Vneste domů dotek přírody
Nábytek z masivního dřeva a bytové doplňky s přírodním výpletem jsou nadčasové, vyzařují klid i pohodu a přinášejí do vašich domovů harmonii, kterou tolik potřebujete pro regeneraci sil po náročné práci…
V kontrastu se stále dokonalejšími technickými vymoženostmi touží v současné době řada lidí po harmonii a užším sepětí s přírodou. Během pracovního týdne většina z nás nemá dost času na pobyt venku, a tak se alespoň doma snaží obklopit živými pokojovými rostlinami a zařízením z příjemných přírodních materiálů. Ty dnes pro svou přirozenou krásu hrají ústřední roli v řadě módních interiérových stylů. Najdete je ve skandinávském, venkovském, koloniálním, vintage, etno, ale také v boho stylu. V tuzemsku je pro výrobu nábytku hojně využíváno hlavně masivní bukové, dubové, smrkové, borovicové, ořechové nebo modřínové dřevo. Exotické druhy, jako například ratan, teak, akácie, mango nebo pawlownie, zase vynikají zajímavou, často velmi originální texturou.
MATERIÁLY PRO VÝPLET
K vytváření nejrůznější košů, úložných boxů nebo prostírání, ale také stínidel lamp se používá výplet z bambusu, mořské trávy, vodního hyacintu nebo banánových listů. Pro svou lehkost, pevnost, přirozené antibakteriální vlastnosti i odolnost ve vlhkém prostředí mezi nimi vyniká zejména bambus. Tento materiál možná překvapivě nepatří mezi dřeviny, ale mezi traviny z rodu lipnicovitých s dutými dřevnatými stébly a podzemními stonky. Jde o nejrychleji rostoucí rostlinu, a tedy i snadno obnovitelný materiál, z něhož se vyrábějí nástroje, nábytek, konstrukce staveb, ale i papír a oděvy. Jeho výhonky se podávají především v asijské kuchyni také jako potravina. Výplet z mořské trávy obvykle slouží k výrobě různých košů, dóz, rohoží a klobouků, používá se ale také jako výplň do speciálních japonských slamníků – futonů. Tyto přírodní matrace jsou vzdušné, neobsahují alergeny a mají aromaterapeutické účinky. Oddenky mořské trávy se suší, stáčejí do pevných provazců a dělají se z nich také výplety nábytku s dřevěnou, ratanovou nebo kovovou konstrukcí do různých typů zahradních židlí, křesel, pohovek nebo stolků. Nalakováním výplet získává značnou tvrdost a drsnost a proti ratanu je pevnější. K obdobným účelům jako mořská tráva slouží i tokozelka vodní hyacint. Tato vodní rostlina, rostoucí na povrchu tropických a subtropických sladkovodních řek, jezer, rybníků a dalších vodních ploch, patří k nejnebezpečnějším invazivním druhům rostlin (rychle zarůstá vodní toky a komplikuje lodní dopravu), proto její zpracování přináší i významný druhotný užitek. Širší stébla vodního hyacintu v přírodním odstínu se naplétají na pevnou kovovou kostru a na větších koších, květináčích, stolcích nebo taburetech vypadají velmi dekorativně.
Různé druhy dřeva i výpletů ponechané v přírodních odstínech vyzařují přirozenou krásu. Díky tomu na nás interiér zařízený nábytkem a doplňky v tomto duchu působí příjemně a harmonicky.
ŠETRNÉ A EKOLOGICKÉ
Přírodní materiály dodávají domovům krásu a přirozenost a pro ještě dokonalejší dojem můžete interiér doplnit i přírodními textiliemi, jako je vlna, bavlna nebo len. Je tu však i další důležitý aspekt: řadí se k těm, které nejméně zatěžují životní prostředí a jsou dobře ekologicky odbouratelné. Nábytek z masivu při šetrném zacházení navíc časem ještě získává na kráse, kvalitě i na ceně. Dá se také svépomocí nebo odborně u truhláře opravit či repasovat. Je pravděpodobné, že doplňky s přírodním výpletem, a především nábytek ze dřeva s vámi budou žít ještě mnoho let.
Atraktivní kousky
Police, stolky, taburety, ale také lehká křesílka, židle nebo menší pohovka vnesou svěží vítr do vaší předsíně, vstupní haly či zimní zahrady zařízené v přírodním stylu. Skvěle oživíte také obyčejný regál, vybavíte-li ho několika úložnými boxy třeba z mořské trávy, vodního hyacintu, bambusu nebo banánových listů.
Text: DITA FINGERLANDOVÁ
Foto: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK
Datum vydání: 2. 11. 2020