Vytápění, nebo dekorace?
Toužíte po romantických večerech u krbu, ale nedostává se vám finančních prostředků na jeho pořízení? Cenově dostupnější variantu, kterou si navíc můžete dopřát i v panelákovém bytě, představují krby na biolíh, elektřinu nebo plyn. A nelekejte se: Tím plynem může být klidně LPG.
Plamínky z LPG
Největšímu zájmu mezi krby, které používají jiné topivo než dřevo, se u nás dosud těšily krby plynové. A není důvod, aby se netěšily i nadále: Fungují totiž nejen na zemní plyn, nýbrž také na směs propanu s butanem, která je často označována zkratkou LPG (z anglického Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn). Jejich zapálení je opravdu pohodlné a komfortní. Mohou mít téměř libovolné umístění a velmi různorodé estetické řešení, leckdy jde o drahá a vysloveně designová topidla. V moderních interiérech se uplatňují například elegantní průhledové krby, které tvoří dominantu uprostřed obytného prostoru. Jako dekorativní prvek uvnitř topeniště si můžete zvolit věrohodně působící keramická polena různých velikostí nebo oblázky několika barev. Velikost plamínků i počet zapálených hořáků lze ovládat automaticky, a to i na dálku – pomocí inteligentní aplikace v telefonu či tabletu. Pokud nechcete „přiznat barvu“, mohou být plamen i dekorace prakticky nerozeznatelné od klasického krbu na dřevo. Díky všem výše uvedeným přednostem vám dnes plynový krb dokáže nabídnout nejen originální ztvárnění na míru, ale také úsporný provoz, maximální komfort a pohodlí.
Lihová ekologie
Prakticky rovnocennou alternativu ke krbům na plyn představují už řadu let ekologické krby spalující biolíh – etanol vyrobený formou alkoholového kvašení z biomasy. Rovněž tyto krby mohou tvořit originální designový prvek a bez potíží se uplatní v prostorách, kam nelze instalovat klasický krb. Ať už je důvodem chybějící komín, nebo nedostatek místa na klasický krb, s oběma problémy si krb na biolíh hravě poradí. Schválně vám prezentujeme jak krby na pevno zabudované do zdiva, tak i modely určené k zavěšení na stěnu nebo volně přenosné. Zejména přenosné krby se mohou stát vkusnou dekorací i pro velmi malý byt. Takzvané stolní biokrby totiž často plní spíše funkci moderního svícnu – jejich tělo může být z kovu, keramiky nebo skla. Více tepla vám ovšem poskytne závěsný model, který pořídíte ještě stále za přátelskou cenu – tedy podstatně nižší, než jakou nabízejí modely krbů na dřevo či na plyn. Všechny krby na biolíh hoří přirozeným jasně žlutým plamenem, který vám nabídne teplo, světlo i romantickou atmosféru bez kouře a popela. Produkují jen neškodný oxid uhličitý. Jejich trumfem pro vaše rozhodování je nejen cena, ale také skutečnost, že se obejdou bez komínu a nevyžadují žádné stavební úpravy.
Plameny ze zásuvky
Hlavní výhodu elektrického krbu představuje fakt, že ho lze rychle a bezpečně instalovat do jakéhokoli interiéru. Nabídne vám vysokou výhřevnost a bezpečný provoz, navíc nevyžaduje žádnou údržbu. Elektrický krb bývá zpravidla výrazně levnější a snadno se ovládá, jeho výkon lze plynule regulovat podle momentální potřeby tepla. Zajímavým prvkem je možnost ovládat barvu plamenů, ovšem jejich přirozenost se u levnějších modelů nedá srovnávat s plynovými ani lihovými krby. O věrohodné iluzi živého ohně a skutečně hodnotném designu lze hovořit až u modelů vybavených topeništěm s 3D efektem (Optiflame, Mystefekt). Tyto elektrické krby už jsou ve vyšší cenové kategorii, ale investice se vyplatí: Kouřový efekt 3D topeniště dokáže využívat nádržku s vodou k dosažení téměř dokonalé iluze živých plamenů.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem Krby Turina, Piazzetta, Karma, Bio krby kamna CZ, Ráj svítidel, Fortell, Krby kamna levně CZ, OBI, Čertův krb
Datum vydání: 26. 11. 2022