Z čeho stavět pro zdravý a energeticky úsporný domov?

rodinný dům z cihelného systému Heluz

Kompletní realizace rodinného domu z cihelného systému HELUZ včetně zastínění pomocí nosných překladů HELUZ FAMILY 3in1. Foto: Jiří Hloušek pro Heluz

Ideál moderního bydlení v nejisté době představuje zdravé a stabilní prostředí s veškerým provozním komfortem, udržitelnost a energetickou nezávislost.

Co zahrnuje pojem „zdravé a stabilní prostředí“? Především dostatek čerstvého vzduchu a denního světla, zeleň v okolí, stálou teplotu a vlhkost, izolaci od hluku zvenčí i uvnitř stavby… Ale není těch požadavků na rodinný dům dneška až příliš? Začněme s výběrem stavebního materiálu.

Správná skladba střešního pláště

Správná skladba střešního pláště má klíčový význam pro fungování střechy jako celku. Na obrázku komplexní systém střechy Tondach. Foto: Wienerberger

Prodyšná stavba

Stavební konstrukce domu by vám měla zajistit vynikající tepelnou i zvukovou izolaci, ale také prodyšnost, aby se vám ve stálém mikroklimatu uvnitř příjemně žilo a v budoucnu nehrozily problémy s plísní.

nosný překlad s prostorem pro stínicí techniku

Nosný překlad
HELUZ FAMILY 3in1
má variabilní prostor
pro venkovní stínicí
techniku, který lze
využít kdykoli během
životnosti stavby.
Jednoduchá instalace
včetně ovládání
elektromotorem. Foto: Heluz

Výběr materiálu: Z čeho stavět?

Zde přichází na řadu zásadní rozhodnutí: Z čeho stavět? Pokud bychom hodnotili pouze tepelné parametry, mohl by uspět beton, který umožňuje výstavbu nízkoenergetických nebo dokonce pasivních domů s výbornou akumulací tepla. Ovšem nedostatečná prodyšnost klasického betonu jej z tohoto hlediska diskvalifikuje.

Zdravější varianty pro výstavbu

Dřevostavby a domy z cihel či tvárnic dnes představují daleko zdravější varianty pro energeticky úsporné rodinné domy. Tradiční cihly z pálené keramické hlíny, vápenopískové cihly nebo tvárnice z pórobetonu mají vždy zdravý přírodní základ. Tyto materiály, lépe než dřevostavby, umí izolovat a zároveň „dýchat“ – pracovat s vlhkostí a vytvářet zdravé vnitřní mikroklima.

Životnost materiálů

Fyzická životnost zděného domu je téměř neomezená. Moderní dřevostavby sendvičového typu mají životnost odhadovanou nejméně na 100 let, zatímco u masivních dřevostaveb může být životnost ještě delší. Rychlost výstavby je jednou z výhod sendvičových dřevostaveb, ale ani zděná stavba dnes díky přesnému zdění z broušených cihel či tvárnic netrvá dlouho.

minimalistický domek má zelenou střechu i fasádu

Návrh domku v Horních Počaplech vytvořil František Exner, student Fakulty stavební ČVUT v Praze. Bohatě prosklený minimalistický domek má zelenou střechu i fasádu a střešní světlík. Foto: Rigips, Saint-Gobain

schůdky vyrobené 3D tiskem

Tiny house v Horních Počaplech u Mělníka má vstupní betonové schůdky vyrobené 3D tiskem. Foto: Rigips, Saint-Gobain

Udržitelnost a moderní nároky

Podstatným rysem, který mají dřevostavby i zděné konstrukce společné, je ohleduplnost vůči životnímu prostředí spolu s nároky technických inovací současného života. Cílem je snadná systémová stavba, která zůstane plně funkční bez oprav po desítky let. Udržitelnost v praxi.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Rigips, Saint-Gobain, Heluz, Wienerberger

Datum vydání: 4. 11. 2024

Edit: