Vítejte v království stavebního SKLA

Stavební sklo může být v interiéru téměř vším: zdrojem přímého i rozptýleného světla, dekoračním, dělicím i spojovacím prvkem, spojnicí ve směru vodorovném i svislém.

Ba co víc: Sklo dokáže účinně tlumit hluk, odolá žáru z trouby či krbu, nevadí mu zvýšená vlhkost, je antialergenním materiálem a ve formě luxfer, kaleného nebo laminovaného skla je také pevné a bezpečné. Pojďme si tedy představit na konkrétních fotografických příkladech, jaké základní možnosti využití skýtá stavební sklo v obytném interiéru.

 

A. MASIVNÍ PŘÍČKY, PROSVĚTLENÍ S ATMOSFÉROU

Luxfery do oblouku jako dělicí stěna v interiéru. Kombinace dvou formátů (19 x 19 x 8 cm, 19 x 9 x 8 cm) a čtyř odstínů, stěna je neprůhledná díky matnému provedení. Cena 125–193 Kč/ks. Glass Blocks.

 

Obesklení vany z čirých luxfer krásně prosvětlí koupelnu. Na výběr máte tři řady – Basic (čiré luxfery), Design (jemné barevné odstíny) a Technology (protipožární, termoizolační či pochozí). Keraservis.

 

Plné skleněné cihly Mattone Poesia jsou ručně vyráběné nosné cihly – každý kus originál! Formáty lze kombinovat mezi sebou nebo i s pálenou cihlou. Základní rozměr (246 x 116 x 53 mm) čiré cihly stojí 397 Kč. Glass Blocks.

 

B. TRANSPARENTNÍ SCHODY, PRŮHLEDNÁ PODLAHA

Sklo, nerez a masivní dřevo – to je atypické třmenové schodiště Harmony. Plné podstupnice s nerezovým páskem, elegantní celoskleněné zábradlí, dřevěná madla. J.A.P.

 

Sklo v podlaze i pod ní: Vinotéka v suterénu rodinného domu má otvírací křídla z pochozího skla a vřetenové skleněné schodiště. Stupně jsou bodově lepeny UV lepidlem na dlouhé nerezové trny. Acera.

 

Točí se vám hlava? Skleněná pochozí podlaha v kovovém rámu je rozhodně originální designové řešení. Clearmont.

 

Efektní schodiště Unis N má nášlapy ze „skleněných ok“, celoskleněné zábradlí a nosné prvky z nerezu. SMIP.

C. DVEŘE, OKNA, SKLENĚNÝ PRŮHLED V PROSTORU

Celoskleněné posuvné dveře dodají interiéru prostor a působí neobyčejně elegantním dojmem. Polomléčné sklo, madla a kolejničky z nerezu. Clearmont.

 

Kombinace pro labužníky: dveře z polomléčného skla jsou vsazeny do zárubní s jemným hliníkovým rámečkem. Jako ozvláštňující prvek působí masivní dřevěný rám. J.A.P.

 

Tři skla jako „oltář oblohy“: pohled chodbou rodinného domu ven, dvě boční tabule skla míří do obytných prostor. VV Sklo.

 

D. ČIRÉ PŘÍČKY, ZÁSTĚNY, VITRÍNY, GRAFOSKLO

Grafosklo je unikátní integrovaný systém celoskleněných prvků se zalaminovaným digitálním tiskem nebo textilem. Umožňuje designově sladit interiér do jednoho celku. J.A.P.

 

Celoskleněný sprchový kout na zakázku s nerezovými madly a úchyty. Clearmont.

 

Světlá elegance: vstup k bazénu skrz celoskleněnou stěnu z čirého skla. VV Sklo.

 

Skleněné vitríny různých tvarů a velikostí, které se dají libovolně skládat, nábytek ze skla na míru – to je specializace Sklenářství Kostka.

 


Rozdíly mezi skly

Kalené (tepelně tvrzené) sklo (zkratka ESG) bylo vyvinuto nejprve pro průmysl, ale dnes nachází uplatnění v architektuře a interiérovém designu. Kalení podstatně zvyšuje mechanickou odolnost skla: To je nejprve ohřáto na teplotu přes 600 °C a následně prudce ochlazeno vzduchovou sprchou. Zatímco na povrchu skla teplota rychle klesá, uvnitř zůstává sklo stále teplé. Tím vzniká uvnitř skla tzv. tažné pnutí, na vnější straně naopak tlakové napětí. Nový produkt je díky tomu pětkrát odolnější vůči bočnímu nárazu než sklo nekalené a bezpečně odolává i riziku rozbití v ploše. Dojde-li přece jen k jeho poškození, rozpadne se kalené sklo na neostré úlomky s tupými hranami, o které se nepořežete.

Laminované (vrstvené) kalené sklo (zkratka VSG/ESG): Dvě tabule kaleného skla se spojí k sobě a vytvoří pevný blok. V případě potřeby lze k sobě vrstvit i tři skla. Tyto zpevněné tabule se používají pro balustrády, skleněná zábradlí, pochozí desky či nášlapy schodiště, ale také pro celoskleněné dveře, příčky nebo stěny v interiéru. Laminované kalené sklo je velmi odolné a v normálním provozu takřka nerozbitné. I v případě cíleného nárazu do rohu skla budou výsledkem jen bezpečné tupoúhlé střepy.

Luxfery jsou masivní, průsvitné, ale neprůhledné tvárnice ze skla. Slovo „luxfera“ je složeno ze dvou latinských slov: lux (světlo) a ferre (vést). Dobře to vystihuje podstatu tvárnic. Díky kombinaci světelné propustnosti a dobrých izolačních vlastností se luxfery stávají perspektivním stavebním materiálem, u něhož lze vybrat odstín i dekor. Se základní realizací si poradí i šikovný kutil. Pro technologicky náročnější aplikace jsou určeny luxfery protipožární, termoizolační nebo pochozí.


Stavební konstrukce v interiéru – typ a tloušťka zasklení:

  • Výplň dveří z plochého skla – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 5 mm.
  • Obklady stěn, skleněné desky stolů – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 6 mm.
  • Celoskleněné dveře z plochého skla – laminované kalené sklo, tloušťka 9 mm.
  • Celoskleněné stěny, příčky – laminované kalené sklo, tloušťka 10 mm.
  • Zábradlí, pochozí desky, schodiště – laminované kalené sklo, tloušťka 10–16 mm.
  • Neprůhledné příčky z luxfer – běžná tloušťka luxfery je 80 mm.

 

Text Vít Straňák, foto archiv firem

 

Datum vydání: 1. 6. 2021

Edit: