Výhled motivem přestavby
Atraktivní interiéry zaujmou exkluzivním designem a luxusními materiály, ale při jejich prezentaci se často zapomíná na to podstatné – kvalitní bydlení je totiž založeno hlavně na dobrých provozních vztazích, správné funkci a propojení s okolním prostředím. Teprve v takovém souladu dostává smysl i krásný nábytek nebo dokonalý detail.
Při hledání nového bydlení se mladý manželský pár nadchl pro byt v novostavbě především pro hezké přírodní prostředí a otevřené výhledy na protější zelené stráně chráněné oblasti, kde se určitě nebude stavět. Samotný mezonetový byt měl sice obytný prostor přes obě podlaží s vysokým jižním oknem a velkou navazující terasou, ale celková dispozice byla (jemně řečeno) podivná. Maličké místnosti soukromých pokojů a nedostatečné zázemí byly v přímém rozporu s velkorysým loftovým pojetím.
Už přímý vstup do obývacího pokoje bez předsíně a šatny vzbuzoval rozpaky, navíc obytný prostor působil dojmem „bazénu“ či velké vany, výškově byl zapuštěn hluboko pod úrovní vysokého okna s krásným výhledem. Naopak terasa svou podlahou navazovala na parapety, takže člověk zabořený do pohovky v obývacím pokoji by z podhledu viděl sotva na nohy osobám na terase (možná i pod sukně), ale výhledů do krajiny by si příliš neužil.
Nelogickou návaznost interiéru a terasy ještě násobila nepřívětivá podoba schodiště a galerie horního podlaží. Schody zabíraly příliš mnoho prostoru (bez dalšího využití pro jiné funkce), galerie v patře vytvořila před schodištěm úzký nevyužitelný pruh a vedle ní do převýšeného obytného prostoru slepě zíralo luxferové okno koupelny.
Dříve než se manželé rozhodli byt zakoupit, obrátili se na architekty ze studia DELICODE, zda by vůbec bylo možné upravit byt do smysluplné podoby. Návrh přestavby, který Václav Derner a Silvie Juríková zpracovali, je však přesvědčil.
DISPOZICE SKUTEČNĚ LOFTOVÁ
Pro interiér byly zásadní především změny dispozice: původní příčky byly zcela odstraněny, nové umožnily vhodnější návaznosti jednotlivých prostorů a využití každého čtverečního metru. Na svém místě zůstala jen instalační šachta, přitom její hmota byla potlačena v rámci ostatních úprav.
Obytný prostor se díky zvednuté podlaze dostal téměř na úroveň okna, k výstupu na terasu teď stačí pouze dva schody – interiér a exteriér se tak propojily. Nové schodiště má zkrácené nástupní rameno, dva stupně jsou řešeny „nábytkově“ jako vyrovnání úrovní mezi předsíní a novou podlahou obývacího pokoje. Schodiště obtáčí vestavěné skříně, ze strany pokoje ho uzavírá příčka a nábytková sestava, pod ním vznikla prostorná spíž přístupná z kuchyně. Vlastně se v nové dispozici zcela ztratilo, netrčí do prostoru jako v původním řešení.
K přirozenému začlenění šachty a schodů do interiéru pomohlo také vykonzolování galerie směrem do obytného prostoru. Dřevem obložený strop patra vytvořil výraznou horizontálu, která změkčuje přechod převýšeného prostoru do dvou podlaží. Dříve bylo rozhraní vymezeno příliš tvrdými plochami. Výsledný dojem je mnohem útulnější, horní patro se promítá pouze jako vystupující linie stropu a průhledné – neomezující – pokračování prostoru. Zvětšená galerie (původně pouhý průchod s málo hlubokými skříněmi) se stala šatnou i relaxačním prostorem pro posezení s knihou, její napojení na výhledy do krajiny dostalo nový smysl. Stejné výsady se dostalo i hlavní koupelně. Namísto příčky s luxferovým oknem získala rohové prosklení od stropu až k podlaze. Koupelna se tak plošně zvětšila a přímo z vany se otevírá úchvatný obraz přírodní scenérie.
POHODLÍ V KAŽDÉM POKOJI
Dispoziční úpravy zcela proměnily také ostatní místnosti bytu. Původní kuchyň počítala s módním, ale zbytečným (a průchodu bránícím) barovým pultem, zato dobře vařit by se v ní asi nedalo, neměla potřebnou pracovní plochu ani dostatek úložných prostor. V upravené dispozici získala dvojnásobnou délku sestavy a velkou spíž, namísto baru má přímou návaznost na velký jídelní stůl pro 6 osob, za ním i na terasu.
Ze dvou maličkých dětských pokojů se stal jeden větší, do kterého se vchází přes velkorysou šatnu s oknem a rozkládací pohovkou (místnost se v případě potřeby může využít jako pokoj pro návštěvu). Koupelna se přimkla ke schodišti a uvolnila místo kuchyni; v nové poloze slouží i jako pohotovostní WC pro obytný prostor nebo příležitostné zázemí pro hosta.
Mnohem vyšší komfort po přestavbě získalo i patro se soukromou zónou rodičů. Tady se mnohonásobně zvětšily úložné prostory – nejen na zmíněné galerii, ale také v samostatné šatně s denním světlem (dříve pracovně), kde je zakomponován i kosmetický stolek.
Otevření koupelny vůči výhledům má velký přínos pro samotnou ložnici, která se s koupelnou může propojit. Průhled přes koupelnu do přírody je podstatně optimističtější, než by dokázalo poskytnout malé severní okno. To už se zvětšit nedalo, ale výraz „kukátka“ potlačily záclony a závěsy překrývající celou stěnu s oknem.
VIZITKA BYTU
Užitná plocha: 105 m2
Podlahy: masivní dubová, v koupelně velkoformátová dlažba
Schody: obklad dubovým dřevem
Obklady: podhled dubové dřevo, v kuchyni sklo, v koupelně velkoformátová keramika
Nábytek: kombinace lakovaných a dýhovaných skříní či obkladů
Vytápění: teplovodní, konvektory a radiátory
SOULAD FUNKCE A VZHLEDU
Barevné a materiálové řešení podporuje velkorysost, otevřenost a bohaté prosvětlení denním světlem. Zvolená základní kombinace bílé barvy a dubového dřeva prochází celým bytem a stmeluje ho do jediného volně plynoucího prostoru. Je nadčasová, nepodléhá módním trendům, neboť působí přirozeně na lidskou psychiku (neomrzí se, nedráždí), přitom umožňuje doplnit interiér další libovolnou barvou v drobných akcentech. Na kovové okenní rámy barevně navazují šedivé úložné skříňky se zakomponovaným krbem, velká rohová pohovka vyrobená na míru, židle a detaily nábytku, spotřebičů nebo zábradlí galerie. Úložný nábytek byl spolu s obklady a všemi stavebními prvky interiéru vyroben na zakázku podle návrhu architektů, zařízení a stavba byly řešeny společně v jedinečném souladu.
Velkou roli hraje promyšlené umělé osvětlení. Bodová světla v podhledech doplňují světelné linie, které zdůrazňují rozdílné funkce interiéru, navozují odlišné a podle nálady měnící se atmosféry. Ústředním osvětlením je světelný obdélník nad hlavním obytným prostorem, vytvořený pomocí sníženého podhledu v okrajích stropu. Právě ten se nejvíce uplatňuje při pohledu z terasy, odhaluje to podstatné z hodnot bytu: jeho prostorové řešení a dokonalé propojení s exteriérem v obou podlažích.
Ing. arch. Václav Derner, Ing. arch. Silvie Juríková / DELICODE
DELICODE je kreativní studio zabývající se architekturou a designem nábytku. „Jeto příběh o tom, jak se tužka potkala s nepopsaným listem papíru“, říká architekt Václav Derner. Jeho setkání s investorem Marcelem Gecovem vedlo k založení studia v roce 2012. Sledují nové trendy a navrhují nejen nadčasové individuální bydlení vytvořené lidem doslova na míru. Podle jejich představ a potřeb, od návrhu až po realizaci.
Kontakt:
DELICODE
Krocínova 333/3
Praha 1-Staré Město
tel.: 776 025 729
Datum vydání: 12. 10. 2015