pražském sídlišti na Proseku, ve které spolu již pět let žili, byla najednou těsnější a těsnější. Netrvalo dlouho a Erika s Pavlem se s konečnou platností rozhodli pro radikální změnu, i když to znamenalo, že své bydliště přesunou pryč z Prahy, kde oba pracovali.
Domek, který si mladá rodina vyhlédla v jedné z obcí těsně za hranicí metropole, postavili svépomocí jeho původní majitelé v roce 1980. „O koupi jsme se prakticky rozhodli ještě před vstupem do domu. Zaujala nás především zahrada se vzrostlými stromy a keři poskytující absolutní soukromí,“ popisuje první návštěvu domu Pavel.
Jeho současný stav požadavkům mladé rodiny již nevyhovoval, proto bylo od začátku jasné, že musí proběhnout rekonstrukce alespoň nejnutnějších prvků. Do velmi jednoduché dispozice objektu, který jim od prvního okamžiku padl do oka, neměl mladý pár v plánu nijak zásadně zasahovat, a tak půdorys domu prošel pouze několika menšími změnami. Jak se však později ukázalo, ke zkvalitnění života v domě přispěly významnou měrou.
Pěkně od podlahy
Nápadů měli spoustu, ale na složitý úkol, jakým rekonstrukce bezesporu je, si sami netroufali. O pomoc s budováním nového domova se proto obrátili na Ing. arch. Terezu Čudovou Ajmovou, kterou jim doporučili blízcí přátelé.
„Původně jsme chtěli jen vyměnit podlahy a linku a nastěhovat se, ale po započetí prací a představě, že se jednou stejně budeme muset pustit do kompletní přestavby, jsme se rozhodli udělat ji rovnou a nemít před sebou strašáka v podobě dalšího stěhování a rekonstrukce,“ vzpomíná Erika a složité začátky.
Tehdy ještě netušila, že dům čeká kompletní výměna oken i podlah, veškerých rozvodů a instalací, dále rekonstrukce střechy a nové natažení omítky vnitřní i venkovní. Všechny práce probíhaly za plného chodu domácnosti v průběhu roku 2015 a trvaly celkem (včetně montáže nábytku a atypických prvků) přibližně osm měsíců.
Stavební úpravy prováděli jednotliví najatí řemeslníci a specializované firmy, koordinaci a dozor nad průběhem rekonstrukce prováděla architektka.
3+1 proměněno v 3+kk
Proměnou prošla původní veranda, na jejímž místě bylo vybudováno praktické zádveří volně přecházející do haly přímo v srdci domu.
Další důležitá změna čekala koupelnu, kterou architektka nechala netradičním způsobem opticky propojit s prostorem schodiště pomocí prosklené šikmé stěny. Tento prvek také napomohl k celkovému zvětšení a prosvětlení nevelké koupelnové místnosti a zejména k ozvláštnění prostoru haly a schodiště. Díky tomuto zásahu mohli Erika s Pavlem lépe využít i malý kout nad schodištěm, který do té doby zel prázdnotou – a to aniž by snížili průchozí výšku chodby se schodištěm. Na radu architektky připojili nevyužívaný kout ke koupelně a do prostoru instalovali umyvadlovou desku s částečně zapuštěným oválným umyvadlem.
V interiéru byla také odstraněna většina dveří, aby byl prostor co nejvíce otevřený a jednotlivé místnosti vzájemně propojené. Odstraněn byl také původní krb, který byl příliš rozměrný a zbytečně ubíral potřebné centimetry v obývacím pokoji. Nahradila ho pohlednější varianta moderních krbových kamen, za nimiž architektka ponechala odhalený a neomítnutý cihlový komín. Výsledek působí v obývacím prostoru velice efektně.
Výraznější dispoziční změny pak čekaly suterén, kde z původní uhlírny a několika skladů postupně vznikla šatna, fitness, prádelna, sklad a toaleta se sprchou.
V jednotném stylu
Interiéry jsou pak laděny přesně na míru domu i jeho okolní zahradě. Na stěnách většiny místností byly použity pískové štuky s bílou výmalbou, pouze v ložnici najdete sádrovou stěrku s reliéfem starého malířského válečku. Zdi v koupelnách pokrývá téměř umělecky ztvárněný keramický obklad Mutina a Winckelmans, na podlaze si všimnete dlažby s identickým dekorem. Podlahy v ostatních místnostech v domě pokrývají dřevěná prkna z běleného masivního dubu.
Zděděné, darované i z bazaru
Při volbě interiérového vybavení zvolila architektka kombinaci velmi jednoduchých, až strohých tvarů s moderními materiály. Pro ozvláštnění prostor sáhla také po několika historických solitérních kouscích z rodinného dědictví majitelů. Jedná se například o schodišťovou lampu z původní truhlářské dílny prastrýčka a dveře do kumbálu, které jsou stejného původu. Starý truhlářský ponk pak získal čestné místo v zahradě, kde plní funkci jídelního stolu.
„Dalším historickým prvkem je jídelní stůl objevený ve vetešnictví. Po obroušení a navoskování se stal základním kamenem domácnosti a výrazným designovým prvkem interiéru,“ popisuje Tereza Čudová Ajmová.
Ostatní vybavení je nové, většina skříní i atypického nábytku byla vyrobena na míru. Interiér doplňují technicistní vertikálně orientované radiátory. „Z původního bytu jsme sem přestěhovali jen dvě designové židle, ostatní zařízení bylo vybíráno konkrétně pro tento dům – i když ne vše je nové,“ vysvětluje Erika a dále dodává, že jednotlivé vhodné kousky pro nový domov objevili s Pavlem často také v bazarech i na starých půdách.
Kuchyně a koupelny
Pro kuchyni zvolila architektka kombinaci bílých lakovaných dvířek a šedé fólie Wolfram od výrobce Trachea, pracovní deska a obložení je z corianu. Spotřebiče pocházejí převážně od značky Siemens. V horní koupelně najdete vanu Kaldewei, umyvadlo Catalano, baterie pocházejí z produkce značky Kludi. Toaleta je vybavena značkou Roca. Ve spodní koupelně je sprcha Hansgrohe.
Technické zázemí
Vytápění domu a ohřev vody zajišťuje kombinovaný kondenzační plynový kotel, z něhož je teplo rozváděno do původních litinových radiátorů kombinovaných s žebrovanými tělesy značky Isan Spiral. Koupelny a prostor zádveří pak vyhřívá topná rohož. Krbová kamna v obývacím pokoji nejsou na systém napojena.
„S novým domovem jsem velmi spokojená. Původní obavy, provázející změnu bydlení z bytu v Praze do domu se zahradou, se nenaplnily – naopak. Jsme stále příjemně překvapováni – možná i díky fungování obce a příjemným sousedům. A další bonus – přímé vlakové spojení do centra Prahy je pro mne i pro manžela neocenitelný,“ usmívá se spokojeně Erika.
Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová
Její doménou jsou architektonické návrhy interiérů bytových i komerčních objektů. Portfolio autorky zahrnuje interiéry rodinných domů, ale také kanceláře a další firemní prostory. Tereza Čudová Ajmová nabízí zpracování projektů ve všech fázích: od architektonické studie až po samotnou realizaci, a to v plném zastoupení klienta.
Za svou práci již získala ocenění v soutěži Grand Prix Architektů 2011.
S architektonickými návrhy, podle kterých byly zařízeny vnitřní prostory tohoto rodinného domu, se zúčastnila soutěže Interiér roku v kategorii Rekonstrukce, pořádané Institutem bytového designu.
VIZITKA DOMU
Doba realizace: 2015
Užitná plocha: 135 m2
Podlahy: dřevěná prkna Esco v dekoru bělený dub, keramika Mutina
Schodiště: dřevěná prkna Esco v dekoru bělený dub
Okna: Schüco, trojsklo
Vstupní dveře: Schüco
Vytápění a ohřev vody: kondenzační plynový kotel
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: Institut bytového designu, Lubor Sladký
Datum vydání: 9. 4. 2018