Vy ale máte krásně čistou vodu!
Obdivné pohledy sousedů a do očí zářící křišťálově průzračná voda… Za trochu úsilí pár týdnů letního dovádění v zahradním bazénu rozhodně stojí. Samotná údržba vody není zase až tak složitá, stačí se jen zorientovat v nabídce trhu, zvolit si to nejlepší a pak se jen pravidelně starat.
Základní dilema, s kterým se setkáte hned na začátku je: bazénová chemie nebo alternativní cesta? A pokud chemie, pak s chlórem nebo bez? V případě úpravy vody pomocí chlóru budete nutné otestovat vodu v bazénu pomocí testeru hodnot pH a případně použít přípravek na jeho úpravu. Hodnota pH označuje kyselost vody a pokud tyto hodnoty nejsou v doporučené normě, nebudou správně účinkovat ani žádné přípravky bazénové chemie.
Dále budete potřebovat i chlorové tablety na dezinfekci vody, přípravek proti tvorbě řas a vločkovač (flokulant) na shlukování nečistot. Vločkovač je skvělá věc – shlukuje totiž okem neviditelné nečistoty do chuchvalců, které se pak snadno zachytí v pískové filtraci. Díky němu bude bazén projasněný a voda zářivě čistá. A zapomenout byste neměli ani na průběžnou kontrolu tvrdosti vody a případně ji upravit.
Jak často čistit?
Alespoň dvakrát týdně v sezoně, mimo ní stačí jednou za týden. Pravidelná kontrola zabere pár minut a rozhodně se vyplatí. Na pomoc při dezinfekci vody si můžete vzít chlorové tablety, jejichž největší předností je, že obsahují tzv. stabilizátor, který postupně do vody vypouští chlor, ten v ní zůstává, neodpařuje se a vy máte jistotu, že se chlor do vody dostává průběžně a ve správných dávkách. Aplikace je snadná – jednou za týden vložíte do plováku chlorovou tabletu, nastavíte rychlost rozpouštění a vhodíte do bazénu.
Voda ošetřená chemicky není ideální pro osoby citlivé na chlór, ani pro malé děti, navíc voda může být nepříjemně cítit chlorem, dráždit pokožku, oči a sliznice, poškodit plavky nebo oslabit pevnost vlasů. Na druhou stranu jsou to právě výrobci bazénové chemie, kteří procházejí nejpřísnějšími testy zdravotní nezávadnosti a pyšní se zdravotními certifikáty. Je jen na vás, jaký způsob údržby vody v bazénu zvolíte.
Chemie bez chlóru
Někteří výrobci nabízejí bezchlorovou bazénovou chemii, která odstraňuje bakterie, viry a plísně bez použití toxických a zdraví škodlivých látek, zabraňuje množení mikroorganismů. Jde vlastně o příjemnou alternativu chlóru navíc s tím bonusem, že má vysoké algicidní účinky – tedy že potlačuje růst řas. Takto ošetřená voda je pak vhodná pro alergiky, astmatiky, ekzematiky i rodiny s malými dětmi. Rozhodně stojí za vyzkoušení, alespoň pro porovnání s ostatními způsoby, přestože cenově je dražší.
Něco zcela jiného
Jako přátelská dezinfekce vody se osvědčují UV lampy, ionizátory a salinátory. UV lampa účinně a bezpečně dezinfikuje vodu působením ultrafialového světla, je neškodná, spolehlivě ničí bakterie, plísně i řasy a brání jejich dalšímu množení.
Ionizátor čistí vodu elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra, pracuje automaticky a výsledkem je čistá voda bez mikroorganismů a řas.
Salinace (čištění vody pomocí soli) je jedním z nejefektivnějších způsobů dezinfekce bazénové vody. Mikroprocesorem řízená elektrolýza produkuje ze slané vody přírodní chlór, který se také účinně vypořádává s bakteriemi, řasami i viry. Voda je nejen čistá, ale nedráždí kůži ani oči. Mírně slaná voda (koncentrace soli v bazénu je desetkrát nižší než v moři) má navíc potvrzené léčivé účinky na pokožku.
Chcete pohodu?
Pokud chcete mít kontrolu čistoty vody v bazénu pečlivě ohlídanou, ale nechcete mít o starost navíc – je pro vás řešením automatická dávkovací stanice. Ta za vás průběžně vyhodnocuje kvalitu vody v bazénu a podle naměřených hodnot sama dávkuje optimální množství bazénové chemie. Tím se snižuje její spotřeba a šetří i čas potřebný k údržbě bazénu – nemusíte měřit kvalitu vody, ani dávkovat čisticí prostředek. Jen se koupete a užíváte si…
Co si pořídit k bazénu?
Bazénové kartáče
-
Na výběr máte různé šířky záběru a v kombinaci s teleskopickými tyčemi dosáhnete snadno všude.
-
Existují i kartáče speciálně tvarované pro hůře přístupná místa (rohy, ohyby).
Bazénové síťky
-
Hladinové slouží ke sběru plovoucích nečistot (listí, tráva, hmyz…).
-
Dnové pro sběr nečistot ze dna bazénu, mají náběžné hrany pro efektivnější sběr.
Teleskopické tyče
-
Zvyšují akční rádius použití bazénových sítěk, kartáčů i mechanických vysavačů.
Krycí plachty
-
Slouží k zakrytí bazénu v době, kdy není používán.
-
Chrání vodu před padajícími nečistotami (pyl, listí, hmyz…).
-
V kombinaci se speciálním polštářem chrání bazén před zatékáním dešťové vody.
Solární plachty
-
Používají se k zakrytí bazénu, kdy se nekoupeme.
-
Absorbují sluneční teplo, přenášejí je do vody a doplňují efekt solárního systému ohřevu vody nebo tepelného čerpadla.
-
Brání zbytečnému chladnutí vody v noci a během méně teplých dnů.
Plovoucí dávkovače
-
Plují volně na hladině a plynule uvolňují do vody bazénovou chemii.
-
Pomocí regulovatelného uzávěru si sami nastavíte vhodnou rychlost dávkování přípravku.
Zdroj: Mountfield
Filtrujete správně?
-
Bazénová filtrace by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6 až 8 hodin, při nadprůměrné zátěži a vysokých teplotách vzduchu za 3 až 4 hodiny.
-
Pokud se rozhodnete pro pískovou filtraci, musí mít dostatečný výkon – dejte přednost filtraci se šesticestným ventilem, který umožňuje pohodlnější obsluhu.
-
Správně zvolená filtrace by měla mít navíc výkonovou rezervu pro předpokládané připojení vysavače nečistot nebo solárního ohřevu vody.
-
Při výběru se rozhodujte podle výkonu a délky záruky. Čím je záruka delší, tím kvalitnější je i filtrace.
Zdroj: Mountfield
Datum vydání: 16. 7. 2015