Výběr vodovodní baterie a umyvadla
Většinou bývají tím prvním, co po ránu vidíme a čeho se dotýkáme – jejich vzhled a fungování nám jitro mohou zpříjemnit nebo naopak. Záleží na tom, jestli jsme si vybrali správnou dvojici. Máme na mysli vodovodní baterii a umyvadlo.
Obě mají velký vliv na celkový vzhled koupelny a vlastně i na její bezchybné fungování, které zase ovlivňuje váš pocit z pobytu v ní. Měli bychom tam být rádi, užívat si chvíle při čištění zubů, mytí rukou i dlouhé pohledy do zrcadla. Jak baterii, tak umyvadlu se proto sluší věnovat dostatek času při výběru, abychom nesáhli vedle a zároveň je přizpůsobili a zakomponovali do stylu celé koupelny, aby ladily s obklady, sanitárním vybavením a koupelnovým nábytkem.
Jako pod vodopádem
Vzhled koupelnových baterií se v poslední době posouvá co nejblíže přírodě, výrobci chtějí, aby vypadaly téměř jako skutečné přírodní zdroje vody. Ve sprchovém koutě máme dešťovou sprchu, vanu napouštíme baterií s plochou výpustí, která připomíná vodopád, a umyvadlové baterie navrhli designéři podle křivek stromů z tropického pralesa. Zřejmě doufáme, že věrným napodobením zvuku a proudu dopadající vody se přeneseme alespoň virtuálně do opravdové přírody. To se často i podaří, ale musí jít o kvalitní výrobek a dokonalé provedení, pokud možno s dlouhou životností a ekologickou hospodárností. Pokud jde o materiály, nejčastěji se objevují baterie v povrchové úpravě broušený chrom nebo leštěný nikl, nejkvalitnějším materiálem na tělo baterie je mosaz.
V klidu díky termostatu
Dalším kritériem, které při výběru koupelnové baterie hraje důležitou roli, je její bezpečnost. Tu dokonale zajistí termostatická baterie – nastavíte požadovanou teplotu vody a baterie si ji sama ohlídá, nemůžete se tedy náhodou opařit, což ocení hlavně rodiče malých dětí. Teplotu vody lze samozřejmě kdykoliv změnit, ale pouze s vaším vědomím, nikdy ne samovolně. Navíc celá akce proběhne během několika sekund, což běžná baterie neumí. Tento druh baterie kromě komfortního užívání přináší až 50% úsporu za vodu a energii spotřebovanou na její ohřev. Nemusíte tedy litovat počáteční vyšší investice, bohatě se vám vrátí. Cenově se pohybují od 3000 Kč výše.
S pákou, nebo bez ní?
Páková baterie je momentálně mezi uživateli oblíbenější než klasická kohoutková, protože se rychle ovládá, má lepší citlivost při nastavení vody a z toho vyplývající menší spotřebu. Kohoutkovou baterii využijete třeba při napouštění vody do vany, kdy není nutné mít přesně a rychle nastavený optimální poměr studené a teplé vody – otočíte kohoutkem a napustíte horkou, pak její teplotu doladíte. Současným hitem jsou elektronické bezdotykové baterie, které fungují velmi hospodárně. Vodu pustí pouze v okamžiku přiblížení ruky před infračervený senzor, který reaguje na pohyb, zapíná a vypíná předem nastavený proud vody. Tento druh baterie je ideální hlavně u umyvadel, kde oceníte rychlost a hygienu provozu. Ceny bývají vyšší než u standardních baterií – začínají zhruba na 6000 Kč, setkat se ale můžete i s kousky za 20 000 Kč. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv, nepodceňujte technické provedení a kvalitu materiálu a samozřejmě by neměl pokulhávat ani design. Příliš rafinovaný vzhled možná ohromí návštěvu, ale vám každodenní hygienu spíše zkomplikuje – vsaďte na jednoduchost, funkčnost a také snadnou údržbu.
Jaké umyvadlo je moderní?
Mohlo by se říci, že takové, které plně vyhovuje především vám, je vám ušité téměř na míru. Ale i umyvadlové trendy zažívají časté proměny – stále jsou oblíbené klasické a oblé tvary, setkáte se i s umyvadly hranatými, kruhovými anebo s kousky zcela nepravidelných tvarů – ať už z důvodu designového záměru nebo z ryze praktického, aby se pod ně dala umístit například pračka nebo se pohodlně vešly do malé koupelny.
Z čeho jsou?
Nejčastěji jsou umyvadla k mání z bílé glazované keramiky, ta je také nejčistším a elegantním řešením pro každou koupelnu. Keramiku lze probarvit, většinou podle přání zákazníka a samozřejmostí bývá i antibakteriální úprava, která usnadňuje pravidelnou údržbu a čištění. Můžete zvolit umyvadlo ze syntetického kamene, tento materiál se prodává pod mnoha různými obchodními značkami. Je bezespárý, tedy hygienický a dobře udržovatelný, navíc se snadno vytvaruje do požadovaného tvaru a rozměru. Běžně se již prodávají i umyvadla z nerezu, skla nebo dřeva, samozřejmě speciálně upraveného voděodolnou impregnací.
Dbejte na detaily
Krásné tělo umyvadla může pokazit obnažený nevzhledný plastový sifon. Proto se umyvadla často doplňují krytem – keramickým polosloupkem nebo sloupkem. Chromované provedení sifonu již vypadá lépe a není nutné ho schovávat. Tradičním řešením ovšem je umístit pod umyvadlo koupelnovou skříňku, která, když je vybrána citlivě a vkusně, výborně splní obě funkce – ukryje odtokovou soupravu a ještě poslouží jako úložný prostor. Zápustné umyvadlo se instaluje přímo do desky. V tomto případě je nejdůležitějším bodem dokonale a precizně odvedená řemeslná práce, aby nevznikly praskliny v místech nekvalitních spojů, kterými by pronikala voda a nečistoty – usazovaly by se zde a vytvářely podhoubí pro plísně. Důležitý je i materiál, z něhož je deska vyrobena. Skvělé jsou moderní materiály beze spár (syntetický kámen), případně mramor, žula, sklo nebo nerez, a pokud dřevo, pak jedině s kvalitní hydrofobní úpravou (teak a podobně).
Instalaci svěřte odborníkům
Už při samotném výběru baterie i umyvadla doporučujeme nechat si odborně poradit. Většinou všichni tušíme, že kvalitní baterie má směšovač keramický (říká se mu kartuše), vydrží déle než plastový a nezanáší se vodním kamenem. Ale tím naše znalosti asi končí. Pokud budete na pochybách, vyberte si takového prodejce, který vám navíc k dobrým radám nabídne minimálně pětiletou záruku a v jehož portfoliu jsou zastoupeny produkty od renomovaných světových výrobců. Máte-li vybráno, nechte si vše nainstalovat. Snad jedinou výjimkou jsou baterie nadomítkové, ale u nich si rozhodně předem pečlivě prostudujte návod. Pak byste mohli zvládnout vyměnit nebo připevnit stojánkovou umyvadlovou baterii, nástěnnou vanovou, nástěnný sprchový set a možná bidetovou baterii. O co se ale nikdy sami rozhodně nepokoušejte, je výměna a instalace podomítkové baterie, stojánkové vanové, a zejména baterie solitérní, která vyžaduje samostatný přívod vody.
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
odborná spolupráce Perfecto Design
Foto: archiv firem
Datum vydání: 24. 6. 2016