Vlastní zdroj vody
Vlastní zdroj vody je v rodinném domě vítanou devizou. A v místech, kam nedosáhne vodovodní řad, se pak bez vlastní studny neobejdete. Víte však, jak s nezkrotným živlem efektivně hospodařit?
Vlastní zdroj nejen kvalitní pitné, ale i užitkové vody je k nezaplacení. Pokud se chystáte pořídit si na svém pozemku studnu, budete se rozhodovat mezi dvěma základními typy. Podle způsobu zhotovení se studny dají rozdělit na studny hloubené a vrtané. Studny hloubené nebo také kopané jsou širší, nejčastěji mají průměr okolo jednoho metru, a umožňují odebírat větší množství vody. Jsou daleko rozměrnější než typy vrtané a také jejich realizace je náročnější i nákladnější. Výhodou je však možnost snadnějšího čištění, neboť jejich širší prostor je lépe dostupný, pokud se časem zanesou, a s tím souvisí i jejich delší životnost.
Druhý typ, studny vrtané, patří v posledních letech k daleko více rozšířeným – už proto, že na rozdíl od studní hloubených je jejich zhotovení mnohem rychlejší a cenově jen o něco méně náročné. Studny se nejčastěji zhotovují s průměrem 10 až 15 cm, což postačí v případě, že si je pořizujete k rekreačním stavbám, které neobýváte celoročně, nebo s průměrem vrtu 20 až 25 cm. Takové studny už pokryjí celoroční potřeby domácnosti a dokáží zajistit větší množství vody.
Donáška vody až do domu
Jak však dostat vodu ze studně bez námahy? Klasické pumpy nebo studny s rumpály a vědrem na laně jsou dávno minulostí – i když na zahradě mohou působit jako milý dekorativní prvek s nádechem nostalgického ohlédnutí za starými časy.
Tohle je ale úkol jako stvořený pro některé z povrchových či ponorných tlakových čerpadel, pro domácí vodárnu nebo vodní automat, které se o přísun vody do domu i na zahradu postarají za vás.
Pro co se rozhodnete
Praktickými víceúčelovými pomocníky jsou ponorná tlaková čerpadla, která jsou nenáročná na údržbu a dovedou přivádět vodu téměř z každého zdroje – ze studní, z nádrží sloužících k zachycení například dešťové vody, ale také z přírodních toků – z řek a potoků. A to i z hloubek větších než 8 metrů. Přenosná ponorná čerpadla vám výborně poslouží také v případě, že budete potřebovat odněkud rychle vodu odčerpat – například ze zatopeného sklepa po prudké letní bouřce.
Druhou variantu představují čerpadla povrchová, která se instalují do studny nad hladinu vody. Na rozdíl od ponorného typu je výhodou tohoto nižší cena a snazší manipulace – na konci sezony je zkrátka odpojíte od sacího systému a schováte před vlhkem a mrazem do kůlny. Naopak jeho nevýhodu představuje omezená sací hloubka (cca do 6 až 8 m) a větší hlučnost. Navíc před uvedením čerpadla do chodu je vždy potřeba nalít do jeho komory vodu.
Takzvaná zavlažovací čerpadla se zase postarají o vaši zahradu. Vodu na zalévání dokážou přivádět jak ze studny, tak třeba i z daleko menšího zdroje – třeba ze sudu, kam svádíte dešťovou vodu, čímž se dá na spotřebě vody při pravidelné závlaze trávníku a záhonů výrazně ušetřit.
Když chcete více vody
Potřebujete-li však vodu dodat přímo do domu, pak pro vás bude tou pravou volbou domácí vodárna nebo vodní automat, které se o vše bez problémů postarají.
„Pokud hledáte víc než jen čerpadlo, volte domácí vodárnu, která kromě čerpání zajistí i dostatečnou zásobu vody. Do studní s velkou hloubkou se zase perfektně hodí ponorná tlaková čerpadla, která zajistí pohodlné a z většiny plně automatické zásobování vodou,“ radí produktový specialista firmy Gardena Jakub Kirchner.
Domácí vodárna se nejčastěji skládá z čerpadla, tlakového spínače a tlakové nádoby. Právě její velikost určí, kolik vody lze najednou čerpat a jak často bude tedy celé zařízení spínat a odčerpanou vodu doplňovat do zásobníku. Na rozdíl od ponorných a povrchových čerpadel, která musíte sami zapínat i vypínat, si domácí vodárna proces spínání řídí zcela automaticky – v návaznosti na množství odčerpané vody a následného poklesu tlaku v zásobníku.
Co se znečištěnou vodou?
Voda z toalety nebo ta, kterou jste umývali okna či podlahu, ve které jste vyprali prádlo nebo umyli nádobí a do níž jste pro dosažení uspokojivého efektu samozřejmě přidali také prací prostředek, čistič či jiný účinný detergent, zpět do přírody rozhodně nepatří. Existuje několik možností, jak v rodinném domě řešit situaci s použitou, a tedy různými způsoby znečištěnou vodou.
Kromě klasické instalace žumpy nebo jímky se nabízí ještě další možnost: biologická čistírna odpadních vod, využívající progresivní technologii USBF (Upflow Sludge Blanket Filtration) a VFL (Vertical Flow Labyrinth), jež dokáže při běžném provozu domácnosti plně nahradit septiky a žumpy. Prostřednictvím tohoto moderního zařízení lze odpadní vodu vyčistit až do takové míry, že je možné vypouštět ji do dešťové kanalizace, do vodoteče, vsakovat do podloží, nebo ji shromažďovat v jímce a dále ji použít například na zalévání zahrady. Více informací se dozvíte na www.usbf.cz.
Tam, kde lišky dávají dobrou noc
Máte chatu daleko civilizace, kde si po večerech svítíte petrolejovou lampou nebo lampou na baterie? Je to sice romantické, ale… V případě, že se vaše nemovitost s vlastní studnou nachází v místě, kde stále ještě chybí vedení elektrického proudu a elektrické zásuvky jsou tudíž nedostupné, bude jedinou možnost pro čerpání vody ze studně představovat čerpadlo benzinové.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 8. 4. 2017