Vyměňte okna v bytě chytře

Opět vás překvapilo, jak netěsnícími okny proudí do vašeho bytu chlad. Výměna starých oken za nová je řešení, které pocítíte hned. Nečekejte až na jaro, vybírejte nová okna už nyní. Co byste měli vědět, než se pustíte do výměny?

1. Okna volte podle konkrétního umístění vašeho bytu

Při výběru oken zvažte především polohu vašeho bytu s ohledem na venkovní hluk, poryvy větrů a deště. Bydlíte-li v přízemí, přemýšlejte o pořízení bezpečnostních prvků na ochranu před zloději. Pokud máte malé děti, můžete je chránit buď speciální pojistkou, nebo zamykací kličkou.

Nezapomeňte na doplňky – parapety a sítě. Pořiďte si s okny i účinné stínění venkovní nebo vnitřní, které zajistí komfort vašeho bydlení. Pokud vše vyřešíte najednou, ušetříte peníze i čas a vše společně bude bezvadně ladit a fungovat.

1

2. Nenechte se zmást mýty o oknech

Tepelně izolační vlastnosti oken záleží na stavební hloubce profilu a izolačním zasklení, nejsou otázkou materiálu nebo počtu komor u plastových oken.

Tradiční mýtus, že plastová okna nedýchají, je také zcela mimo – vaše současná okna dýchají, tedy táhne jimi, nová budou těsnit. Po výměně se budete muset naučit správně větrat a nastavit optimální interiérovou teplotu.

Pokud se nemusíte omezovat požadavky památkářů nebo jinými předpisy, vězte, že i plastová okna vám budou dlouho a dobře sloužit. Poskytnou optimální poměr cena – kvalita a nebudete muset věnovat zvláštní péči jejich povrchové úpravě. Standardem jsou dnes plastové profily se stavební hloubkou větší než 70 mm. Pokud bydlíte ve vyšším patře, kde fouká, potřebujete utlumit hluk nebo se venku více práší, zvolte plastový profil se středovým těsněním.

Budete-li pořizovat dřevěná eurookna nebo špaletová okna, zajímejte se o kvalitu jejich povrchové úpravy. Rozhoduje o tom, jak moc péče budete muset věnovat údržbě povrchu oken.

2

3. Pečlivě vybírejte zasklení

Zasklení má vliv nejen na tepelnou izolaci. Speciální zasklení dokáže ochránit před hlukem i před zloději, bydlíte-li v přízemí. Nejžádanější je v současnosti trojsklo. Pokud potřebujete seriózně řešit ochranu před městským hlukem, pak vám ale obyčejné trojsklo příliš nepomůže, musíte sáhnout po protihlukovém zasklení. Bonusem může být to, že je současně i bezpečnostní.

3

4. Správná montáž se vyplatí

Nesprávnou montáží zničíte i ta nejkvalitnější okna. Nemyslíme tím jen osazení, zafixování, ale především správné ošetření připojovací spáry proti průniku vlhkosti. Dnes již nestačí izolační pěna. Vyplatí se svěřit montáž odborníkům.

4

5. Co můžete čekat po výměně oken?

Správně seřízenými okny by nemělo táhnout. Přebytečnou vzdušnou vlhkost tak musíte odvětrat, protože už nemůže sama unikat netěsnícími okny. S novými okny se zpočátku budete muset sžít, velmi dobře pomůže i vlhkoměr.

Nejúčinnější je krátké intenzivní větrání, zejména v místnostech se zvýšenou vlhkostí, a to je i tam, kde máte více květin. Po ránu v ložnici byste měli nejen dobře vyvětrat, ale i vytáhnout žaluzie či rozhrnout závěsy, zabráníte tak rosení oken. Pro kuchyň a koupelnu platí stejná pravidla. Větrání a optimálně nastavená interiérová teplota jsou prevencí případného vzniku plísní.

Solidní dodavatel by vám měl vyrobit okna na míru a to chvíli trvá. Pokud začnete s výběrem oken již nyní, můžete využít mimosezónních akcí a na samotnou výměnu dojde až na jaře, i když díky speciálním technologiím lze provádět montáž oken i při teplotách pod bodem mrazu.

Datum vydání: 28. 1. 2016

Edit: