Vyzrajte na zimu!
Horké letní počasí je dávno pryč a podzim už se hlásí svými nízkými teplotami, které pociťujeme zejména v ranních a večerních hodinách. Nastává čas, kdy si v interiéru rádi přitopíme. A pokud nám topné těleso navíc poskytne uklidňující pohled do plamenů živého ohně, je to relaxace se vším všudy.
Právě tento druh relaxace nabízejí krby a krbová kamna, která můžeme podle topné efektivity rozdělit na dvě základní skupiny: na krby otevřené (tedy bez krbové vložky) a uzavřené (vybavené krbovou vložkou). Zejména druhá dokáže interiér opravdu příjemně vytopit – zvláště pak, je-li krb napojen na tepelný výměník.
Jaké jsou možnosti
Krby a krbová kamna bez výměníku můžete mít ve variantě horkovzdušné nebo akumulační, přičemž horkovzdušný systém vám dodá sálavé teplo ihned a ve velkém množství, ale ne na dlouhou dobu. Oproti tomu akumulační systém se zahřívá pomaleji, avšak teplo vydává daleko delší dobu – právě díky možnosti akumulace.
Další řešení pak představují krby s tepelným výměníkem – systémem, který se stará o rozvod tepla po domě. Může být buď teplovodní, nebo teplovzdušný.
Důležitá vložka
U krbů a krbových kamen však zastává důležitou roli také materiál krbové vložky, která významně ovlivňuje vyhřívací vlastnosti kamen a jejíž čelní stěna bývá opatřena dvířky s několikavrstvým žáruvzdorným sklem. Vložka může být zhotovena z litiny (materiál rychle přijímající teplo), nebo ji lze mít v kombinaci litiny a oceli, či z oceli se šamotovou vyzdívkou (zahřívá se pomaleji, ale dlouho pak teplo akumuluje).
Samotná vložka působí trojím způsobem – buď dokáže zesílit vyzařování sálavého tepla do místnosti (horkovzdušný systém), nebo umí teplo akumulovat (akumulační systém), či zvládne plnit zároveň funkci tepelného výměníku (teplovodní a teplovzdušné krby).
Výhřevný kabát
K obezdění krbové vložky slouží takové druhy materiálů, jež se dokážou rychle rozehřát, udrží teplo co nejdéle a bez problémů dlouhodobě snášejí vysoké teploty. Mezi staletími osvědčené patří keramické kachle, různé druhy kamene – zejména mastek, žula, mramor a pískovec, či šamotové cihly a desky.
Vyberte si palivo
Kromě klasického paliva, jako je dřevo, uhlí či brikety, můžete doma topit ještě jinak – třeba peletami. Právě krby a krbová kamna na pelety představují velmi příjemné a pohodlné řešení, jak zatočit se zimou a přitom se příliš topením nezatěžovat. Na trhu jsou k dostání jak v horkovzdušném provedení, tak i v kombinaci s teplovodním výměníkem.
Na pelety
Peletové krby a kamna umějí fungovat bez složitější obsluhy. Díky možnosti naprogramovaného režimu dokážou palivo samy zapálit, automaticky přikládat potřebné množství a také regulovat předem nastavenou teplotu. Zcela automatický režim umožňuje také velký integrovaný zásobník, díky kterému kamna vydrží v provozu i několik dní.
Jak to vlastně funguje
Spalování peletového granulátu probíhá ve vzduchotěsně uzavřené komoře uvnitř kamen či kotle, přičemž takto získané teplo je dále rozváděno do prostoru v domě buď systémem ústředního vytápění, nebo ventilátorem. Právě bez výkonného ventilátoru a také bez kouřovodu by systém nefungoval. Spaliny vznikající ve spalovací komoře za dvířky jsou totiž nasávány ventilátorem a poté kouřovodem dále vyváděny pryč z domu. Cirkulace vzduchu musí být vyvážená, proto je takto vzniklým podtlakem do spalovací komory pod roštem vpouštěn vzduch potřebný k procesu hoření.
Může se hodit…
Ekologický podpalovač Svitky
Balení obsahuje 32 kusů dřevěných svitků s parafínem, které vám usnadní zatápění v krbu, v kamnech i kotli, ale pomohou také s přípravou grilování. Průměrná délka hoření 10 až 12 minut, cena od 94 Kč. www.solo.cz
Čisticí poleno
Čistič spalinových cest, vhodný pro odstraňování nečistot a usazenin ze spalinových cest kamen, krbů a pecí, zlepšuje průchodnost komína, 179 Kč. Výrobce Solo, www.obi.cz.
Koš na krbové dřevo
Model Natural vyrobený z přírodního jutového vlákna s atraktivní povrchovou úpravou, tři plastové vzpěry k vyztužení koše, rozměry 38 x 38 x 38 cm, 399 Kč. Výrobce Solo, www.hornbach.cz.
Další přednosti peletových kamen
- Kamna vydávají stálý a rovnoměrný výkon.
- Náklady provozu jsou srovnatelné se spalováním hnědého uhlí.
- Manipulace s palivem, které je baleno v 15 nebo 25kg pytlích, je snadná a bezprašná.
- Popel lze použít jako minerální hnojivo, tudíž odpadají náklady spojené s jeho likvidací.
- Na rozdíl od sálavých zdrojů je teplo pomocí ventilátoru distribuováno do prostoru rovnoměrně.
- Systém vytápění je napojen na programovatelnou termoregulaci.
- Bezpečnost provozu zaručuje vnitřní systém elektronické ochrany.
- Peletová kamna vyžadují minimální náklady na čištění a údržbu.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 14. 11. 2017