Vyberte střešní krytinu
Pokud zvolíte tu správnou, nemusíte se obávat silných větrů, přívalových dešťů ani vytrvalého sněžení či vydatného krupobití. Střecha vám bude po dlouhá desetiletí sloužit, aniž byste museli neustále investovat do jejích oprav.
Při výběru střešní krytiny byste měli nejprve vyřadit ty druhy, které se na váš dům z nejrůznějších důvodů nehodí – například kvůli tvaru nebo únosnosti střešní konstrukce. Počítáte-li s obytným podkrovím, pamatujte na to, že některé druhy střešních krytin se obtížně zateplují nebo izolují proti hluku. A také je dobré mít na paměti, že zejména v chráněných krajinných územích se k nové střešní krytině vyjadřují úředníci stavebního úřadu i památkáři či ochránci přírody. Před nákupem materiálu si také ověřte, zda vaše rozhodnutí schválí a doporučí statik, který musí vypracovat statický posudek krovu.
KLASIKA – PÁLENÁ TAŠKA
Největší klasiku mezi střešními taškami představuje pálená taška, vyráběná ze speciální hlíny a vody. Tašky jsou vyráběny zpravidla ražením do sádrových forem, což jim zajišťuje hladký povrch a vysokou tvarovou přesnost. Výhodou je fakt, že jde o ekologický materiál s dlouhou životností, s vysokou mrazuvzdorností a odolností vůči agresivním složkám v ovzduší. Povrchové úpravy – engoba a glazura, zase eliminují zanášení krytiny nečistotami. Bezpečný sklon se liší u jednotlivých druhů tašek – některou lze doporučit již od 22 stupňů. S vhodnou doplňkovou hydroizolační vrstvou je možné některé typy použít již na střechy o sklonu 12 stupňů. Běžné typy tašek, včetně bobrovek, se pokládají na střechy o sklonu od 20 stupňů. Hmotnost pálených tašek se pohybuje v rozmezí od 40 do 70 kg/m2.
TAŠKY Z BETONU
Betonové střešní tašky jsou vyráběny z vysoce kvalitních surovin: písku, vody, portlandského cementu a pigmentů oxidu železa. Jsou pevné, trvanlivé a mrazuvzdorné. V průběhu let se pevnost krytiny zvyšuje. Betonová střešní taška se vyrábí v široké paletě barev – od přírodních tónů až po neotřelé barvy, jako je například modrá. Povrchová úprava betonových tašek zahrnuje širokou nabídku od přírodního povrchu přes standardní dvojitou povrchovou úpravu, povrch s ochrannou vrstvou Protectoru až po Star představující novou technologii výroby střešních tašek. Povrchová úprava Protector zvyšuje ochranu střechy proti zašpinění, mechu, proti mechanickému otěru a zvyšuje barevnou stabilitu střechy. Betonové tašky vyrobené technologií Star mají výrazně hladký povrch, který zvyšuje jejich odolnost před zašpiněním, usazováním mechů a zvyšuje ochranu krytiny před povětrnostními vlivy. Do povrchu integrované pigmenty brání přehřívání střechy. Betonová krytina spolu se střešními doplňky vytvoří komplexní inteligentní střešní systém. Metr čtvereční pořídíte již za cenu od 208 Kč bez DPH.
NEŠKODNÍ NÁSTUPCI ETERNITU
Přestože se jim lidově většinou stále říká eternit, se zdraví škodlivou azbestocementovou krytinou už dnešní zdravotně i ekologicky nezávadné cementovláknité desky nemají nic společného. Vyrábějí se ze směsi cementu a syntetických vláken a jejich povrch se ošetřuje barvou, kterou není třeba obnovovat. Používají se na zastřešení, ale také na obklady fasád a štítů. Tato krytina má ve srovnání jak s pálenou, tak s betonovou taškou velmi nízkou hmotnost, vyrábí se ve tvaru různých šablon i klasických vlnovek. Šablony se používají na střechy o sklonu od 18 stupňů (cena od 235 Kč/m2 bez DPH), vlnovky (cena od 170 Kč/m2 bez DPH) jsou vhodné již na střechy se sklonem od 10 stupňů. Také vláknocementové krytiny se vyrábějí v různých barvách. K jejich přednostem patří především kromě zmíněné nízké hmotnosti i dlouhá životnost, vynikající tvarová přesnost a hladký povrch. Poškozené prvky se ale obtížně vyměňují, protože střecha není pochozí.
Jak na sníh
Střešní plášť musí být odolný vůči klimatickým vlivům a účinkům sněhu hromadícího se
na něm. K zamezení skluzu sněhu ze střechy se používají zachytávače a zábrany, jejichž typ
a rozmístění by měl určit odborník, aby systém měl správnou účinnost a náležitou nosnost.
Volbu a rozmístění ovlivňuje klimatická oblast, plocha střechy, délka krokve a typ krytiny.
BITUMENOVÉ KRYTINY
Bitumenové střešní krytiny se vyrábějí z asfaltové lepenky pokryté tenkou vrstvou speciální minerální nebo keramické drtě, jíž je hustě posypána. Mohou mít různé tvary – mimo jiné i střešních tašek. Asfaltové šindele nacházejí uplatnění na střechách se sklonem od 15 stupňů. Vzhledem ke své nízké hmotnosti, pohybující se v rozmezí 10–15 kg/m2, jsou vhodné pro krovy, které nedovolují vysokou zátěž krytinou, a také pro atypické stavby, protože se snadno přizpůsobují i složitým tvarům střechy. Dalšími přednostmi této krytiny je její snadná instalace i to, že se vyrábí v různých odstínech, a v neposlední řadě i přijatelná cena. Metr čtvereční koupíte již za cenu od 160 Kč.
PLECHOVÉ KRYTINY
Na šikmých střechách se do role střešní krytiny často obsazuje i plech, a to z různých materiálů, v rozličných tvarech, profilech i povrchové úpravě. V plechovém provedení bez povrchové úpravy současný trh nabízí krytiny měděné, nerezové, titanzinkové a hliníkové. První dva druhy se na obytných domech používají velmi zřídka, neboť jsou značně drahé. Podstatně častěji nachází na střechách uplatnění další materiály, rovněž nevyžadující povrchovou úpravu a údržbu – titan-zinek a hliník. Krytiny z pozinkovaného ocelového plechu je nutné v pravidelných intervalech ošetřovat proti korozi, což jejich cenu při současných cenách nátěrových hmot může několikanásobně navýšit. Výhodnější je ocelová krytina, která je již od výrobce pozinkována a opatřena několikavrstvým nátěrovým povlakem na bázi plastické hmoty. Střešní krytiny z kvalitního ocelového plechu opatřeného na povrchu silnou vrstvou plastu jsou velice odolné a mají dlouhou životnost. Metr čtvereční pořídíte za cenu od 400 Kč. Vysokou životnost má také ocelový plech oboustranně žárově pokovený slitinou zinku, hliníku a křemíku, jehož cena se pohybuje kolem 200 Kč/m2, s posypem kamennou drtí nebo keramickým granulátem pak kolem 500 Kč/m2. Podobnou povrchovou úpravu jako ocel mohou mít i hliníkové plechy, jejichž cena se pohybuje kolem 400 Kč/m2. Plechové střechy jsou vhodné do města i na venkov; často se používají i ve vysokohorských oblastech, kde dobře odolávají extrémním povětrnostním podmínkám. Výhodou je i to, že jsou nenáročné na údržbu, mrazuvzdorné, a na rozdíl od betonových a pálených tašek velmi lehké – i pod 3 kg/m2. Nejmenší povolený sklon pro plechové šablony je 22 stupně (hliníková falcovaná šablona). Kromě hladkých plechů jsou dnes na trhu i plechové střechy maximálně imitující tvarem i barvou klasické tašky; ty nacházejí uplatnění již na střechách o sklonu od 12 stupňů výše. Výhodou plechových střešních krytin je jejich nízká hmotnost a odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkám. Slabší stránkou je nižší zvuková izolace, i když existují krytiny s protihlukovými pásky.
další možnosti
Trh nám nabízí ještě další střešní krytiny, které však nenacházejí uplatnění na moderních obytných objektech. Jedná se například o dřevěný šindel. Šindele se vyrábějí ručně nebo strojově ze smrkového, modřínového nebo jedlového dřeva. Další historickou krytinou jsou došky, svazky slámy dlouhé 60 –140 cm. Jedná se o velmi lehkou krytinu, která má dobré tepelně izolační vlastnosti. Dlouho však nevydrží (při náležité údržbě okolo 20 let), a navíc hrozí, že lehce vzplane. Přitom jde o jednu z nejdražších střešních krytin. Do třetice – střešní kameninová krytina s glazurou je minimálně nasákavá, je mrazuvzdorná a stálobarevná. Její hladký povrch znemožňuje usazování nečistot, takže nepotřebuje údržbu po celou dobu své životnosti. Je vhodná na střechy, na které lze položit klasické pálené tašky. kameninové krytiny mohou mít různé barvy, rozměry a tvary, jsou však mnohem dražší než pálené nebo betonové střešní tašky.
PŘÍRODNÍ BŘIDLICE
Zejména v horských oblastech jsou často k vidění střechy ze štípané břidlice. Tato krytina má výborné tepelně izolační vlastnosti a dobře tlumí hluk. Předností je také její mrazuvzdornost a vysoká odolnost vůči větru a dešti. Přestože by se mohlo zdát, že jde o krytinu s vysokou hmotností, není tomu tak. Metr čtvereční štípané břidlice váží 20–25 kg. Bezpečný sklon střechy je 25 stupňů. Jedinou nevýhodou této přírodní střešní krytiny je vyšší cena, která se pohybuje v rozmezí 700–1200 Kč/m2.
PLASTOVÉ KRYTINY
Přibližně čtvrt století trh nabízí další druhy krytiny, a to plastové. Většinou se vyrábějí z recyklovaných plastů a přísad vytvářejících ochranu před UV zářením a snižujících hořlavost. Plastové střešní krytiny mohou mít tvar klasických střešních tašek nebo dřevěných šindelů. Jsou vhodné na střechy s minimálním sklonem 20 stupňů. K přednostem těchto krytin patří především jejich nízká hmotnost 4,5–7 kg/m2 a velká odolnost. Naopak slabší stránkou je částečná hořlavost. Nízkou cenu – okolo 280 Kč/m2 navyšují náklady na bednění. Krytina se standardně vyrábí v antracitové a černé barvě.
Datum vydání: 10. 3. 2015