Vytápění bazénu

Pořídili jste si bazén nebo o něm přemýšlíte a mírné podnebí Česka, v poslední době tak nespolehlivé, vám kazí radost, protože slunečných dnů je málo? Nevadí – když budete vodu v bazénu ohřívat, budete se moci koupat prakticky od jara do podzimu.

A  to už je změna, co říkáte? Zatímco sousedi na jaře sotva odhodí palčáky po tuhé zimě, vy už můžete začít hledat plavky a připravovat se na koupací sezonu. A na podzim, až budou ostatní hledat kulicha, aby je počasí nezaskočilo náhlými prvními vločkami, vy se můžete ještě cachtat. Poradíme vám, jak na to.

2

Základním prvkem ochrany teploty vody v bazénu je zastřešení. Foto: imprimis

Přikrýt plachtou

Nejjednodušším, ale nadmíru pasivním řešením regulace teploty vody v bazénu je jeho zakrytí. To vám sice samo o sobě vodu neohřeje, ale aspoň uchrání teplo, které už z okolního vzduchu pochytala. Zakrytí má i jiné výhody, což by jistě potvrdili ti, kdo musí ze své zahradní vodní plochy dnes a denně odklízet listí, květy nebo jiné nečistoty, které se v okolí rády zdržují. Chcete-li dosud nekrytému bazénu poskytnout komfort azylu před okolním světem a sobě nadělit příjemnou teplotu vody nejen pro letní noci, ale také déle k podzimu, máte několik možností, které se nabízejí. Tou první je tzv. solární plachta. Ta se dá pořídit ve dvou variantách. Lehká k danému účelu poslouží majitelům prakticky jakéhokoli bazénu včetně těch nejmenších. Jde o bublinkovou fólii, která se pokládá na vodu bublinkami dolů, takže ty pak fungují jako čočky a zrychlují ohřívání vody. Také těžká solární plachta je tvořena bublinkami, ale kromě vrchní, modré vrstvy, obsahuje také vrstvu spodní, černou, která zabraňuje pronikání světla do vody a tím výrazně snižuje tvorbu sinic a řas v bazénu. Ušetříte tedy za bazénovou chemii. Oba typy solárních plachet se dají koupit buď v unifikovaných velikostech, nebo si je lze objednat na míru. Cena za metr se pohybuje kolem 80, respektive 150 korun.

1

Chcete-li zakrytí bazénu řešit efektivně, a ještě vodu podle možností sluneční aktivity dohřívat, zvolte solární lamely. Bazény NIVEKO

Zastřešit

Jiným způsobem, jak bazén ochránit nejen před nečistotami, ale také před únikem tolik žádaného tepla, je zastřešení. Levnější variantu představují zastřešení přenosná, která se dobře dají použít i v kombinaci s nadzemními bazény. Jejich konstrukci tvoří hliníkové trubky, funkci ochrannou a tepelně izolační pak plní speciální fólie, která se na konstrukci upíná. Dražší alternativou jsou pevná zastřešení. Ta se dodávají rovněž unifikovaná a v takovém případě pochopitelně ušetříte za výrobu podle specifických přání a potřeb, ale u některé ze specializovaných firem se můžete poptat po výrobě a stavbě na míru. Pevná zastřešení sestávají z konstrukce (většinou rovněž hliníkové) a polykarbonátových desek s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Kdo si bude chtít pobyt na zahradě prokládaný občasným ponořením nebo plaváním v bazénu ještě více zpříjemnit a při tom bude hledět i na estetický dojem, může si objednat tzv. lamelové zakrytí, jehož roleta, tvořená soustavou lamel, kopíruje vodní hladinu. Ještě lepší volbu představuje systém využívající solární lamely, které umí dohřívat vodu. Bonusem navíc bude plně automatický chod s dálkovým ovládáním, takže pocit relaxace bude takřka stoprocentní. Kromě uvedených výhod vám pevné zastřešení přinese i záruku bezpečnosti: při odkrytém bazénu riskujete, že se do nechtěného prozkoumávání terénu pustí potomek nebo domácí mazlíček, a vodní plocha na zahradě by se vám tak mohla stát noční můrou.

Ohřívat

Chcete-li mít koupací sezonu co nejdelší, je třeba vodu dohřívat aktivněji než jenom za využití základních fyzikálních zákonů. Nejčastější technologie, které se pro ohřev vody v bazénech používají, jsou čtyři: elektroohřev, tepelný výměník, solární ohřev a tepelné čerpadlo. Rozdíly mezi nimi jsou zejména v pořizovacích a provozních nákladech.

3

Ohřívání vody elektřinou nepatří mezi ekonomicky zajímavé způsoby. Bazény NIVEKO

Ohřívání elektřinou

Nejjednodušším a  nejlevnějším na  pořízení je elektrické průtokové topení, které se snadno zapojí do okruhu mezi bazénem a filtrací. Plastové ohřívače pro malé, většinou nadzemní bazény, pořídíte už za několik tisíc korun třeba v některém z internetových obchodů, ale protože k chodu potřebují elektrický proud, může vás každá hodina strávená v komfortně vyhřátém bazénu navíc mrzet při placení účtu za elektřinu. Ohřev vody má na starost topná spirála, která se postaví za filtraci. Sofistikovanější systémy, které využijete zejména u zapuštěných a větších bazénů, jsou zhotoveny z odolnějšího materiálu (například titanu nebo nerezu) a zaplatíte za ně přes deset tisíc. Bez odborné montáže, při které je třeba zapojit ohřívač správně jak do elektroinstalace (za proudový chránič), tak k přívodu vody, se v jejich případě neobejdete.

4

Využít sluneční energii je levné, ale v některých obdobích to nemusí stačit. Bazény NIVEKO

Tepelný výměník

Poměrně dosažitelnou variantou je použití tepelného výměníku. Ty, které mají za úkol ohřívat vodu v bazénu, se konstruují speciálně pro tyto účely. Jejich princip spočívá v tom, že pro ohřev vody využívají vodu vyhřátou v již existujících systémech nebo v okruzích primárně určených k přenosu tepla jinde v domácnosti, nejčastěji v topném systému. Tepelný výměník má tvar válcového pouzdra, které se zapojí do okruhu s teplou užitkovou vodou, uvnitř proudí voda směřující do bazénu a ta se ohřívá právě vodou z topného systému. Optimální je použít tepelný výměník tehdy, vytápíte-li domácnost některým z typů kotlů (plynovým, elektrickým apod.), solárními panely nebo tepelným čerpadlem.

Solární ohřev

Energii poskytovanou sluncem můžete pro pohodu ve vodě na zahradě využít i aktivněji, než abyste čekali, než nesmělé sluneční paprsky vodu ohřejí na takovou teplotu, aby byla tak akorát. Můžete k tomu využít solární panely – ohřívače sestávající z polypropylenových trubek, do nichž studenou vodu z bazénu vhání filtrační jednotka. Odtud se ohřátá voda vrací zpět do bazénu. Jednoduché solární panely, které namontujete svépomocí, pořídíte už za pár tisícovek, například v některém z hobbymarketů, ale aby byl systém ohřevu účinnější, měl by být doplněn o čidlo a termostat, které průtok vody regulují, a případně také oběhové čerpadlo, pokud je potrubí delší a zásobování bazénu vodou komplikovanější. Pokud chcete bazén používat po celý rok (ano, i to je možné!), lze solární kolektor doplnit tepelným výměníkem. V takovém případě neohřívají solární panely přímo bazénovou vodu, ale nemrznoucí směs a teprve ta ve výměníku ohřívá vodu určenou pro bazén. Je ale třeba mít na paměti, že solární ohřev obecně poskytuje nejvyšší účinnost během léta, kdy je dokonce nutné řešit tepelné přebytky, ale v chladnějších obdobích umí vodu jen předehřát a na požadovaný stupeň je nutné vodu dohřát jiným způsobem. Abyste si koupání opravdu užili, je třeba kombinovat solární panely s  jinými zdroji, ať už je to kotel na ohřev užitkové vody, nebo elektrický průtokový ohřívač.

5

Tepelné čerpadlo voda – vzduch. Albixon

Tepelná čerpadla

Poslední způsob vytápění bazénové vody je na sluneční aktivitě prakticky nezávislý, protože mu stačí venkovní teploty nad bodem mrazu. Jedná se o princip, který je se stále větší oblibou využíván pro vytápění rodinných domů. Takzvané tepelné čerpadlo funguje na opačném principu než lednička – z okolního prostředí odebírá chladný vzduch, který stlačí, čímž se zahřeje, a vzniklé teplo se využije na ohřátí vody pro bazén. Tepelná čerpadla mohou odebírat teplo ze vzduchu, země nebo vody. Pro ohřev vody v bazénu se nejčastěji používají systémy vzduch – voda. Díky kompresi a expanzi vzduchu, které v  tepelném čerpadle probíhají, se jedná o provozně poměrně nenáročný způsob ohřevu vody: systému je sice třeba dodat elektrickou energii na pohánění kompresoru, ale až 80 % vzniklého tepla získáte zcela zdarma. Oblibě nahrávají i relativně nízké pořizovací náklady, protože tepelné čerpadlo pořídíte už za cenu pod 20 tisíc korun. Záleží ale pochopitelně na požadovaném výkonu.

Co ohřejete, chraňte

Ať už pro ohřev vody do zahradního (ale i vnitřního, neboť principy jsou stejné) bazénu použijete kteroukoli představených variant, jedné přírodní zákonitosti se nevyhnete: ohřátá voda se při nižší teplotě vzduchu bude mít tendenci ochlazovat. Právě proto jsme takovou pozornost věnovali zpočátku na první pohled nesouvisejícímu tématu, zastřešení a zakrytí. To totiž může při správné volbě snížit rychlost ochlazování na velmi příjemné minimum. Byla by škoda nemít možnost koupat se v hřejivě mazlivé vodě v domácím bazénu co nejdelší dobu. Systém ohřevu je proto vhodné kombinovat s alespoň základním způsobem zakrytí nebo zastřešení. V takovém případě se vaše bazénová sezona skutečně prodlouží tak, že rovnou od bazénu budete moci jít bruslit na nejbližší kluziště.

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

titul

Foto: archiv firem

Datum vydání: 30. 3. 2016

Edit: