Vše pro dokonalý spánek
Dokonalý spánek rovná se spánek kvalitní. A právě ten je hlavním cílem pobytu v ložnici. Tělo a mysl by tu měly nerušeně odpočívat, nabírat energii a sílu. K tomu však musejí být splněny určité podmínky. Důležité není jen vybavení a jeho účelnost, ale také atmosféra prostoru a samozřejmě ohled na zdraví.
Nejen kvalitní postel, rošt a matrace jsou důležité pro dokonalé podmínky kvalitního spánku. O tom, jak dobře se vám bude v ložnici odpočívat – spát, rozhoduje mnoho dalších věcí, a to často i zdánlivé drobnosti. Pro každého může přitom rušivý element představovat něco jiného. Někomu bude komplikovat usínání třeba červená stěna proti lůžku, jinému příliš nízká postel, dalšímu rozměrný lustr nad postelí, protože podvědomě může vyvolávat obavy, že v noci spadne. Ano, i to je možné, takže pokud se vám špatně usíná nebo spí, pokud se opakovaně ráno probouzíte bez energie, hledejte, kde je zakopaný pes.
RUŠIVÉ ELEMENTY
Mezi ty patří v první řadě televize. Pravidla ozdravného spánku se totiž týkají také okamžiku, kdy uléháme do postele. Měli bychom tak činit až v okamžiku, kdy chceme jít opravdu spát a nikoli trávit hodiny před usnutím povalováním se v posteli a sledováním více či méně zábavných či poučných televizních pořadů. Zákaz vstupu do ložnice ale platí i pro počítače nebo mobilní telefony. Máte v ložnici pracovní kout a na něm neustále zapnutý notebook? Možná právě to je problém – v místnosti, kde přes den trávíte čas pracovními aktivitami, se tělu a mysli hůř odpočívá. Obdobně pokud máte v ložnici zároveň tělocvičnu s trenažéry, činkami, žebřinami, i to může narušovat poklidný a plnohodnotný odpočinek.
Mobilní telefon si nechejte třeba v kuchyni a na buzení si pořiďte například netikající budík. Mobil podvědomě, stejně jako zapnutý počítač nebo tablet, udržuje vaši mysl v pohotovosti. Co kdyby někdo volal…? Nemluvě o nešťastném omylu ve dvě ráno. Kromě toho podle odborníků elektronika obecně vysílá pro spánek negativní energii, rušit vás mohou také světélka „stand by“ a podobně.
POŘÁDEK A KLID
Vybavení ložnice se musí samozřejmě přizpůsobit dispozici celé domácnosti a jen ve velmi výjimečných případech je odpočinek jedinou funkcí, kterou tato místnost plní. Často její část slouží jako šatna, převlékárna, ale také úložiště nejrůznějších věcí, mnohdy se tu také suší nebo žehlí prádlo, je zde pracovní kout, který není vždy možné umístit jinde v bytě. Pokud už potřebujete naložit ložnici na bedra tolik úkolů, snažte se především o to, aby celkově působila poklidně. Místo otevřených úložných prostor zvolte velké vestavěné skříně, stylový prádelník, truhlu nebo boxy určené k umístění pod lůžko.
Snahou by mělo být udržovat tuto místnost v přívětivém pořádku. Aniž si to uvědomujete, na spánek může neblaze působit i koš s prádlem na žehlení, svršky povalující se vedle lůžka, nevybalený kufr z dovolené nebo slunečník… Místo v ložnici nemají ani výrazná umělecká díla a křiklavé barvy. I ty zabraňují dostatečnému uvolnění před spaním.
ŽÁDNÉ HROZBY
Problémem mohou být i hrozby, byť neopodstatněné. Třeba zmíněný rozměrný lustr může mysl udržovat v napětí. Panují názory, že do ložnice nepatří ani zrcadla, která mohou v některých lidech nevědomky vyvolávat dojem, že v místnosti nejsou sami. Zrcadlo, pokud už v ložnici musí být, můžete umístit na vnitřní stranu dveří skříně, máte-li ovšem klasickou nebo do samostatné šatny. Ceněný těžký lustr po babičce alespoň přesuňte tak, aby nevisel nad lůžkem.
Záleží i na tom, jak a kde je umístěna postel. Aby mysl měla pocit bezpečí, neměla by být hlava spáčů u vchodu do místnosti nebo v jejím středu, ale u stěny. A pokud nejste spokojeni, ani pokud spíte nohama ke dveřím a hlavou u zdi, zkuste lůžko přemístit. Třeba tam, kde rád lehává váš domácí mazlíček, zvířata totiž vycítí geopatogenní zóny a vyhnou se jim.
TMA A TICHO
Zásadní pro dostatečný spánek je tma a ticho. Proč ticho, je jasné. Nevyspalí můžete být i proto, že vám do spánku hrála celou noc hudba, kterou jste si pustili před usnutím. Rušit může tikající budík, nemluvě o hluku z ulice nebo z jiných místností bytu. Ložnice by měla být v dispozici bytu nebo domu umístěna ideálně co nejdále od prostor, kde je nejvíce živo a okny situována do klidnějších míst – raději do dvora nebo zahrady než k hlavní ulici.
Proč tma? Jen při ní lidský organismus produkuje důležitý hormon melatonin. Ten působí jako významný antioxidant a chrání tělo vůči stresu. Jeho produkce je nejvyšší kolem půlnoci a přetrvá až do svítání. Problémy se spánkem, respektive se spánkem nedostatečně kvalitním, mívají proto lidé pracující na směny. Pokud dohánějí deficit ve dne, je nanejvýš vhodné, aby v ložnici vytvořili iluzi noci, tedy nastolili co největší tmu. Dobře poslouží zatemňovací závěsy, rolety nebo žaluzie. Ty se ovšem hodí i v noci, rušit vás totiž může třeba i pouliční lampa nebo okna protějšího obytného domu.
Další důležitou podmínkou je čerstvý vzduch|. Ložnici nezapomínejte pravidelně větrat, nejen po ránu, ale i před spaním. A nepřetápějte ji, k pohodovému spánku stačí teplota 18 až 20 stupňů Celsia.
8 RAD PRO DOBRÝ SPÁNEK
- Spěte dostatečně. Dospělý člověk potřebuje pro plnohodnotný odpočinek 7 až 8 hodin spánku, aby tělo dostatečně regenerovalo.
- Pokud pracujete na směny, zařiďte si na spánek tmu. Poslouží závěsy, rolety, žaluzie.
- Nemůžete-li spát, vytvořte si rituály. Před spaním si čtěte, zahrajte pasiáns, dejte sklenku vína, ale pozor: příliš mnoho alkoholu není pro kvalitní spánek dobré.
- Pomůže také pravidelný režim – uléhejte pravidelně v určitou hodinu.
- Spěte v kvalitních lůžkovinách, komfortní prostředí nabídnou například přírodní materiály, které sají vlhkost, a tělo se v nich cítí příjemně.
- Starejte se o lůžkoviny – povlečení pravidelně měňte, peřiny a polštáře nezapomínejte čistit. Zamezíte tak nežádoucímu množení roztočů.
- V ložnici nepřetápějte a před spaním i ráno vyvětrejte, ideální teplota je 18, maximálně 20 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 50 %.
- Věnujte pozornost kvalitě lůžka, roštu i matrace. Na jejich souhře závisí, jak se vyspíte, zda nebude vaše tělo trpět v noci i přes den.
NA NOČNÍM STOLKU
Na noční stolek nepatří mobilní telefon ani tablet, slouží k odložení knížky, kterou jste četli před usnutím, můžete na něm mít fotografii dětí, budík, papírové kapesníky, sklenici vody. A samozřejmě lampičku, pokud zvolíte stolní typ. U dvoulůžka přitom může stát na nočních stolcích z každé strany jiná.
LŮŽKO NA ZKOUŠKU
S výběrem rámu postele, roštu a matrace, které spolu tvoří nerozlučné trio, si nechejte poradit od odborníků a rozhodně je nepořizujte, aniž byste si je předtím vyzkoušeli.
Matraci, která vám má dobře sloužit, nestačí koupit podle výšky a hmotnosti, zkuste si na ni lehnout, zaujměte polohu, v níž rádi spíte, a zjistěte, zda je vám pohodlná.
Rám, rošt i matraci pořiďte nejlépe najednou, aby všechny komponenty vyhovovaly vašim potřebám a pohodlí a vzájemně si rozuměly.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 22. 9. 2017