Voda na zahradě
Za chvíli to zase přijde: po zimním spánku bude zahrada opět vyžadovat pravidelnou péči, aby prospívala. Mezi pravidelné sezonní činnosti přitom patří zalévání. Můžete po zahradě chodit s konví, pohodlnější to ale bude s hadicí a nejpohodlnější a zároveň nejekonomičtější způsob zalévání dnes představují automatické zavlažovací systémy.
Patříte-li mezi zkušené zahrádkáře, zřejmě tušíte, že zavlažování, které má zahradě prospívat, má určitá pravidla. Předně není pravda, že zalévat zahradu je potřeba jen v létě. Zavlažování je činnost, která provází celou sezonu, tedy od začátku května do poloviny září, i když v každém období v jiné míře. V teplých dnech je ale nutné zohledňovat nejen vyprahlost půdy, ale také její schopnost vláhu přijmout. Zálivka se provádí ideálně ve večerních a v časných ranních hodinách, kdy je půda již vychladlá a závlaha se maximálně zužitkuje. Efektivnější je přitom ranní zalévání; při večerním přijde v horkých dnech třetina závlahy vniveč. V případě trávníku je také třeba dohlédnout na to, jaké množství vody ploše dodáte. Špatně je málo, a ještě hůře je moc… Ale vezměme to od začátku.
KONEV DĚTEM NA HRANÍ
S trochou nadsázky lze říci, že klasická konev už je dnes spíše dekorativní zahradní prvek či hračka, kterou ocení malí zahradníci. Pro plnohodnotné zalévání se uplatní jen ve výjimečných situacích, například na těžko dostupných či odlehlých místech zahrady, kde na závlahu čeká osamocený záhon, stromek či keř, při sázení stromků jako prostředek pro jednorázovou závlahu nebo na zalévání rostlin ve výše položených květináčích… Týkají-li se tyto případy vaší zahrady, pro pohodlnější manipulaci vybírejte konev lehkou, s odpovídajícím objemem. Na dva květníky v pergole není třeba velkoobjemová nádoba…
S HADICÍ SE CHODÍ LÉPE
S hadicí to přece jen půjde o mnoho lépe, i když rozumný je tento způsob zalévání jen na malých plochách nebo v případě zavlažování hrnkových rostlin. Při používání hadice se uplatní koncové postřikovače, eventuálně zavlažovací pistole s pohodlným ovládáním a možností několikanásobného nastavení, při zalévání špatně dostupných míst lze pak využít multifunkční teleskopické tyče. Hadice by neměla být ledajaká, i tady platí varování před super levnými produkty. Kvalitní výrobky tohoto druhu neobsahují zdraví škodlivé ftaláty a těžké kovy, jsou pružné a odolné proti zlomení. Jsou složeny z několika vrstev, které nepropouštějí světlo, a tak zabraňují tvorbě řas v hadici, jsou odolné proti UV záření a mají vysokou teplotní stálost. Hodit se může také příslušenství v podobě vozíku na hadici s navijákem, různé nepojízdné navijáky, stojany či věšáky, které usnadní manipulaci a uskladnění hadice, a stejně tak ji ochrání před zbytečným lámáním a jiným poškozením.
ZALÉVÁNÍ BEZ NÁMAHY
Moderní zalévání zahrady ale vypadá jinak. Na rozdíl od konve nebo tahání hadice po zahradě se obejde klidně bez vašeho nasazení, či dokonce přítomnosti na zahradě. A nemusíte být ani doma!
Zavlažovací systémy, které lze poskládat zcela podle individuálních potřeb zahrady i vašich, dostanou vláhu, kam je třeba. Využijete-li určitých stupňů automatizace, pak pracují samy. Spouští se v časech, které jim určíte – zvládnou tak brzké ranní zalévání, zatímco vy budete mít ještě půlnoc, a pracují i v době, kdy jste na dovolené. Se zaléváním zahrady tak nemusíte obtěžovat sousedy nebo příbuzné. Speciální režim můžete nastavit i třeba podle ročního období nebo podle toho, zda se zalévané místo nachází ve více osluněné či naopak stinné části zahrady. Pokud systém vybavíte dešťovým čidlem, přizpůsobí svou činnost i tomu, zda půda není náhodou dostatečně vlhká díky včerejšímu lijáku a naprogramované zalévání podle toho odloží. Umístíte-li čidlo půdní vlhkosti ke kořenům rostlin, kde je dostatek vláhy nejdůležitější, závlahový systém se rovněž bude spouštět pouze tehdy, bude-li opravdu třeba. To nabízejí plně automatické systémy. Z uvedeného plynou jejich základní výhody: úspora času, námahy, a především vody, tedy zároveň peněz a životního prostředí. (Zdá se, že prospívající zahrada je už jen nepatrný bonus, ale pro tu to všechno děláte…) Podle odborníků se jen na ceně za vodu (při současných cenách vodného a stočného) investice do automatického zavlažovacího systému vrátí během tří let. O úspoře času a námahy, která může zajímat majitele studní nebo velkých zásobáren dešťové vody, nemluvě. Voda pro zavlažovací systém totiž nemusí pocházet pouze z vodovodního řadu, ale také ze studny, vrtu, může být dešťová z akumulační nádrže. Podmínkou je, aby byla čistá (znečištění vždy zabraňuje filtrace) a aby jí byl dostatek (dojde-li dešťová voda, bude třeba rezervoár dopouštět ze studny či vodovodu).
POD ZEMÍ JE TO LEPŠÍ
S instalací zavlažovacího systému je dobré počítat už ve fázi projektování zahrady. Systém se tak lépe přizpůsobí dostupnosti odpovídajícího zdroje vody i samotné zahradě. Systém ale lze samozřejmě pořídit i pro již existující zahradu. Pro tento krok je ideální začátek jara, tedy čas před vypuknutím sezony. Je pak důležité zvolit vhodné postřikovače, jejich kombinace a rozmístění. Zavlažovací systém pak můžete buď skrýt pod povrchem trávníku, což je estetičtější a trávníku to ubližuje méně, nebo ho vést nad zemí, a to jak samo rozstřikovací zařízení, tak i potrubí.
CO VŠECHNO MŮŽETE MÍT?
Zavlažovací systémy jsou vhodné už na trávník o rozloze několika desítek metrů čtverečních. Tvar zahrady i jednotlivých partií pak ovlivňuje výběr konkrétních zařízení – můžete si vybrat například systém s nastavováním šířky a délky rozstřiku vhodný pro čtvercové a obdélníkové trávníky, nebo systém s možností nastavení poloměru dostřiku pro zahrady kruhových tvarů a tak dále. Dbát byste měli na použití kvalitních materiálů a dokonalé zpracování, které budou mít vliv na životnost systému i dílčích zařízení. Kvalitní výrobky zvyšují komfort použití a umožňují intuitivní ovládání. O hadici již byla řeč, u kvalitních postřikovačů zase oceníte dokonalé nastavení obrysů postřiku a množství vody, čímž zajistíte nejen individuální potřeby rostlin, ale zabráníte rovněž plýtvání vodou. Oceníte u nich také životnost.
Pokud jde o to, co bude vaše zavlažovací zařízení řídit, zvolit můžete manuální ovládání – zkrátka otočíte kohoutkem a zalévá se. Větší komfort nabízejí časovače (hodiny), na kterých intervaly i délku zavlažovacích cyklů nastavíte podle potřeby. Plně automatizovaný systém pak v praxi funguje tak, že jsou jednotlivým zavlažovacím kanálům předřazeny ventily, které se otevírají a zavírají v závislosti na impulsech vyslaných od zavlažovacího počítače a senzorového systému. Následně je závlaha rozvedena do kapačů, rozprašovacích trysek, zadešťovačů a zavlažovačů.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 15. 4. 2017