Vše pro zdravý spánek!
Dostatečně dlouhý, kvalitní a především zdravý. Takový by měl být náš každodenní spánek. Co je k němu třeba? Kromě správných návyků a zdravého prostředí v ložnici je důležitou podmínkou zdravé lůžko – rám postele, rošt a matrace. A právě posledně jmenovanou součást nemusí být snadné vybrat, nabídka je opravdu široká… Jak na to?
Rám postele, rošt a matrace spolu tvoří celek. Zatímco rám může téměř beze změny sloužit mnoho let a kvalitní rošt v podstatě také, u matrace je životnost časově omezena – kvalitní výrobek dobře poslouží osm až deset let. Matraci je tedy nutné podle potřeby obměnit. A i když v mládí následky spaní na nevhodné matraci možná tolik nepociťujete, dobrá matrace je skvělou investicí pro zdraví v jakémkoli věku. Podle čeho poznáte, že je opravdu kvalitní?
TESTY A OSVĚDČENÍ
Zárukou toho, že matrace skutečně udělá něco pro vaše zdraví, není jen pečlivý výběr, ale ideálně především osobní ozkoušení po poradě s odborníkem, který zhodnotí vaše požadavky, vezme v úvahu vaše tělesné propozice, spánkové zvyklosti i případná zdravotní omezení či potíže. Spolehlivou formou záruky je také označení „zdravotní“. „Matrace s tímto označením prokazatelně prošla řadou testování, atesty použitých materiálů, které musí být výrobce schopen doložit klinickým hodnocením a příslušnými certifikáty. Označení zdravotní matrace znamená jistotu, že kvalita a benefity pro zdraví, které výrobce deklaruje, prověřili odborníci a garantují je,“ radí rekondiční masérka Hana Kostrhúnová. Skutečně zdravotní matraci poznáte také tak, že spadá do kategorie výrobků se sníženou daní z přidané hodnoty.
Pojem zdravotní matrace je podle masérky dnes často nesprávně používán – například v reklamách. Označení by mělo být použito jen tehdy, pokud je podloženo osvědčeními a závaznými rozhodnutími příslušných autorizovaných osob či akreditovaných zkušeben. Pokud jde o další atesty týkající se zdravotních kvalit, vhodné je zaměřit se také na test na hořlavost, na absenci škodlivin a alergenů a vlastnosti potahů, které by měly zabraňovat množení roztočů, plísní a mikroorganismů.
ČÍM JE ZDRAVÁ?
Co ale vlastně slibuje označení „zdravotní“, jehož užívání má tak přísná pravidla? „Jako zdravotní je potřeba matrace vnímat ve smyslu použití kvalitních materiálů a ortopedického působení na tělo spáče. Mohou být navrženy tak, aby předcházely bolestem zad nebo je mírnily a poskytovaly co nejkvalitnější spánek. Kvalitní zdravotní matrace zaručuje optimální oporu pro odpočívající lidskou kostru, umožňuje správnou polohu páteře a tím spontánní relaxaci všech svalů na ní upnutých, podpoří léčbu bolestí páteře, nebude je zhoršovat a napomůže tomu, aby nevznikly,“ doplňuje Hana Kostrhúnová.
Dnes si každý může vybrat matraci na míru. Kromě toho nejdůležitějšího, čímž je obecně dobrá služba pohybovému aparátu, lze zvolit také produkt, který bude respektovat případné konkrétní potíže či omezení, například vyhřezlé ploténky, sesedání páteře nebo skřípnuté nervy. Obecně můžete dále vybrat například matraci s bylinnými extrakty, které podpoří léčbu kožních chorob, zánětů v těle nebo regeneraci kloubů. Ti, kteří trpí návaly horkosti, mohou sáhnout po matraci s chladivým efektem a tak dále.
MATRACE JAKO VĚDA
Proč je výběr matrace taková věda? Za každým produktem stojí dlouhý vývoj. Výroba samotné matrace je složitý proces, od myšlenky – návrhu, přes počítačové modely až po vlastní konstrukci a výrobu prototypů. Ty jsou pak pečlivě testovány na různé typy postav a váhové kategorie, výsledky měření vyhodnocují počítačové programy za přítomnosti zkušených technologů a konstruktérů. Každý typ matrace je před uvedením na trh podroben zátěžovým zkouškám, které věrně simulují dobu užívání. Klinické testování je pak vodítkem pro zákazníky, pro které je zárukou, že slibované vlastnosti matrace opravdu má.
Vybírat matraci byste měli opravdu pečlivě. Na počátku by mělo být podobně jako v jiném sortimentu renomé a tradice výrobce. Firma s dlouhou historií nebude riskovat pověst nabízením nekvalitního výrobku a obvykle takové subjekty také investují do výzkumu, spolupracují s odborníky a při výrobě zohledňují moderní vývoj v oboru. Další podmínkou je možnost matraci osobně vyzkoušet, tedy navštívit kamennou prodejnu s vyškoleným personálem a na matraci si několik minut poležet tak, jak jste zvyklí. Některé společnosti již nabízejí i možnost otestovat výrobek doma, matraci na několik dní jednoduše zapůjčí. Ani od sebekvalitnějšího výrobku však nečekejte, že vydrží věčnost nebo že je bezúdržbová a žádná neléčí v pravém slova smyslu. I zdravotní matrace, u které výrobce používá toto označení oprávněně, má jen určitou životnost, letitou bolest zad nezažehná mávnutím proutku a budete o ni muset pečovat. Takže nepodlehněte při výběru nereálným slibům…
Možná je dobré říci si, jak vypadá matrace nekvalitní. Někdy stačí první pohled. Nekvalitní matrace je měkká, nízká nebo jsou v ní při doteku cítit pružiny. Varováním může být také extrémně nízká cena. Při výběru tak srovnejte produkty z podobné kategorie.
SPRÁVNÁ PÉČE
Průměrná životnost kvalitní matrace se pohybuje v rozmezí 8 až 10 let. Potah by měl být ideálně snímatelný a pratelný, lze používat také chránič, savý, prodyšný, ale odolný proti propouštění vlhkosti, který zvýší hygienu lůžka a snadno jej vyperete v pračce. Matrace by měla být umístěna na pevném prkenném nebo pevném lamelovém roštu, aby mohla oběma směry dýchat. Kvalitní matraci na vhodné podložce stačí provětrat jednou ročně, pokud se nadměrně potíte, jednou za čtvrtletí. Po nemoci (viróza a podobně) matraci rovněž vyvětrejte třeba na terase. Snímatelný potah si nechte vyčistit v čistírně také jednou ročně.
NEJVYŠŠÍ KATEGORIE
Nejvyšší zdravotní certifikací matrací v rámci Evropské unie je Medical Device Class 1, označení pro zdravotní produkt první kategorie, který je akceptován ve všech zemích Evropské unie. Takto certifikovaná matrace poskytne dokonalou oporu páteři, kloubům a svalům a navíc odstraňuje tlakové body, zabraňuje tvorbě proleženin a neobsahuje žádné zdraví škodlivé substance.
SPANÍ PRO ALERGIKY
Ti, kteří trpí alergií, by měli s ohledem na své zdravotní omezení vybírat matraci s odpovídajícími vlastnostmi (hypoalergenní materiály). A pozor, není to jen alergie na roztoče. Velmi nebezpečná je třeba alergie na latex. Obecně vybírejte mezi výrobky ze zdravotně nezávadných materiálů bez použití škodlivých chemikálií a podobně. Pro alergiky zejména jsou důležité i vlastnosti lůžkovin – materiál a výplně pokrývek, polštářů, povlečení.
JAK NA POLŠTÁŘ
„Polštář by měl mít speciální tvar, který musí odolávat tlaku hlavy až do váhy přibližně pět kilogramů. Má speciální tvar, který v kombinaci s účinky kvalitních materiálů zmírňuje tlak, poskytuje maximální pohodlí v oblasti šíje a umožňuje šíjovým a ramenním svalům úplné uvolnění. Polštář by neměl vyvíjet na krk příliš velký tlak, protože by mohlo dojít k omezení zásobování mozku krví. Správný anatomický polštář nesmí být ani příliš měkký, protože by páteř nepodepřel a napomáhal by jejímu borcení.“
Hana Kostrhúnová, rekondiční masérka
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2018, které si můžete zakoupit na www.nasobchod.cz.
Datum vydání: 26. 2. 2018