Vytáhněte komfort bydlení výš!
Osobní výtahy dneška jsou většinou lanové nebo hydraulické. Pokud jste ovšem majiteli vícepodlažního rodinného domu, nechcete za výtah utratit veškeré jmění a navíc zápasíte s nedostatkem prostoru, jsou tu jednoduché domovní a domácí výtahy.
Ty jsou určeny převážně pro instalace do soukromých objektů jako jsou bytové a rodinné domy, vily, haciendy a venkovské usedlosti. Zkrátka všude tam, kde potřebujete (často i dodatečně) vybudovat za relativně málo peněz bezbariérový přístup.
Pro rodinné domy
Technické řešení se snaží kombinovat kvalitu a spolehlivost při využití jednoduché technologie s požadavkem na minimální stavební prostor. Výhodou oproti klasickému výtahu jsou jednak nižší pořizovací náklady, jednak nižší provozní náklady. Montovat takový výtah lze buď se samonosnou ocelovou konstrukcí (šachtou) pro vnitřní či venkovní instalaci, nebo do klasické zděné či betonové šachty. Pohon může být lanový, hydraulický nebo šroubový. Cena regulérního výtahu s pohodlnou kabinou (řekněme 90 x 120 cm, nosnost 300 kg) spojujícího pouze dvě podlaží by se mohla vejít do limitu 400 000 Kč. Každá další stanice zařízení prodraží rámcově o 50 000 Kč. Pokud je třeba vytvořit ještě samonosnou ocelovou šachtu, může to realizaci prodražit o 100 až 250 tisíc. Je však třeba říci, že cena se vždy stanovuje individuálně a může být o něco nižší nebo vyšší (podle konkrétních podmínek a požadovaného komfortu).
Minivýtahy a plošiny
Připadá vám výše nastíněné řešení příliš drahé? Nevadí – není jediné! Můžete zvolit hydraulický minivýtah se skutečně minimálními nároky na prostor i elektrickou energii, případně plošinu s hydraulickým nebo lanovým pohonem. Pro minivýtah není potřeba žádná strojovna, pohon jednoduše umístíte do boxu vedle výtahu. Provozním bonusem je nízký příkon hydrauliky. Montáž je velmi rychlá (jeden pracovní týden), obsluha snadná a přehledná (pomocí displeje). Plošina již není regulérním výtahem, leč představuje nejlevnější bezbariérovou variantu. Může být nainstalována jak svisle, tak i ve schodišťové verzi, kdy svým pohybem prostě kopíruje šikminu schodiště. Instalace je možná na jednoramenná i víceramenná schodiště s mezipodestami. Pojezdy plošin mohou být přímé, nebo točité (zatáčka o 90 či 180°).
Výtahy pro bytové domy
Bytový dům – to je zpravidla jiná kategorie. Rozměrová, hmotnostní a bohužel i cenová… Šířka se pohybuje běžně od 100 až do 200 cm (200 cm umožňuje otáčení invalidního vozíku), hloubka od 120 do 150 cm. Nosnost se pohybuje od 450 až do 1 300 kg. A cena? Jen u výtahu samotného – bez šachty – začíná přibližně na 700 000 Kč. Daleko výrazněji roste s počtem podlaží než s velikostí a nosností kabiny. Například u šestipodlažního objektu vyjde menší osobní výtah (nosnost 450 kg) zhruba na 750 000 Kč, větší (nosnost 630 kg) přibližně na 800 000 Kč. Zato u dvanáctipodlažního objektu budou ceny stejných výtahů v cenové hladině 1 200 000 Kč až 1 300 000 Kč. Jinými slovy: Když se už pro instalaci rozhodnete, nesnažte se ušetřit na velikosti výtahu!
Text: Vít Straňák; Foto: se souhlasem firem Výtahy Holý, Lift Components, Otis, Výtahy Ostrava, Výtahy Triplex
Historie výtahů
• První zdvihadla se používala již v hloubi středověku: Bezpečně jsou vystopována do 3. století před naším letopočtem a lze předpokládat, že našla využití už při dávných monumentálních stavbách po celém světě. Tato zdvihadla byla ovládána zvířecí silou, lidskou silou nebo vodním mechanismem.
• Zdvihací zařízení podobné tomu, jaké známe dnes, bylo vynalezeno během 18. století a jeho původním pohonem byla pára. V pozdější aplikaci byl píst parního stroje vložen do podzemního válce a kapalina, nejběžněji voda, byla vstřikována do válce. Píst se zvedal tlakem vody a klesal, když byla voda vypuštěna.
• „Otec“ dnešních výtahů se poprvé objevil v 19. století ve Velké Británii: s použitím lana, kladky a závaží zvedal břemena podél šachtové zdi.
• Výkonný výtah debutoval v polovině 19. století v USA. Elisha G. Otis představil v roce 1853 první bezpečný výtah v městské budově „New York Crystal Palace“. Překonával dvě podlaží a byl vybaven bezpečnostní brzdou.
Zásobovací výtahy
• Zachtělo se vám dopravovat jídlo nebo jiné drobné náklady mezi podlažími rodinného domu? Žádný problém! Jídelní a malé nákladní výtahy mohou mít nosnost od 50 kg až do 300 kg.
• Zásobovací výtah může být buď v nerezovém provedení, nebo v levnější lakované verzi. Pohon je zpravidla lanový.
• Jídelní výtah může mít nakládání ve výšce parapetu (pak je pohon umístěn pod nakládacími dvířky dolní stanice), nebo ve výšce podlahy (pak je pohon nad dveřmi horní stanice).
• Orientační cena malého zásobovacího výtahu (nosnost 100 kg, podlahová plocha 80 x 80 cm)) bez šachty je 250 až 300 tisíc Kč.
Datum vydání: 13. 10. 2021