Vůně hodně prozradí...
Hned u vstupu do bytu většinou zjistíme, ke komu vlastně jdeme. Zpravidla je to směs vůní odrážející život jeho obyvatel. Někdy ucítíme právě dovařené jídlo, v lepším případě vůni květin nebo čerstvě vypraného prádla. Každá domácnost voní jinak.
O atmosféře interiéru rozhoduje kromě mnoha dalších maličkostí, i jak to tam voní. Jsou to drobnosti, které ani nevnímáme, ale citlivý nos hosta může být často překvapen – buď příjemně, nebo nepříjemně. Zásadní pravidlo, abychom doma byli obklopeni jen příjemnými vůněmi, je jednoduché – často větrat, stačí krátce a intenzivně, používat výkonnou digestoř a nebát se vyzkoušet interiérové parfémy, vonné svíčky, difuzéry, esenciální oleje, potpourri a podobně. Vybírat bychom je měli pečlivě a s citem, protože se stanou velmi důležitým, ne-li zásadním kamínkem do mozaiky příjemné domácí atmosféry.
NA VŮNĚ VĚDECKY
„Vůně vytvářejí 75 % našich denních emocí. Chemoreceptory detekují vůně a vysílají impulzy do mozku, ten se je pak snaží rozpoznat a interpretovat. Čich úzce souvisí s částí mozku, která zpracovává emoce a asociativní učení, je přímo propojen s limbickým systémem, jež odráží naše chování, náladu i paměť. Toho využívají například realitní agenti nebo obchodníci, říká se tomu scent marketing a jeho smyslem je vytvořit příjemnou atmosféru, která pomůže klientovi, aby se v daném prostoru cítil příjemně, až božsky. Jedná se o vůně jemné a téměř nepostřehnutelné, které si často ani neuvědomujeme. Bylo například zjištěno, že zákazníci v obchodním centru obklopení citrusovou vůní vnímali prostor jako živější, veselejší, příjemnější a stimulující. Totéž pocítili později obchodníci i na svých tržbách. Prodejci luxusních postelí dlouho hledali vůni, která by dokreslila intimní atmosféru ložnice, a povedlo se jim to až s vůní orchidejí.“ Stanislav Koros, Centrum interiérových vůní ARIA PURA
CO MÁME NA VÝBĚR?
Variant interiérových vůní a způsobů jejich aplikace je mnoho. Obyčejné vonné svíčky mají teplé světlo a krásně navodí uklidňující atmosféru v koupelně nebo v ložnici, některé i pohlcují zápachy a hodí se třeba do kuchyně během vaření. Prostorové parfémy s rozprašovačem slouží k rychlému a intenzivnímu provonění místnosti, oproti tomu tzv. prostorové difuzéry provoní interiér na dlouho, i na několik týdnů až měsíců. Intenzitu vůně lze navíc regulovat množstvím tyčinek, kterými je vůně absorbována. Difuzéry jsou buď mechanické, nebo elektrické. U mechanických se speciální porézní bambusové tyčinky ponoří do nádobky s roztokem (něco mezi gelem a parfémem) a vzlínáním se krásně rozvoní. Elektrické difuzéry jsou intenzivnější, protože vůně z olejíčku, který nakapete do vody, se díky elektřině odpařuje rychleji.
Hodí se do aroma difuzéru i běžné špejle?
Kdepak, pouze ty bambusové, nebo ratanové, mají totiž ve struktuře vzduchové mezery, kterými vonná esence vzlíná směrem vzhůru. U běžných dřevěných špejlí mezery nejsou a tak se vám i při sebelepší snaze nerozvoní.
NĚCO SPECIÁLNÍHO?
Můžete vyzkoušet i pudr do vysavače – jednoduše luxujete a zároveň si provoníte byt. A kdyby se vám nechtělo zrovna luxovat, zkuste keramický kroužek na žárovku – nakapete na něj olejíček a teplo žárovky samo zařídí odpařování a vůni. Existují i keramické nosiče vůní, třeba v podobě oblázků nebo dekorativních doplňků. Jsou vyrobené ze speciální neglazované vysoce porézní keramiky napuštěné vůní. Provonět si můžete i šatní skříně – pomocí vonných sáčků, závěsných sádrových dekorací nebo vonnými papíry, které se vkládají mezi prádlo.
Proč používat bytové parfémy?
Radí Monika White, majitelka obchodů Le Patio.
„Je přirozené, že si pozitivní zážitky a místa spojujeme především s vůněmi a podle nich si je pak pamatujeme. Kdykoliv se s manželem ubytujeme v Dillí v hotelu Imperial, těšíme se na jeho charakteristickou vůni, která nás vždy vítá už v hotelovém lobby. A tak mám Indii navždy spojenou právě s touto vůní. Lidé dnes chtějí, aby jejich dům nejen krásně voněl, ale aby měl i svoji charakteristickou vůni. Jednotlivé místnosti si můžete provonět podle nálady nebo momentální situace. Důležitý je samozřejmě i první dojem, tedy vůně, kterou vy nebo návštěva ucítíte hned po vstupu do bytu a řeknete si – tady jsem doma. Pozornost bychom tedy měli věnovat nejen výběru nábytku a interiérovým doplňkům, ale i vůním, které celkový dojem a atmosféru domova jednoznačně doplní.“
JAK NA AROMA DIFUZÉR?
Po otevření lahvičky do ní vložte bambusové tyčinky, které jsou součástí balení. Čím větší počet tyčinek do lahvičky ponoříte, tím silněji bude vonná esence cítit v interiéru. Intenzitu můžete zvýšit ještě tím, že zhruba jednou týdně vyjmete z difuzéru tyčinky, otočíte je namočenou částí vzhůru a do tekutiny ponoříte tu část, která je suchá. Obecně ale platí, že aroma difuzéry jsou určeny spíše pro malé prostory, jako jsou koupelny, toalety, předsíně či pracovny. Do prostorů větších než 15 m² jsou určeny katalytické lampy, které zajistí dokonalé provonění.
VÍTE, CO VÁM DOMA VONÍ?
Pokud jde o složení vonných difuzérů, většinou jde o směs přírodních aroma olejů a jejich konzervantů. Konzervanty jsou nezbytnou součástí všech aroma difuzérů, které se na trhu prodávají. Bez nich by se přírodní aroma oleje obsažené v difuzéru po jeho otevření velmi rychle zkazilo, jako se zkazí například ovoce, když je necháte ležet volně na vzduchu. Pokud mají difuzéry vydržet v interiéru dlouho, bez konzervantů se aroma difuzér neobejde. Přesto si vždy ověřte složení směsi, kterou kupujete, měla by mít certifi kát, že její složení a použité konzervanty prošly přísnými testy, že výrobek je šetrný k životnímu prostředí a že nebyl testován na zvířatech.
Jak vznikly aroma difuzéry?
S nápadem, jak rychle a efektivně provonět domácnost, přišla italská společnost Culti v roce 1988. Návrháři si všimli proutěných ratanových košů, které byly namočené ve vodě – když se z nich voda odpařila, získaly ideální pružnost a tvarovatelnost. A tak je napadlo spojit vlastnosti ratanového dřeva s osobitými vůněmi – dřevo vůni skvěle absorbuje a při odpařování provoní příjemně své okolí. Zdroj: Aria Pura
BEZPEČNĚ A OPATRNĚ
S difuzérem zacházejte opatrně, i malá kapička roztoku by mohla poničit nábytek. Proto je lepší difuzéry neumísťovat přímo na nábytek, ale vždy raději na podložku. Difuzér by neměl stát ani v blízkosti zdi či závěsu, protože jeho obsah je na bázi oleje a mohl by při doteku způsobit skvrny. Když difuzér doslouží, bambusové tyčky vyhoďte, nikdy je nedávejte, v dobré víře, že vám ještě mohou posloužit, třeba do skříně nebo do prádla. Mohli byste si oboje poničit. Zároveň by tyčky mohly po nějaké době začít plesnivět a zahnívat a to je pak úplně jiná vůně…
Datum vydání: 17. 6. 2015