Vliv barev v interiéru
Chcete svůj byt proměnit některým z pastelových odstínů, nebo zvolíte barvu roku odrážející světové trendy? Hlavní ale je, abyste se doma cítili dobře.
Výrazných barev z počátku 90. let, jakými byla limetková, zelená, oranžová, cihlově červená nebo kombinace žluté a modré, které měly rozbít šeď a monotónnost socialistických interiérů, vystřídala v poslední době paleta jemnějších pastelových odstínů. Nyní v převážné většině našich domovů převládají neutrální přírodní tóny – béžová, okrová, písková nebo široká škála šedé.
BARVA ROKU
Každý rok vyhlašují různí výrobci a specializované firmy podporované týmy odborníků (zejména designérů a architektů) barvu roku. Pantone Color Institute pro letošek vybral korálovou v odstínu č. 16-1546, nazvanou Living Coral. Tato oranžovočervená barva je optimistická, příjemná a vděčná jak u módních, tak u bytových doplňků. Ujme se pravděpodobně spíše v podobě akcentů nebo zajímavých solitérů než jako převažující odstín, dokáže však monotónní interiér oživit a působit v něm jako svěží vítr.
DULUX TESTER
Značka Dulux letos přišla s převratnou novinkou. Dulux TESTER, který má v sobě integrovaný váleček a dávkovač, umožňuje vyzkoušet vybraný odstín přímo na vaší stěně. Funguje jednoduše: protřepete, otevřete a rovnou malujete. Vybírat lze z 90 odstínů a díky tomu pak snadno poznáte, která barva je pro váš pokoj ta pravá. Cena od 29 Kč. Dulux.
MEDOVĚ HNĚDÁ
Společnost AkzoNobel, stojící i za značkou Dulux, prohlásila za svoji barvu roku medově hnědou. Tato teplá a útulně působící barva, která uklidňuje, ale zároveň stimuluje a dodává energii, má ambici proniknout do našich domovů a přirozeně zapadnout do moderních interiérů jako součást různých stylů. Přeje módní kombinaci nábytku z leštěného dřeva z poloviny 20. století doplněného koberci a dalším textilem s grafickými vzory nebo rostlinnými motivy. Pokud si chcete vyzkoušet, jak bude třeba barva roku vypadat u vás doma, použijte aplikaci Dulux Visualizer, která zvolenou místnost virtuálně „vymaluje“.
VÝRAZNÝ ODSTÍN
Pokud přece jen toužíte po výraznější barvě (například vínové, petrolejově modré nebo mechově zelené), použijte ji třeba jen na jednu stěnu nebo její část, případně ji zkombinujte s tapetou podobného odstínu. Trochu „odvázat“ se můžete v dětském pokoji. Pokud ale máte hyperaktivního potomka, buďte s barvami opatrní.
HARMONICKÝ CELEK
Mějte na paměti, že jednotlivé místnosti by spolu měly tvořit harmonický celek, přestože jsou vymalovány odlišně. Tomu nahrává právě obliba pastelových barev (krémové, smetanové, šedomodré nebo vanilkové), které spolu většinou ladí, dobře se doplňují a přitom jsou nadčasové…
ČTYŘI KOLEKCE: White, Elements, Labyrint, Cotton
Grafická designérka Babeta Ondrová, která stojí za značkou Lavmi, navrhla speciálně pro Primalex kolekci čtyř unikátních designů tapet a interiérových doplňků s názvem White, Elements, Labyrint a Cotton, jejíž barvy a doplňky v interiéru tvoří harmonický celek. Nová prémiová kolekce barev Primalex Essence podtrhuje originální design tapet, polštářů, svítidel a běhounů na stůl značky Lavmi. Společně vytvářejí kompletní řešení pro jakýkoli interiér, dokonce i pro velmi náročné klienty. Díky tomu odpadá potřeba shánět různé doplňky odlišných značek, které spolu mnohdy neladí designově ani barevně. Vkus českých zákazníků se vyvíjí a kultivuje, a tak po výrazných sytých barvách, jako byla oranžová, zelená nebo cihlová, se v řadě českých domácností začínají objevovat spíše neutrální, jemné pastelové odstíny, typické pro dlouhodobě oblíbený skandinávský styl.
PŘÍPRAVY K MALOVÁNÍ
Pokud jste se rozhodli proměnit interiér novou výmalbou, před malováním vše zakryjte ochrannou fólií. To, co malovat nebudete, např. podlahové lišty, výklenky, okna a dveře, pečlivě oblepte malířskou páskou. Rozmytím mýdlového roztoku odstraníte ze stěn prach, případně odlupující se starou barvu. Zbytky starých klihových barev odstraňte, protože by na nich nedržel např. dnes oblíbený disperzní nátěr. Zejména u vápenné omítky je lepší stěnu nejprve opatřit penetračním prostředkem, aby na ní nátěr dobře držel. Malujete-li válečkem, po ponoření do vědra jím vždy nejprve přejeďte přes mřížku, abyste dosáhli rovnoměrného nanášení barvy. Práci vždy začínejte na stropě. Nátěr stěn nanášejte nejprve křížem krážem a teprve potom svisle. Jsou-li odlišné odstíny stěn a stropu, zaschlé hrany již natřených ploch oblepte samolepicí malířskou páskou.
TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK
Datum vydání: 16. 10. 2020