Vyřešte přehřívání interiéru vhodným zastíněním

kazetové interiérové rolety

U kazetové rolety je navíjená látka uložena do hliníkového pouzdra, což lépe chrání stínicí látku i ovládací mechanismus. Foto: Arcointerier

Horkých dní v posledních letech přibývá a s nimi přichází naléhavá potřeba účinně vyřešit přehřívání interiéru. Možností výběru vhodné stínicí techniky je mnoho.

Zastínění lze rozdělit na dva základní typy – interiérové a exteriérové. Interiérové stínění je možné řešit většinou kdykoli, zatímco na exteriérové je vhodné myslet už v rámci projektu novostavby nebo rekonstrukce domu. Předokenní rolety nebo žaluzie, ale také markýzy se instalují do kazet upevněných nad okna a je dobré na to pamatovat ještě před nahozením finální omítky nebo obkladu fasády, aby nedošlo k jejich poškození, porušení rámu oken nebo případně ke vzniku tepelných mostů při montáži do překladu.

Z interiérového stínění máte na výběr látkové rolety, rolety den a noc, hliníkové nebo dřevěné horizontální žaluzie, žaluzie plisé a Duette, vertikální žaluzie, japonské stěny, římské rolety nebo klasické závěsy. Jednotlivé druhy stínění se mohou lišit i způsobem ovládání. Vedle manuálního existuje i elektronické pomocí dálkového ovladače. To lze optimálně využít například u střešních oken, zastínění zimní zahrady či u velkých prosklených ploch fasády.

Plisé žaluzie Duette na střešní okna

Plisé žaluzie Duette značky Leha lze použít na běžná i střešní okna a díky struktuře včelí plástve vynikají i termoregulačními vlastnostmi. Foto: Diamond Design

Design a funkce

Volba konkrétního typu zastínění se řídí řadou kritérií. Vedle ceny hraje roli i druh interiéru, do něhož je určeno, a jeho funkce. Hlavním úkolem stínění zejména v letních měsících je samozřejmě regulace teploty v místnosti. Kromě toho ale může sloužit i k úplnému zatemnění, dokáže účinně tlumit hluk a exteriérové typy mohou dokonce zvyšovat bezpečnost, protože tvoří bariéru proti násilnému vniknutí do domu.

Screenové rolety do interiéru

Screenové rolety do interiéru propouštějí světlo, jsou odolné proti povětrnostním vlivům a lze jimi i větrat. Je jimi vidět zevnitř, ale nikoli zvenčí. Foto: Vekra

Design jednotlivých druhů stínění výrazně ovlivňuje styl místnosti a většina jmenovaných typů se dobře uplatní zejména v moderních domácnostech. Pro stylové interiéry se hodí klasické látkové závěsy či římské rolety, které lze s běžnými roletami či žaluziemi kombinovat.

Exteriérové stínění

Stínění exteriéru bývá většinou účinnější než interiérové, s jeho montáží je však obvykle třeba počítat ještě před začátkem výstavby. Některé typy se ale dají instalovat i dodatečně. Mezi nejpoužívanější druhy exteriérového zastínění patří předokenní hliníkové rolety, předokenní žaluzie, screenové rolety ze speciální tkaniny, markýzy, pergoly, stínicí plachty apod. Hlavní výhodou většiny typů stínění je snížení tepelné zátěže interiéru, ale často i hluku a ochrana před UV zářením. Hliníkové předokenní rolety navíc pomáhají zvýšení bezpečnosti.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Hornbach, Arcointerier, Isotra, Vekra, Diamond Design, MK-rolety, Samé žaluzie

Datum vydání: 12. 7. 2024

Edit: