Vyhrajte boj proti nepořádku
Srovnejte si psychiku, a to nejen domácím úklidem s moderními pomocníky, ale také vhodným uspořádáním věcí. Jak na to?
Vaše domácnost by měla být nejen čistá, ale také chytře uspořádaná. K tomu je nutné osvojit si některé prospěšné návyky.
Všechno má své místo
Pro všechny předměty byste měli mít doma speciální místo a samozřejmě je po použití vždy vracet tam, kam patří. Jestliže zjistíte, že rodina neukládá věci tam, kam má, domluvte jí a také zauvažujte, zda není daný úložný prostor třeba špatně přístupný, neoznačený (takže nepřehledný) apod.
Nehromaďte zbytečně věci
Vyhněte se slevám (například typu kupte dva kusy a jeden dostanete zdarma). Každý předmět, který přinesete domů, zabere prostor a také se o něj budete muset starat. A nekupujte zboží, které nemůžete vrátit nebo vyměnit. Často totiž až doma zjistíte, že koberec, který se vám tak líbil v prodejně, do bytu zkrátka nesedne. Také se vyvarujte nákupu věcí, které si myslíte, že budete potřebovat někdy v budoucnu. Situace se totiž může velmi rychle změnit.
Dvacet procent volného místa
Uvědomte si, že pokud jsou úložné prostory zcela zaplněny, hůře se v nich orientujete a také se špatně uklízejí. Takže například v zásuvce ponechejte vždy trochu volného místa, abyste v ní mohli předměty volně přesunovat a také ukládat ty nové.
Jedna věc sem, druhá ven
Toto pravidlo neuplatníte vždy, ale v zásadě se řiďte tím, že když kupujete do již zařízené domácnosti něco nového, mělo by to nahradit nějakou stávající věc. Jinak vám budou věci nekontrolovaně přibývat a byt začne být zavalený zbytečnostmi. Dobře to tak funguje nejen s potřebami pro domácnost, ale také s hračkami nebo oblečením. I když je samozřejmě jasné, že bydlení vždy přizpůsobujete současné situaci a měnícím se potřebám rodiny.
Kouzelná krabice
Pořiďte si krabici na věci, které chcete darovat. Další menší krabici můžete umístit rovnou do šatní skříně a do ní dávejte oblečení, o němž se rozhodnete, že je už nechcete. Jakmile se krabice naplní, věci rozdejte nebo odneste do kontejneru na textil. Zbavovat se postupně menšího množství nepořádku je mnohem jednodušší.
Jak udržet byt uklizený:
- Začněte ustláním postele – pokoj pak vypadá úhledně.
- Neopouštějte místnost s prázdnýma rukama – když jdete z pokoje do pokoje, využijte to a přeneste potřebné věci jinam.
- Zapojte celou rodinu – naučte děti plnit úkoly přiměřeně jejich věku, mohou si uklízet bundu, boty, hračky atd.
- Každý den proveďte 15minutový úklid – ideálně každý z rodiny.
- Rozpoznejte problematická místa – často je to předsíň, kuchyňská deska, jídelní stůl – a zaměřte na ně pozornost, proč věci končí právě tam.
Nejvíc bakterií není na záchodovém prkénku, ale na kuchyňské desce!
text Vanda Jesenská
foto se souihlasem firem Hobot, Kärcher, Leifheit, Henkel
Datum vydání: 12. 5. 2022