Z čeho poskládat střechu?

2

Šikmá střecha krytá taškami je v našich zemích klasikou. Přesto se mění jak krytina, tak konstrukce střechy pod ní. Staletí nejrozšířenější pálená krytina našla řadu schopných konkurentů, vzdávat se tradičního vzhledu však není třeba. A naopak – i s tradiční krytinou můžeme dosáhnout moderního vzhledu domu.

Pro šikmé střechy volíme nejčastěji maloformátové prvky – tašky či šablony. Kromě tradičních zvyklostí i z toho důvodu, že je pokládka snadnější oproti pevné celoplošné krytině, například falcovanému plechu. Snadnější je i případná oprava.

3

4

Asymetricky zvlněná betonová BRAMAC Moravská střešní taška plus vytváří na střeše půvabné efekty a dává střechám živý charakter. Sluší jak rekonstruovaným objektům, tak novostavbám. Vyrábí se z vysoce kvalitního probarveného betonu, povrch je hladký s nástřikem disperzní barvou.

5

6 7

8

Betonové tašky MEDITERRAN Danubia® se vyrábějí z barveného betonu s vysokou pevností a povrchovou úpravou. Homogenní ochranná vrstva na jejich povrchu se svojí barvou neliší od barvy základního materiálu. Zajišťuje vodoneprostupnost tašek, což zabrání tomu, aby na tašky škodlivě působily cykly zmrznutí a tání. Tašky jsou dostupné v barvách: cihlově červená, višňově červená, hnědá a antracit.

SKLÁDAT Z PLECHU? Z PLASTU? 
Tradiční pokrývkou našich střech je pálená taška, která našla rovnocenného konkurenta v betonové krytině. Svými vlastnostmi jsou si velmi podobné, a tam, kde jedna nebo druhá vítězila, se rozdíly zmenšují. Obecně jsou betonové střešní tašky o něco těžší, pálená krytina zase v průměru o něco dražší. Je to však tvrzení opravdu obecné, záleží na typu a formátu. Větší formát může rozdíl ve váze vyrovnat, protože se spotřebuje méně kusů na čtvereční metr. Životnost zaručují výrobci mrazuvzdorných pálených i betonových tašek na desítky let, u pálených máme zkušenost, že nás s největší pravděpodobností přežijí, ale i betonové tašky by se stovky měly dožít. Nemusíme však zůstávat u klasiky, abychom si dopřáli tradiční vzhled střechy. To potěší zejména při rekonstrukcích, kdy starý krov těžkou krytinu neunese. V tom případě mohou nastoupit šablony z plechu, které jsou opatřeny takovou povrchovou úpravou, že jsou od pálených tašek téměř k nerozeznání. Klasikou v našich zemích jsou však i střechy břidlicové, šindelové a novodobější klasikou i eternitové. Lehkou náhražkou břidlice či šindele jsou krytiny plastové, které dobře odolávají i horskému klimatu. A eternit či azbest nahradily zdraví zcela neškodné vláknocementové krytiny. V žádném případě však nechceme tvrdit, že lehké střešní krytiny jsou vhodné jen pro rekonstrukce, naopak, tyto krytiny skvěle vyhoví moderní architektuře. Jen jsme chtěli zdůraznit právě tu skutečnost, že mohou být vítaným kompromisem mezi tím, co snese starší krov, a naší snahou po zachování původního vzhledu.

9

10

Mohutný oblouk BRAMAC Římské tašky nápadně připomíná prejzy, a proto je vhodný nejenom pro střechy nových objektů, ale i pro rekonstrukce. Kvalita povrchu je zaručena úpravou Protector, která omezuje usazování nečistot, mechů, řas a přispívá k zachování barevné stálosti.

11

12

Vláknocementová vlnitá krytina CEMBRIT je výrobek na bázi cementu a křemičitých přísad armovaný organickými vlákny. Je určena zejména pro zastřešení větších ploch již od sklonu 10°, pro svou nízkou hmotnost je však vhodná i pro zastřešení garáží, přístřešků nebo i rodinných domů.

JAK VYBÍRAT? 
Asi již všichni víme, že při výběru střešní krytiny musíme přihlížet k náročnosti klimatických podmínek; vždyť nás právě před nimi má střecha ochránit. Víte však, že je nutné střešní krytinu vybírat i vzhledem k vnitřnímu prostředí? Střecha dnes na rozdíl od minulosti chrání obydlené prostory, a musí udržet teplo a vzdorovat i vlhkosti vznikající pobytem a činností lidí pod ní. Krytina je dnes jednou vrstvou ve složité konstrukci střechy, která se spolupodílí na její funkci. Proto je třeba již při návrhu střešního pláště a krovu počítat s konkrétním druhem krytiny. Mnozí výrobci pro své krytiny předepisují složení střechy a jen při splnění daných podmínek poskytují záruku. Nejčastějším požadavkem je, aby byla střecha provedena jako odvětrávaná, aby se v ní nehromadila a nekondenzovala vlhkost. Pod krytinou s hydroizolací se proto vytváří mezera, kudy mohou unikat vodní páry ze střešního pláště. Na principu cirkulace pak v této mezeře proudí vzduch, který do ní vniká u okapní hrany, ohřívá se a stoupá k větracím otvorům ve větracím pásu u hřebene nebo k větracím taškám.

13

Falcované hliníkové šindele PREFA spojují osvědčený kosočtvercový tvar s moderními vlastnostmi high-tech materiálu z hliníku. To dělá falcované šindele PREFA perfektním pokrývacím materiálem jak pro starší objekty, tak pro moderní stavby. Nezbytnou bezpečnost zaručují drážky na podélné i příčné straně. Tak vzniká bezpečná vazba odolná všem povětrnostním vlivům.

14

Falcované tašky PREFA ze slitiny hliníku patří s pouhými 2,3 kg/m² k nejlehčím a zároveň stabilním střešním materiálům. Pouhé čtyři tašky pokryjí čtvereční metr plochy střechy. Vybírat je můžete z mnoha barev a se zárukou 40 let.

15

16

Střešní krytina SATJAM Arad Premium je nejnovější typ plechové střešní krytiny v nabídce fi rmy SATJAM. Nová moderní maloformátová krytina vyráběná z vysoce jakostního ocelového plechu výhradně s povrchovou úpravou PURMAT® patří do povrchové třídy EXTRA. Tato vysoce odolná povrchová úprava zajišťuje nadstandardní parametry odolnosti proti povětrnostním vlivům, stálobarevnosti a odolnosti proti mechanickému poškození.

KRÁSA, SKLON A HMOTNOST 
Při výběru střešní krytiny nás však ovlivňují i další faktory, v prvé řadě ten zcela subjektivní, která se nám zkrátka nejvíce líbí. A že je dnes z čeho vybírat – od materiálů, jejich povrchových úprav až po širokou barevnou škálu. Přes osobní preference bychom ale měli dbát na to, aby vhodně ladila s celkovou architekturou domu, jak materiálově, tak barevně, a hlavně aby vyhovovala i z hlediska sklonu střechy a tíhy. U jednotlivých druhů krytin je stanoven takzvaný bezpečný sklon střechy. Při něm vlastní krytina odvádí srážkovou vodu bez pojistné hydroizolace. Žádná skládaná krytina však není zcela těsná vůči tlakové vodě nebo zafoukání sněhu, doporučuje se proto raději použít hydroizolační fólii i v konstrukci střech o vyšším či nižším sklonu, než je bezpečný. Pro jiný než bezpečný sklon výrobci použití hydroizolace předepisují, popřípadě specifikují i další doplňková opatření, zároveň uvádějí minimální a maximální sklon. Významným hlediskem výběru střešní krytiny je její váha. Z tohoto pohledu rozeznáváme krytiny těžké a lehké, mezi ty první patří pálená keramika, betonové tašky či přírodní břidlice, mezi lehké patří vláknocementové krytiny, plech a stále více se prosazující plast. Hmotnost pálených a betonových tašek je zhruba od 40 kg po 80 kg na čtvereční metr oproti 14 kg vláknocementových krytin či sedmi kilogramům, které průměrně váží čtvereční metr krytiny plechové. A pouhých 2,5 kg váží pak krytiny ze slitin hliníku. Po lehčí krytině sáhneme zejména při rekonstrukci, kde bude únosnost krovu limitujícím faktorem. U novostaveb je únosnost krovu navržena s ohledem na danou krytinu. Je však třeba poznamenat, že například dvojnásobná hmotnost neznamená nutnost zvýšit dvakrát únosnost střechy. Únosnost střechy musí být v projektu dimenzována na podstatně větší zátěž, než je tíha střešní krytiny, musí počítat i s nápory větru či ležícím sněhem. Hmotnost střešní krytiny proto znamená zhruba jen 15 – 25 % celkové zátěže.

17

18 19

20

Betonová taška MEDITERRAN Zenit díky svému jednoduchému tvaru sluší moderním novostavbám, vyrábí se v barvách antická červená, carbon, břidlice a grafit.

21

Kombinace plechových krytin LINDAB – taškové Topline a drážkové Seamline architektonicky zajímavě odlišuje dva trakty domu.

22

NA REALIZACI ZÁLEŽÍ 
Výběr střešní krytiny je jen jedním krokem k úspěchu. Prvním je správný návrh, posledním pak kvalitní realizace. Vyberete-li krytinu od renomovaného výrobce a spolehlivého dodavatele, neměli byste chybit. Avšak samotná střešní krytina je pouze polotovar, který může plně sloužit až po pokládce; záleží tedy na samotném řemeslném zpracování. Výběru realizační firmy proto věnujte obzvláštní pozornost, špatně provedená práce by mohla nejen pokazit radost z korunovace vašeho domu, ale ohrozit i uznání záruky v případě problémů. Prověřenou realizační firmu můžete získat v databázi Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů nebo vám ji může doporučit prodejce krytiny, spolehlivé jsou reference sousedů a známých. Dobrá firma by se měla dokázat prezentovat referenčními objekty, z nichž některý byste si rozhodně měli osobně prohlédnout. Věnujte pozornost sepsání smlouvy o dílo, nespoléhejte se na předložený formulář, pohlídejte si záruku na práci. Trvejte na vedení stavebního deníku, který je důležitým dokladem při řešení reklamací.

1

Lehká střešní krytina LINDAB Topline vyrobená z vysoce kvalitního ocelového plechu je profilovaná do tvaru klasických střešních tašek. Je pro ni typický vysoký profi l (42 mm), který dodává krytině větší tuhost a atraktivní vzhled s výraznou vlnou. Je vyráběna ve třech povrchových úpravách Classic, Premium a Elit a mnoha barevných odstínech, což dává možnost barevně sladit krytinu s okapovým systémem, fasádou či okolní zástavbou.

23

24

Skládaná krytina CEMBRIT z vláknocementu vyniká nízkou hmotností, je vhodná pro použití na střechy již od sklonu 18 a také pro obklady fasád a štítů. Vyrábí se v osmi základních řadách a v široké nabídce barev. Do extrémně náročných oblastí se vyrábějí zesílené šablony v imitaci břidlice.

25

Staré šindelové střechy je možné pokrýt pravým dřevěným šindelem, nebo původní krytinu nahradit věrnou, ale finančně méně náročnou kopií z plastu od firmy JOSEF DRDLÍK.

26

27 28

29

30

Betonová střešní krytina MEDITERRAN Coppo díky dvojvrstvému barevnému akrylátovému nástřiku zajistí efektní vzhled střechy.

Datum vydání: 13. 7. 2015

Edit: