Všichni ke stolu!
Není nad krásnou domácí jídelnu, v které se schází celá rodina
k dobrému jídlu. Často bývá i ideálním místem k posezení s přáteli.
Z obou důvodů je tedy jasné, že by měla být především praktická,
pohodlná a stylová.
Jídelna bývá velmi často kombinována s kuchyní nebo obývacím pokojem, ale může fungovat i odděleně jako samostatná místnost. Současné trendy ale nahrávají spíše spojenému dispozičnímu řešení. Hlavní prioritou, pokud jde o její vzhled a vybavení, jsou účelnost, praktičnost a jednoduchost. Na okázalé prvky se nehraje, na prvním místě je hlavně vytvoření příjemného prostoru, kam se pohodlně vejde prostorný stůl, židle a všichni strávníci.
ČÍM ZAČÍT?
Samozřejmě, že při výběru rozhoduje především estetická stránka, jestli se vám prostě jídelní stůl, židle či vitrína líbí. Nepodceňte ale i některé praktické detaily, jako jsou snadno omyvatelné plochy nábytku – především stolu, komod, ale příborníku a podobně, stejně tak i jejich bezproblémový provoz – zavírání a otevírání s tichými dojezdy zásuvek. Při výběru mobiliáře se nemusíte omezovat jen stolem a židlemi, můžete vyzkoušet třeba i jídelní lavici rohovou nebo lineární, která bývá často s praktickým úložným prostorem; příruční stolek na odkládání nádobí, pojízdný servírovací pult nebo komodu, do které si vystavíte jídelní soupravu. Nepodceňte také osvětlení jídelny – lustry, lampy a pro vytvoření krásné večerní atmosféry třeba i svíčky.
Chce to pár nápadů…
◗ Otevřené police výborně poslouží jako
předěl místností – obýváku od jídelny. Jsou
funkční a zároveň působí opticky příjemně.
◗ I v jídelně by měla být odpočinková
část – malá pohovka, křesílko s kávovým
stolkem a podobně.
◗ Máte-li v jídelně třeba prostorný a nízký
okenní parapet, neváhejte a vytvořte z něj
další prostor k sezení – pomocí polštářů
nebo koberečku to zvládnete hravě.
◗ Pokud jde o osvětlení, vždy volte teplé
světlo, které příjemnou atmosféru jídelny
podtrhne a nebude protivně svítit do očí.
◗ Udělejte z jídelny středobod domova –
tak by to ostatně i mělo být. Navíc není
určena jen ke stolování, často funguje
i jako pracovna pro děti, kde si píší úkoly,
hrají, skládají puzzle…
◗ Hitem poslední doby jsou jednoduché
dřevěné lavice, které nahradí několik židlí
najednou. Některé v sobě mají dokonce
úložný prostor.
◗ Nebojte se využít starý stůl nebo židle
po babičce, někdy stačí nový nátěr a je to.
CO JE ZÁKLAD
Aby provoz v jídelně nijak nevázl, je dobré se na něj předem trochu připravit. Zamyslete se, kolik lidí se většinou u stolu schází a jak často. Pro čtyřčlennou rodinu, což je klasický příklad, postačí čtyři židle a další dvě až čtyři mějte připravené pro případ návštěvy. Nemusejí být stejné, klidně zvolte skládací, které snadno uložíte, než přijde ten správný čas. Kombinací různých stylů židlí u jednoho stolu dosáhnete zajímavého vzhledu jídelny
v eklektickém stylu. Přihodit můžete třeba i lavici, kterou si oblíbí především děti a je svým
způsobem flexibilní.
ŽÁDNÉ VYLOMENINY?
Pokud styl různých mixů, multifunkční lavice ani skládací židle nejsou váš šálek kávy nebo si netroufáte na „poskládání“ jídelny či jídelního koutu sami, je nejlepším řešením zajít do některého kuchyňského centra nebo showroomu, kde vám s vymyšlením a vybavením jídelny poradí. Dokonce ji i zkombinují třeba s již stávající kuchyní nebo obývacím pokojem. Mějte na paměti, že základem každé jídelny je správně zvolený stůl a pohodlné židle. Od toho by se měl celý váš „projekt“ odvíjet.
Datum vydání: 28. 2. 2015