Vodou ředitelné nátěry pro exteriér
Naši dědečkové při práci kolem domu hojně používali syntetické a fermežové barvy a na údržbu plotu vzali třeba vyjetý olej. Dnes však lze šetřit čas i přírodu a využívat vodou ředitelné přípravky.
Díky současné nabídce je obnova zašlých nátěrů hračka: Produkty se snadno aplikují a rychle schnou. To umožňuje nanesení více vrstev během jednoho dne, takže ušetříte spoustu času. Podle materiálu, který budete natírat, volte jeho ošetření. Vodou ředitelné nátěrové hmoty obecně dělíme na:
- disperzní – princip vytvoření krycího filmu je založen na odpařování vody, proto se výrazem disperzní obecně označují všechny přípravky, které jsou ředitelné vodou, používají se k úpravě stavebních hmot a dřeva;
- emulzní – tyto heterogenní nátěrové hmoty využívají různé hustoty a polarity kapalin a hodí se k nátěrům kovů i dřeva, jsou rovněž odolné vůči povětrnostním vlivům.
JAK NA DŘEVO
Nejprve ze dřeva odstraňte poškozený starý nátěr a nečistoty. Pomůže ocelový kartáč, kotoučová bruska nebo horkovzdušná pistole, plochy pak dočistíte smirkovým papírem. Abyste zamezili ničivému působení vlhkosti, plísní, dřevokazného hmyzu a hub, ošetřete dřevo vhodným impregnač- ním prostředkem. Přípravky jsou obvykle účinné po 24hodinovém zaschnutí, poté povrch přebrousíte a upravíte vhodným nátěrem. „Ať už na povrch aplikujete jakýkoliv produkt, používejte ideálně dvě vrstvy materiálu. U ošetřování nových dřev až vrstvy tři. Vždy ale záleží na tom, v jakém stavu je předmět, který se chystáte ošetřit,“ upozorňuje Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Primalex.
VYBERTE TYP NÁTĚRU
K nátěrům dřeva potřebujete barvy s roztažností, protože dřevo stále mění svůj objem. Při volbě přípravku vybíráte mezi lazurou, lakem a barvou. Lazura dřevo obarví a zachová jeho přirozenou strukturu, ale téměř nekryje. Barva naopak kryje dokonale, ale zcela schová kresbu dřeva. Přírodní vzhled dřeva dokonale zachová bezbarvý lak.
VLIV PROSTŘEDÍ
Také je potřeba vzít v potaz povětrnostní podmínky či mechanickou námahu, kterým bude daný předmět vystaven. „V případě lazury se na objekty, jako je dřevěný plot nebo pergola, které větru, mrazu, slunci a dešti odolávají přímo, používají tenkovrstvé lazury. Silnovrstvé lazury se doporu- čují zejména na mechanicky namáhané prvky a třeba na nábytek a doplňky, umístěné pod střechou,“ upozorňuje David Franěk, brand manažer značek Xyladecor a Luxol.
ODSTRANĚNÍ RZI
Nejdůležitějším krokem při natírání kovu je odstranění rzi. Prodloužíte tím výrazně životnost nátěru. Můžete se mučit ručním broušením drátěným kartáčem a brusným papí- rem, nebo zkusit účinné odstranění rzi otryskáním, použít brusku či elektrickou vrtačku s drátěným kotoučem. Anebo oplachové či bezoplachové odrezovače.
NATÍRÁNÍ KOVU
Poté předmět musíte odmastit vhodným prostředkem. Důležité je rychlé vysušení po oplachu, aby nedošlo k tzv. mžikové korozi na mokrém povrchu. Pokud jste použili odrezovač, povrch odmašťovat nemusíte. Ná- sledně se řiďte návodem na obalu konkrétního výrobku. Pozink a hliník nechte nějakou dobu bez nátěru a pak na něj aplikujte doporučené speciální základní barvy, u nichž výrobci deklarují použití na čerstvě pozinkovaný plech.
KDY SE PUSTIT DO DÍLA?
Ideální podmínky pro natírání v exteriéru nastávají při teplotách od 20 do 25 °C, ve chvíli, kdy nefouká vítr a sluneční paprsky nemají velkou sílu. V letních měsících si proto buď přivstaňte, nebo začněte až později odpoledne. Při teplotě 10 až 15 °C a vyšší vlhkosti barva zasychá pomaleji a při opravdu vysoké vlhkosti vzduchu dochází u nátěrů bezbarvými a vodou ředitelnými laky k mlhovatění a bělavému zákalu.
Ochrana dřeva venku
Aby vaše dřevěné stavby na zahradě zůstávaly krásné a zdravé i po letech, myslete už při jejich stavbě či rekonstrukci na dva jednoduché kroky:
NÁŠ TIP: NESPĚCHAT
Aby nátěr vydržel déle, při nanášení dodržujte doporučené pauzy mezi jednotlivými vrstvami.
VÍTE, ŽE…
- Vodou ředitelné nátěry jsou připravené přímo k použití a nemusí se ředit.
- Ředí se pouze tehdy, když barvu chcete na povrch stříkat pistolí. Pak přidejte maximálně 5–10 % vody.
- Budete-li povrch penetrovat, barvu zřeďte 2–5 % vody.
- Latexové barvy se výrazněji ředí pouze k napouštění (penetraci) podkladu. Barvy, které jsou určené k nátěru savých podkladů, zřeďte více.
- Při skladování tyto prostředky nesmějí zmrznout.
TEXT: HELENA FRONCOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 27. 10. 2020